/

Α1 μπάσκετ: Δύσκολο πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Ρόδο

Α1 μπάσκετ: Δύσκολο πέρασμα του Παναθηνα...

Οι "πράσινοι" επιβλήθηκαν με 82-73 του Κολοσσού

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά έκανε το... καθήκον του και νίκησε 82-73 τον Κολοσσό Ρόδου στο «Βενετόκλειο», στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. «Κλειδί» για την επικράτηση του «τριφυλλιού» αποτέλεσε το γεγονός ότι η άμυνά του δέχθηκε μόλις εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο.

Ο Κολοσσός «άνοιξε το σκορ» με 1/2 βολές του Ρέντικ, αλλά ακολούθησε σερί 8-0 του Παναθηναϊκού (με δύο τρίποντα του Σίνγκλετον) που προηγήθηκε 8-1.

Το «τριφύλλι» απέκτησε διψήφια διαφορά με καλάθι του Σίνγκλετον λίγο μετά το 5΄ (17-7), αλλά οι «θαλασσί» με σερί 5-0 μείωσαν σε 19-14, ενώ πλησίασαν στο 9΄ στο -3 (21-18).

Με τρίποντο του Καλάθη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 25-18, αλλά οι γηπεδούχοι «μάζεψαν» εκ νέου τη διαφορά και ισοφάρισαν 27-27 στο 12΄, ενώ με τρίποντο του Γεωργαλή πήραν ξανά το προβάδισμα με 32-29.

Με γκολ φάουλ του Τζέιμς ο Παναθηναϊκός ανέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (41-36) στο 16΄, ενώ με 2/2 βολές του Σίνγκλετον οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο +7 (43-36).

Πάντως, ο Κολοσσός επέστρεψε και πάλι, καθώς με τρίποντο του Αχόνεν ισοφάρισε 44-44, 56 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 6-0 του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε 52-46, ενώ λίγο αργότερα με δύο διαδοχικά τρίποντα του Φελντέιν οι «πράσινοι» έφτασαν εκ νέου σε διψήφιο προβάδισμα στο 23΄ (58-48).

Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν τη διαφορά και δεν επέτρεψαν στον Κολοσσό να πλησιάσει στο σκορ μέχρι το 30΄, μπαίνοντας την τελευταία περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (64-55).

Με καλάθι του Τζέιμς οι «πράσινοι» έφτασαν στο +13 (71-58) στο 32΄ και ουσιαστικά έγειραν υπέρ τους την πλάστιγγα του αγώνα, καθώς ο Κολοσσός δεν μπόρεσε ως το τέλος να πλησιάσει πιο κοντά από τους επτά πόντους (76-69 με τρίποντο του Ρέλεφορντ στο 37΄).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-46, 55-64, 73-82.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Τσούκου, Γεωργαλής 8 (2), Σαλούστρος 12 (1), Ρέλεφορντ 7 (1), Αχόνεν 5 (1), Βασιλόπουλος 3, Παπαδάκης, Γουάτσον 12, Χολ 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (2), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 19 (1), Φώτσης 3, Παππάς 4, Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 3, Γκάμπριελ 12 (2), Τζεντίλε, Μπουρούσης 7, Καλάθης 11 (2).

Μπάσκετ: Ο Aπόλλωνας Carna γνώρισε αναμενόμενη ήττα με 70-87 από τον Ολυμπιακό