/

Α1 βόλεϊ: Η Παναχαϊκή πήρε τον τελικό με την Κύζικο και παρέμεινε στην κατηγορία

Α1 βόλεϊ: Η Παναχαϊκή πήρε τον τελικό με...

Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 3-1 σετ στην κατάμεστη Αγυιά

Η Παναχαϊκή νίκησε την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-1 σετ στον τελευταίο αγώνα των πλέι άουτ και έμεινε στην Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η Κύζικος Νέας Περάμου υποβιβάστηκε στην Α2 ανδρών μαζί με τον ΑΟ Ορεστιάδας.

Η Παναχαϊκή ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και η Κύζικος Νέας Περάμου δύο σετ για να μείνει στην κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και ακατάλληλο για καρδιακούς.

Σε ένα κατάμεστο κλειστό της Αγυιάς, οι «κοκκινόμαυροι» πήραν το πρώτο σετ με 25-20 και έχασαν το δεύτερο σε μια αμφισβητούμενη τελευταία επίθεση, που έφερε την έκρηξη του κόσμου.

Η Παναχαϊκή ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο και τα πράγματα χειροτέρεψαν, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-15 και 13-17 στο τρίτο σετ.

Εκεί μίλησε η ψυχή του αρχηγού Νίκου Ρουμελιώτη, ο οποίος με διαδοχικούς πόντους, οδήγησε την Παναχαϊκή στην μεγάλη ανατροπή.

Στο ίδιο μήκος κύλησε και το τέταρτο σετ, με το ντέρμπι να συνεχίζεται και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο.

Τελικώς η Παναχαϊκή τα κατάφερε, και έσωσε έστω και την τελευταία στιγμή την παρτίδα, μένοντας στην κατηγορία.

Το μεγάλο ντέρμπι έγινε στο γυμναστήριο της Αγυιάς που ήταν κατάμεστο από τους οπαδούς της Παναχαϊκής. Ο αγώνας ήταν νευρικός, με πολλά λάθη, μέτριες υποδοχές και από τις δύο ομάδες και πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Η Παναχαϊκή προηγήθηκε 1-0 σετ και 21-19 αλλά η Κύζικος με καλύτερη υποδοχή και μπλοκ του Σονάρι γύρισε το σετ και ισοφάρισε 1-1 σετ με την κατάκτηση του 2ου σετ με 25-23.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου η Κύζικος προηγήθηκε με +5 (16-11 και 19-14) αλλά από εκεί και πέρα ήρθαν τα πάνω κάτω.

Η Παναχαϊκή με πρωταγωνιστή τον Κωστόπουλο και εκτελεστή τον Ρουμελιώτη μείωσε τη διαφορά, ισοφάρισε 21-21 και πήρε το σετ 25-23 μετά από ένα λάθος των παικτών της Κυζίκου και επίθεση του Ρουμελιώτη.

Από τη στιγμή που έγινε το 2-1 σετ η Παναχαϊκή είχε το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Στο 4ο σετ έγινε μάχη πόντο πόντο, η Κύζικος προηγήθηκε 16-15 αλλά με ένα χαμένο σερβίς και δύο μπλοκ η Παναχαϊκή πήρε προβάδισμα που το κράτησε μέχρι το τέλος.

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 23-25, 25-23, 25-22) σε 117'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 18 (12/19 επ, 6 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 5 (5/11 επ, 85% υπ - 35% άριστες), Λιβαθηνός 1 (άσσος), Ρουμελιώτης Ν. 30 (27/54 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 10 (6/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ - 23% άριστες), Μαυραγάνης 6 (3/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 74% υπ - 30% άριστες), Μουσλία (λ), Ντονάς.

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ), Σονάρι 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ), Γκούλακ 7 (6/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ - 29% άριστες), Ματσιέλ 14 (14/34 επ), Σαρικεΐσογλου 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 17% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 56% υπ - 25% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 100% υπ - 50% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Ντε Σόουζα 2 (2/6 επ, 63% υπ - 25% άριστες), Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης.

Bόλεϊ: Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Αγυιά - Η Παναχαϊκή παίζει (20.00) την παραμονή της με την Κύζικο