/

Στίβος: Δεύτερη θέση στα Μέγαρα για την Σοφία Ρήγα

Στα 10.000 μέτρα

Τελικά η ισχυρή βροχόπτωση κόπασε και πραγματοποιήθηκε τελικά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ χθες το βράδυ στο στάδιο Ολυμπιονικών των Μεγάρων.

Η Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου) απόλυτη κυρίαρχη στο αγώνισμα αφού μετρά 5 συνεχή πρωταθλήματα, κέρδισε την κούρσα τερματίζοντας σε 34:06:80. Η πρωταθλήτριά μας έχει το όριο στον Μαραθώνιο για τους Ολυμπιακούς του Ρίο και ο σημερινός αγώνας εντάσσεται στα τεστ του προπονητικού της σχεδιασμού ενόψει του μεγάλου ραντεβού του καλοκαιριού.

Η άλλη πρωταθλήτρια του Μαραθωνίου και η δεύτερη που έχει το όριο για τον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών του Ρίο Σοφία Ρήγα (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) η οποία αγωνίστηκε κι αυτή στο 10άρι και τερμάτισε δεύτερη στο πρωτάθλημα με επίδοση 35.11:54, ενώ τρίτη η Γκλόρια-Τζοβάνα Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) 36:56:30.

Στις νέες γυναίκες την πρώτη θέση κατλεβε η Ροδάνα Λαγωνίδου (ΓΑΣ Ιλισός )  37:39:70, την δεύτερη η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίαου) 37:41:28 και στην τρίτη θέση η Κωνσταντινοπούλου Βασιλική (ΣΑΠΚ Νεάπολης)  38:08:93.

Στους άνδρες πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Χρήστος Καλλίας (ΑΟ Μυκόνου) 30.39.64. Δεύτερος ήταν ο Μάρκος Γκούρλιας (Εθνικός Αλεξ/λης) 30.42.51 και τρίτος Δήμος Μαγγίνας (ΠΑΟ) 30.4532.

Στην κατηγορία νέων ανδρών πρώτος κατατάχτηκε ο Μάρκος Γκούρλιας (και δεύτερος στη κατηγορία ανδρών) 30:42:51, 2ος ο Γιωργος Τασσης (ΑΕΚ) 31:40:63 ο οποίος πήρε και την πρώτη θέση στους εφήβους, τρίτος στους νέους ο Νίκολας Φράγκου (ΓΑΣ Ιλισός) 31:47:20.

Μετά τον Τάσση που πήρε την πρώτη θέση στους εφήβους τερμάτισαν στη δεύτερη θέση ο Κώστας Σταμούλης (ΓΕ Αρινίου) 32:10:05 και τρίτος ο Ντένις Γκιούρα (Εσπερος 2004) 32:41:09.