/

Τάε κβον ντο: Μετάλλια για Έκρηξη και Αστραπή

Δείτε τα αποτελέσματα όλων των αθλητών

Σημαντικές διακρίσεις είχαμε για την Έκρηξη και την Αστραπή στο πρωτάθλημα U21 του τάε κβον ντο, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Βόλο.

Συγκεκριμένα στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Τσοκάνος στα 63 κιλά κάνοντας στην κυριολεξία όλους να μιλούν για αυτόν, καθώς και η Αναστασία Καρασπήλιου στα 49 κιλά από την Έκρηξη, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε για την Αστραπή ο Γιώργος Πετρόπουλος στα 68 κιλά. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αθλητές που κέρδισαν τα χρυσά μπαίνουν αυτόματα στην εθνική ομάδα και θα αγωνιστούν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει στη Ρουμανία.

Διακρίσεις και μετάλλια που για άλλη μία φορά πιστοποιούν την καλή δουλειά που γίνεται και στα δύο πατρινά σωματεία.

Επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χρήστος Αλεξόπουλος ήταν άτυχος στα 68 κιλά, αφού έπαιξε με τον πρωταθλητή της κατηγορίας, ίσως στον πιο εντυπωσιακό αγώνα του πρωταθλήματος και έχασε στον 6ο γύρο στον χρυσό πόντο.

Για τις πατρινές ομάδες είχαμε επίσης την τέταρτη θέση για την Καρούμπαλη Μαρίνα στα 53 κιλά, ενώ ο Καρκασίνας Χρήστος  έχασε πριν τα μετάλλια στα 74 κιλά. Kαλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν ακόμα οι Σπύρος Βερύκιος στα 68 κιλά, Νικολόπουλος Ανδρέας στα  54 κιλά, Καούρης Ιωάννης στα 54 κιλά και

Σώρρας Κωνσταντίνος στα 63 κιλά. Kαι όλοι αγωνίσθηκαν υπό τις οδηγίες των Αντώνη και Χρήστου Αντωνακόπουλου.