/

Με το "δεξί" ο Απόλλωνας

Επικράτησε με 81-64 του Κόροιβου στο 3o Patras Cup

Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε με 81-64 του Κοροίβου Αμαλιάδας και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο 3o Patras Cup, το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Ανδρέα Μολφέτα.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αείμνηστου προέδρου των «μελανόλευκων», ενώ παραδόθηκε και τιμητική πλακέτα στον εγγονό του, Ανδρέα Μολφέτα.

Οσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Γάιο Σκορδίλη, διατηρούσαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερή της διάρκεια κι έδειξαν πως βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση από τον Κόροιβο.

Ο Απόλλων Πατρών προηγήθηκε ακόμα και με 23-7 στην πρώτη περίοδο, το τέλος της οποίας τον βρήκε στο +11 (26-15). Οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο κατάφεραν να «ροκανίσουν» την διαφορά ως και τους 2 πόντους (31-29), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια στο -5 (43-38).

Ο Απόλλων Πατρών έμεινε σε θέση οδηγού και στο τρίτο δεκάλεπτο (62-50,30′), ενώ στην τέταρτη περίοδο κράτησε τον Κόροιβο σε διψήφια απόσταση κι έφτασε εν τέλει στη νίκη με 81-64.

Δεκάλεπτα: 26-15, 43-38, 62-50, 81-64

ΑΠΟΛΛΩΝ (Βετούλας): Πεν 20 (6), Φίτζπατρικ 7, Ελ Αμίν 17 (1), Μπατής 4 (1), Μολφέτας 7, Αργυρόπουλος 2, Αντωνάκης 10 (1), Γκάλογουεϊ 14 (3), Οικονομόπουλος, Πελεκούδας, Μαστογιαννόπουλος, Νιφόρας.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος) Μαγκέτι 8 (1), Αγγελόπουλος 3, Κανονίδης 10, Γκάρετ 15, Βασίλιεβιτς 11 (3), Λόουερι 9 (1), Φιλιππάκος 5 (1), Γιαννακίδης, Δημάκος 2, Αρχιμανδρίτης, Κουρής.