/

Μπάσκετ: Iστορική νίκη για τον Προμηθέα - Επικράτησε με 78-70 της Δόξας Λευκάδας - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Μπάσκετ: Iστορική νίκη για τον Προμηθέα ...

Στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση της πατρινής ομάδας

Ο Προμηθέας επικράτησε με 78-70  της Δόξας Λευκάδας, στο πρώτο του ιστορικό εντός έδρας παιχνίδι για την Basket League, στο "Δ. Τόφαλος", για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βετούλα έχοντας στο πλευρό της, τους Πατρινούς φιλάθλους κατάφερε σταδιακά να επιβάλλει το ρυθμό και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Προμηθέας πλέον μετρά την πρώτη του νίκη στη μεγάλη κατηγορία του μπάσκετ και συνεχίζει ακάθεκτος.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση οι δύο ομάδες έβγαλαν με τους διαιτητές και τις πεντάδες τους αναμνηστικές φωτογραφίες.

Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Προμηθέα και γέμισε τις κερκίδες του "Δ. Τόφαλος".

17:00 Ξεκίνησε το ματς

Πρώτο τζάμπολ ο Σαρικόπουλος

17:10 Το παιχνίδι έχει ένα γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες με 11-11 και 13-13.

17:25 Το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να προηγείται με 19-15 της Δόξας Λευκάδας

17:36 Ο Προμηθέας προηγείται με 27-23 της Δόξας Λευκάδας, με τον Τσάμη να έχει δώσει έναν άλλο αέρα στην πατρινή ομάδα με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

17:48 Ο Προμηθέας αν και προηγήθηκε με 34-31, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ισοφαρίστηκε σε 34-34, ωστόσο ο Κλαρκ έδωσε το προβάδισμα στην πατρινή ομάδα με 36-34 στη λήξη του ημιχρόνου.

18:05 Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος

18:15 Ο Προμηθέας προηγείται με 48-40 της Δόξας με τον Κλάρκ να κερδίζει τις εντυπώσεις, αν και έχει ενσωματωθεί μόλις πριν λίγες ημέρες στην πατρινή ομάδα.

18:22 Ο Προμηθέας έχει επιβάλλει το ρυθμό του και προηγείται με 56-46.

18:28 Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε θεαματικά με τον Φαγιέ με καλάθι και φάουλ να κάνει το 59-46 υπέρ του Προμηθέα και τον Ρόμπινσον τρία δεύτερα πριν το τέλος να μειώνει σε 59-49.

18:40 Ο Προμηθέας συνεχίζει να έχει το προβάδισμα στο σκορ με 70-61 στα μισά της τελευταίας περιόδου

18:50 Η Δόξα μείωσε σε 72-59, 1.54' πριν το τέλος του αγώνα, ενώ ο Προμηθέας αύξησε τη διαφορά σε 74-69

Νίκη για Προμηθέα με 78-70

Τα 10λεπτα: 19-15, 17-19, 23-15, 19-21

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Γκίκας 10 (2), Αντερσον 2, Μουρ 10 (1), Φαγιέ 15, Σαρικόπουλος 9, Τσάμης 5, Κλαρκ 16 (1), Τζόνσον 7 (1), Γερομιχαλός 2, Πέττας 2.

ΔΟΞΑ Λ.: Πεταλωτής, Σκοτ 6, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης, Ταπούτος 7 (1), Μπασάμπε 19, Ντόμπλας 4, Ρόμπινσον 16 (1), Τσαλδάρης 6 (1), Ροντογιάννης, Ιωακειμίδης, Γουέλς 10 (1).

Ντεμπούτο με τον Προμηθέα πραγματοποίησε ο Κίκι Κλαρκ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.