/

Μπάσκετ: Τίτλοι τέλους για τον Απόλλωνα Carna - Έχασε στη Λευκάδα από την τοπική Δόξα

Μπάσκετ: Τίτλοι τέλους για τον Απόλλωνα ...

Πλέον η πατρινή ομάδα είναι το φαβορί για τον υποβιβασμό

Ο Απόλλωνας Carna δεν  κατάφερε να κερδίσει ούτε και την Δόξα στη Λευκάδα, από την οποία ηττήθηκε με 75-70 για την 22η αγωνιστική της Α1 Εθνικής. Η Πατρινή ομάδα είναι πλέον αγκαλιά με τον υποβιβασμό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Χάρις με 21, 15 πρόσθεσε (με 5 ασίστ) ο Σκοτ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τσαλδάρης (11π.), Μάρας (10π.). Από πλευράς ηττημένων 17 πόντους σημείωσαν οι Μπαρτ και Χίκεϊ.

Με τον Σκοτ να «πυροβολεί» ασταμάτητα στα πρώτα λεπτά και τον Τσαλδάρη να βάζει το… δικό του λιθαράκι από τα 6.75, η Δόξα Λευκάδας προηγήθηκε 12-6 στην εκκίνηση του αγώνα, έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας.

Με ακόμη ένα τρίποντο του Μάρα (3/4 ως τότε), οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα σκήπτρα (17-11), ωστόσο με τους Αμερικανούς του, ο Απόλλωνας… επέστρεψε, 17-15.

Στο τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα της Πάτρας έμεινε άποντη και οι νησιώτες βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν ξανά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7, 24-17, με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν αρκετά αμυντικά προβλήματα.

Εντυπωσιακά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας. Τρέχοντας σερί 9-0, όχι μόνο δήλωσε… παρών, αλλά ανέκτησε και τα ηνία της αναμέτρησης για το 24-26 στο 13’.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, με τον Χάρις από τη μία (Δόξα) και τον Χίκεϊ από την άλλη (Απόλλωνα) να τραβούν το κουπί επιθετικά για το 34-33, δύο λεπτά πριν βγει το ημίχρονο.

Ένα μικρό 5-0 για λογαριασμό των Πατρινών (δια χειρός Βεργίνη-Κουζέλογλου), έγραψε το 37-40, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ελαφρύ προβάδισμα.

Στο 6-0 της Δόξα Λευκάδας με το καλημέρα του δεύτερου μέρους (για το 43-40), ο Απόλλωνας απάντησε με τον ίδιο τρόπο και χάρη στα τρίποντα των Καλινόσκι-Χίκεϊ, έγραψε το 43-46 στο 24’.

Το σκηνικό ήταν το ίδιο όπως και στη δεύτερη περίοδο. Πότε οι γηπεδούχοι έπαιρναν προβάδισμα, πότε οι φιλοξενούμενοι ανακτούσαν τα ηνία του ματς, με τους Αμερικανούς των δύο ομάδων να είναι… όλα τα λεφτά.

Η Δόξα πέρασε μπροστά με 54-51, οι Πατρινοί έφεραν «τούμπα» την κατάσταση, προτού δια χειρός Χάρις διαμορφωθεί το 56-57 στο φινάλε του δεκαλέπτου, σκορ το οποίο προμήνυε… θρίλερ.

Σε μονομαχία των Χάρις-Μπαρτ εξελίχθηκαν τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Με τρίποντο του δεύτερου, ο Απόλλωνας προηγήθηκε μέχρι και με 4 (56-60), ωστόσο το… αντίπαλο δέος πήρε τη σκυτάλη και «έγραψε» νέα ανατροπή στην αναμέτρηση, για το 63-60 στο 32’.

Καλινόσκι και Μπαρτ εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό black out της Δόξας και με τέσσερα λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο, έφεραν τον Απόλλωνα στο +4, 63-67, σε ένα άκρως κομβικό σημείο του αγώνα.

Με τέσσερις βολές η Δόξα Λευκάδας ισοφάρισε, ωστόσο 1:47’ πριν τη λήξη ο Μπαρτ πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 67-70. Στο… καπάκι ο Αμπότ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση (70-70) και κάπου εκεί οι Πατρινοί… άδειασαν ψυχολογικά παρά το ότι έπαιζαν… μισή κατηγορία απόψε.

Ο Ρέινς έκανε λάθος, ο Χίκεϊ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και 15’’ πριν το τέλος, ο Τσαλδάρης «σφράγισε» με βολές τη νίκη για τη Δόξα Λευκάδας, η οποία, τελικώς, επικράτησε 75-70, με τους φιλοξενούμενους να μην πετυχαίνουν πόντο στα τελευταία 107’’.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-40, 56-57, 75-70

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 15 (7/10σ., 5ασ.), Ντόμπλας 6 (6ρ., 5λ.), Τσαλδάρης 11, Χάρις 21, Μάρας 10 (6ρ.), Αμποτ 7, Ντάουελ, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 2, Ταπούτος, Ψαθάς 1.

Απόλλωνας Πάτρας Carna (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 4, Μπαρτ 17, Μπάβτσιτς 2, Καλινόσκι 11, Ρέινς 6, Χίκι 17, Βεργίνης 4, Διαμαντάκος 4, Σλαφτσάκης 2, Κουζέλογλου 3.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

18.45 Ο Απόλλωνας Carna δεν  κατάφερε να κερδίσει ούτε και την Δόξα στη Λευκάδα, από την οποία ηττήθηκε με 75-70 για την 22η αγωνιστική της Α1 Εθνικής. Η πατρινή ομάδα είναι πλέον αγκαλιά με τον υποβιβασμό.

Στο τέλος υπήρξε ένταση μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων

18.27  Ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην Λευκάδα με τον Απόλλωνα και τη Δόξα να πηγαίνουν πόντο - πόντο

18.18. Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με τον Απόλλωνα να προηγείται με 58-60.

18.16 H τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα Carna να έχει οριακό προβάδισμα με 56-57.

18.05 Ο Απόλλωνας Carna έχει πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 49-51 επί της Δόξας Λευκάδας λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

18.00 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

17.41 Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στη Λευκάδα, με τον Απόλλωνα Carna να προηγείται με 37-40 με ένα εξαιρετικό σερί στο φινάλε της δεύτερης περιόδου με την Δόξα.

17.35 Η Δόξα Λευκάδας ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ με 34-31 με την πατρινή ομάδα να είναι όμως πάντα κοντά στο σκορ.

17.27 Ο Απόλλωνας Carna ισοφάσισε σε 26-26 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 26-28, 6.36 πριν το τέλοςτου ημιχρόνου.

17.20 Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος

17.19 Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να χάνει με 22-17 από την τοπική Δόξα Λευκάδας.

17.13 H Δόξα έχει μπει δυνατά στην αναμέτρηση όπου προηγείται  με 15-11 του Απόλωνα Carna

17.00 Ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Λευκάδα

Ο Απόλλωνας Carna αντιμετωπίζει στην Λευκάδα την τοπική Δόξα, σε έναν καθοριστικό για την παραμονή του αγώνα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Μπάσκετ: Παίζει όλη τη χρονιά στη Λευκάδα ο Απόλλων Carna