/

Μπάσκετ: Έχασε στις λεπτομέρειες ο Έσπερος ΑΟΠΑ

Από την Ακράτα

Με 62-59 ηττήθηκε ο Έσπερος ΑΟΠΑ στην Ακράτα από την ομώνυμη ομάδα στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ. Παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Έσπερο ΑΟΠΑ στα τελευταία δευτερόλεπτα να έχει δύο ευκαιρίες, μία να κερδίσει και μία να το στείλει στην παράταση.

Συγκεκριμένα στα 50' πριν τη λήξη ο Φώτης Αγγελόπουλος με καλάθι και συμπληρωματική βολή μείωσε σε 60-59.

Ακολούθως οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και στα 5'' πριν το τέλος ο Παπανικολόπουλος δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Λάππα να κερδίζει φάουλ και να διαμορφώνει με 2/2 βολές το τελικό 62-59 για την Ακράτα αφού ο Θανόπουλος στην εκπνοή αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Διαιτητές: Χρηστίδης και Λύρας

Τα 10λεπτα: 18-16, 16-17, 10-11, 18-15

AKΡΑΤΑ (Παναγιώτης Ζωντός) Λάππας 12, Λάφης 5, Ολύμπιος, Κατωπόδης 4, Γ. Μανταλβάνος 11, Οικονομόπουλος, Μάλης 8 (1), Κ. Μανταλβάνος 2, Βεσκούκης 20 (1),

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Σπύρος Γκοργκόλης): Φραντζής 5 (1), Παπανικολόπουλος 8, Λαμπρόπουλος 12 (2), Ροκανάς 3, Θανόπουλος 7 (1), Οικονομόπουλος 8, Πελεκούδας 4, Λυμπέρης 5 (1), Αγγελόπουλος 7.

Μπάσκετ: Ο Έσπερος ΑΟΠΑ κέρδισε την Αχαγιά '82