/

Κύπελλο: Άνετη πρόκριση της ΑΕΚ στα προημιτελικά

Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν και στο ΟΑΚΑ του Λεβαδειακού με 2-0

Με δεύτερη νίκη επί του Λεβαδειακού και με κορυφαίους τους Μπουονανότε και Μπακάκη, η ΑΕΚ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αυτό που ξεκίνησε στη Βοιωτία με το γκολ του Βάργκας, ολοκλήρωσε στο Μαρούσι η ΑΕΚ!

Αυτή την φορά σκόρερ της Ένωσης κόντρα στον Λεβαδειακό (2-0) ήταν οι Γιόχανσον και Μπουονανότε, που κλείδωσαν την πρόκριση της ομάδας τους στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση είχε την κυκλοφορία της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να ενοχλήσει με τίποτα τον Τσιντώτα στο πρώτο ημίχρονο.

Ανέβασε την απόδοσή της μετά το μισάωρο κι έφτασε στο γκολ σε κομβικό σημείο, με τον Γιόχανσον (44’). Στο 5ο λεπτό ακυρώθηκε, σωστά, για οφσάιντ γκολ του Τζεμπούρ.
Κακό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες.

Από την μία, οι Βοιωτοί ήθελαν αλλά δεν... μπορούσαν να απειλήσουν, ενώ απ’ την άλλη η ομάδα του Πογέτ δεν μπορούσε να φτιάξει μεγάλη φάση. Το τελικό σκορ έγραψε ο Μπουονανότε με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 86ο λεπτό.

Γκολ: Γιόχανσον 44’, Μπουονανότε 86'

ΑΕΚ (Πογέτ): Ανέστης, Μπακάκης, Ντίντακ (70’ Σοϊλέδης), Λαμπροπουλος, Κολοβέτσιος, Κορδέρο (27’ Σιμόες), Γιόχανσον, Πλατέλλας (76’ Αραβίδης), Τζεμπούρ, Μπουονανότε, Μάνταλος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μάντζιος): Τσιντότας, Καψάσκης, Τριποτσέρης, Μάγκας (77’ Μπεν), Μέντι, Νικολάου (81’ Στάθης), Μαχαίρας, Μερεμπασβίλι (54’ Θέος), Γιακουμάκης, Τσουρίκοφ, Μάντζιος