/

Μπάσκετ: Ήττα στην παράταση για τον Έσπερο ΑΟΠΑ

Με 67-65 από τον Εργοτέλη

Με 67-65 ηττήθηκε στην παράταση (κ.α.) από τον Εργοτέλη ο Έσπερος ΑΟΠΑ σε παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του Ομίλου του Νότου της Β’ Εθνικής.

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (στο 25.00 ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 17 πόντους) και με σουτ του Στυλίδη από τα 6,75 μ., 20'' πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε σε 60-60 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση με τρίποντο του Ψαρόπουλο ο Έσπερος ΑΟΠΑ προσπέρασε 65-64 δύο λεπτά πριν το φινάλε, αλλά στην επόμενη φάση ο Σκλήβας με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 66-65, ακολούθως αστόχησε σε τρίποντο ο Αγγελόπουλος στο 44.00 και το τελικό 67-65 διαμόρφωσε με 1/2 βολές ο Βασιλειάδης, αφού λίγο πριν φινάλε σε σουτ από τα 6,75 μ. ο Στυλίδης η μπάλα μπήκε και βγήκε…

«Ήταν ένα παιχνίδι που το θέλαμε με ομάδα στα μέτρα μας» δήλωσε ο προπονητής του Έσπερου ΑΟΠΑ, Ανδρέας Κεσαπίδης και συμπλήρωσε: «Καταφέραμε και γυρίσαμε από το -17, ισοφαρίσαμε αλλά η δική μας αστοχία σε ένα-δύο κρίσιμα σουτ και η ευστοχία του Εργοτέλη δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε τη νίκη.

Όμως το παιχνίδι δεν χάθηκε στο φινάλε. Χάθηκε στο β’ 10λεπτο και στις αρχές της επανάληψης όταν από δικά μας λάθη ο Εργοτέλης πήρε μεγάλη διαφορά με αποτέλεσμα να κυνηγάμε συνεχώς το σκορ. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».Διαιτητές: Αποστολίδης και Μηλαπίδης.

Τα 10λεπτα: 10-15, 28-25 (ημίχ.), 49-43, 60-60 (κ.α.), 67-65 (παρ.)

Εργοτέλης (Μακράκης): Δόσπρας, Κριθινάκης 2, Μαχαιριανάκης 2, Χασάπης, Πετράκης 19 (2), Καρακωνσταντάκης 11 (2), Βασιλειάδης 8, Αρναουτάκης 2, Σκλήβας 9 (1), Καραλής 14 (2).

Έσπερος Πατρών (Κεσαπίδης): Φραντζής 3 (1), Στυλίδης 9 (1), Μαγιντόμπε, Κελεσίδης 2, Τρυφώπουλος, Αγγελόπουλος 4, Καραβανάς 12, Γκόβας 17, Ψαρόπουλος 17 (4), Μακρής 1.

Μπάσκετ: Επιστροφή στις ήττες για τα κορίτσια του Έσπερου ΑΟΠΑ