/

Η Ορμή Λουξ ηττήθηκε με 24-17 από τη Νέα Ιωνία

Λαλιώτη Αμαλία

Στον τρίτο τελικό της Α1 Εθνικής χάντμπολ των γυναικών

Η Ορμή Λουξ δεν κατάφερε να σπάσει την έδρα της Νέας Ιωνίας και να προηγηθεί στους τελικούς, αφού γνώρισε την ήττα με 24-17 και πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο, αφού θα χρειαστεί τη νίκη στον επόμενο εντός έδρας αγώνα για να μπορέσει να διεκδικήσει στη συνέχεια τον φετινό τίτλτο.

Να θυμίσουμε ότι πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες.

Η πατρινή ομάδα αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου  με 8-9 τελικά στη λήξη του βρέθηκε να χάνει με 11-9 από τη Νέα Ιωνία.

Έτσι το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στην επανάληψη όπου οι "λέαινες" συνεχώς κυνηγούσαν το σκορ χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-1, 7-3, 7-5, 7-8, 11-9 (ημχ.), 12-9, 13-10, 15-11, 18-13, 19-14, 24-17.

Ν. ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 7, Παπανικολάου 4, Παπά 5, Γκουζούλη, Πανούση, Ζυγούρα , Χοτοκουρίδου, Διακογιάννη, Μασμανίδου, Χρονοπούλου 2, Τσακάλου 3, Χρυσή, Ρόζου 1, Στουγιαννίδου 2.

ΟΡΜΗ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 6, Τσαουσίδου, Πολίτη, Καράγιωργα, Κουκουλομάτη, Στράτου, Μίλασιτς 7, Μούρνου 4, Καρελά , Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου, Παύλου, Μισαίλοβιτς, Καγγελάρη, Παναγιωτακοπούλου.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, δίλεπτα: 3-4, πέναλτι: 2/2-2/4.

Μισαϊλοβιτς: "Να κερδίσουμε αύριο για να πανηγυρίσουμε τον τίτλο στην Πάτρα"

Ορμή Λουξ: Ανανέωσε με Σεϊρεκίδη