/

Ο Εθνικός 3-2 σετ την Ορεστιάδα στο "θρίλερ" του Έβρου

Ο Εθνικός 3-2 σετ την Ορεστιάδα στο &quo...

Για τη Βόλεϊ Λιγκ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Ορεστιάδα με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι του Έβρου που ολοκλήρωσε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο τον Α΄γύρο στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στα σκορ και στα σετ και στους πόντους και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Πρώτος σκόρερ του Εθνικού ήταν ο Σούλιαγκιτς που πιθανότατα έκανε την τελευταία του εμφάνιση, ενώ Κασαμπαλής και Κιόσης ήταν επίσης στους διακριθέντες. Ο Εθνικός σημείωσε την 4η νίκη του και ολοκλήρωσε τον Α΄γύρο ισόβαθμος με τον Άρη.

Η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 1-0 σετ, γύρισε το 5ο σετ ενώ έχανε και με 5-3 αλλά γνώρισε την 7η ήττα στον Α΄γύρο τερματιζοντας στην 7η θέση στη βαθμολογία.

Διαιτητές: Ιωαννίδης - Τσεπκινλής

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-11, 25-16

2ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 19-25

3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 24-26

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-20

5ο σετ: 3-5, 9-10, 12-11, 18-20

* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-16, 19-25, 24-26, 25-20, 18-20) σε 124΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 11 (8/15 ρπ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 20 (12/18 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (12/41 επ, 1 μπλοκ,  69% υπ -46% άριστες), Ριζόπουλος 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ -55% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ - 46% άριστες) Αντωνιάδης (λ),

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/4 επ, 57% υπ, 29% άριστες), Φόγερ 12 (8/23 επ, 3 άσσους, 1 μπλοκ, 70% υπ -62% άριστες), Σούλιαγκιτς 31 (28/55 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (6/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Κιόσης 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ -47% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 16 (16/30 επ, 61% υπ - 43% άριστες), Βλαχόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)