/

Κύπελλο Ελλάδας: Ξέσπασε (6-2) στα Χανιά ο ΠΑΟΚ

Aν και οι γηπεδούχοι σκόραραν πρώτοι

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον 3ο όμιλο, καθώς απόψε συνέτριψε με 6-2 τα Χανιά στην Κρήτη.

Στο ξεκίνημα, πάντως, οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον «Δικέφαλο» σκοράροντας μόλις στο 3ο λεπτό, με πλασέ του Σταματή ύστερα από σέντρα του Σαϊνέ.

Η ισοφάριση των Μακεδόνων ήρθε στο 20΄ με τον Ζάιρο, ενώ στο 23΄ και στο 41΄ με δύο προσωπικά τέρματα ο Σάμπο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου τα Χανιά έμειναν με 10 καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μπριλάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητα και την αριθμητική υπεροχή του, έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες και τελικά αξιοποίησε τρεις από αυτές με τους Μυστακίδη (61΄), Πέλκα (65΄) και Σάμπο (85΄), ενώ στο 82΄ είχε μειώσει με πέναλτι ο Λίτα.

Κύπελλο Ελλάδας: Αποκλείστηκε ο Παναιτωλικός