/

Α1 μπάσκετ: Νίκη οχτάδας του Λαυρίου επί της Λευκάδας, που είναι με το ένα πόδι στην Α2

Α1 μπάσκετ: Νίκη οχτάδας του Λαυρίου επί...

Η ομάδα της Αττικής επικράτησε με 80-60 της Δόξας

Ζωντανό στο όνειρο της οκτάδας έμεινε το Λαύριο χάρη στην τριάδα των Αμερικανών του επικρατώντας άνετα, 80-60, της ουραγού Δόξας Λευκάδας, για την 23η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 9η νίκη για τους γηπεδούχους, ενώ οι νησιώτες μετρούν 19 ήττες και έχουν αρχίσει να... συμβιβάζονται με την ιδέα του υποβιβασμού.

Το Λαύριο πήρε εξ αρχής το προβάδισμα, αφού πέραν του Ντόμπλας δεν υπήρχε κάτι άλλο να τους προβληματίσει. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 9/12 εντός παιδιάς με τοπν Χάμιλτον να κυριαρχεί και προηγήθηκε με το άνετο 24-16.

Τη σκυτάλη πήρε ο Γκρέι και το σκορ έγινε 37-20 στο 14', με τον Κακλαμανάκη να παραλαμβάνει τη σκυτάλη και κάπως έτσι να έρχεται το 46-29 του ημιχρόνου.

Στο 26' το σκορ έγινε 59-32 με τον ασταμάτητο Γκρέι να μην έχει αντίπαλο, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 62-41. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το Λαύριο έφτασε στη νίκη με 80-60.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-29, 62-41, 80-60

Α1 μπάσκετ: Ήττα για τον Κόροιβο στα Τρίκαλα που εξασφάλισαν την παραμονή τους