/

Έσπερος ΑΟΠΑ: Νίκη στο ντέρμπι και μόνος πρώτος

Επικράτησε εύκολα της Ένωσης Ιλίου 81-68

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ νίκησε στο ντέρμπι την Ένωση Ιλίου 81-68 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Γ’ Εθνικής και βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση στο ξεκίνημα και προηγήθηκε 33-23 στο 10λεπτο και πολύ καλός στην άμυνα στο β’ 10λεπτο, διάστημα στο οποίο δέχτηκε 10 πόντους, σημείωσε 18 και με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου προηγήθηκε στην ανάπαυλα 51-33.

Στην γ’ περίοδο ο Έσπερος ΑΟΠΑ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, στο 26.00 ήταν μπροστά 59-40 και με καλάθι λόμπα του Δίπλαρου στο φινάλε του της περιόδου προηγήθηκε 68-49.

Στην δ’ περίοδο η Ένωση Ιλίου μπήκε πιο δυνατά και με τρίποντο του Τσολάκη μείωσε στο 35.00 σε 69-59 και 54΄΄ πριν τη λήξη σε 76-68.

Στα 34΄΄ πριν τη λήξη αποβλήθηκε ο προπονητής της Ένωσης Ιλίου Παναγιώτης Πανούλιας για διαμαρτυρία και με 3/3 βολές ο Κάλλης έκανε το 79-68 και με 2/2 βολές μετά από φάουλ που κέρδισε στην εκπνοή το τελικό 81-68 ο Δίπλαρος.

Διαιτητές: Λιότσιος και Μαντήλας.

Τα 10λεπτα: 33-23, 51-33, 68-49, 81-68.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Λαμπρόπουλος 10 (1), Λυμπέρης 5 (1), Μακρής 11 (2), Στυλίδης 18 (1), Μέλνικς 12, Οικονομόπουλος 7, Φραντζής 2, Δίπλαρλος 6, Κάλλης 10 (1).

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Παναγιώτης Πανούλιας): Βαϊδάκης 7, Γ. Μπέλλας 16 (2), Φούντας 5, Μητρόπουλος 4, Τσολάκης 21 (2), Οδ. Μπέλλας 9, Μίχος 2, Στρατομήτρος 3 (1), Γεωργιάδης 1.

*Στο 23.00 αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο αρχηγός του Έσπερου ΑΟΠΑ, Φώτης Αγγελόπουλος.