/

Μπάσκετ: "Τρίτωσε" το καλό για τον Προμηθέα - Νίκησε με 64-61 το Λαύριο

Μπάσκετ: "Τρίτωσε" το καλό για...

Στο κλειστό γυμναστήριο "Δ. Τόφαλος"

O Προμηθέας με την βοήθεια των Πατρινών φιλάθλων πήρε την τρίτη του νίκη με 64-61 επί του Λαυρίου, στο κλειστό γυμναστήριο "Δ. Τόφαλος", για την 6η αγωνιστική της Α1 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο το κακό της τρίτο δεκάλεπτο έβαλε και πάλι στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους.

Στα κρίσιμα όμως σημεία της αναμέτρησης ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα και πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Ο Προμηθέας πήρε εξ αρχής την κατάσταση στα χέρια του. Ο Φαγιέ με 9 πόντους οδήγησε τους Πατρινούς στο 11-4 στο 6' και στο 15-8 στο 8'.

Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν για σεμινάριο, το Λαύριο ήταν πολύ άστοχο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 15-12.

Όταν μπήκαν στην εξίσωση του ματς και οι Τζόνσον - Κλαρκ για τον Προμηθέα, η διαφορά πήρε διαστάσεις. Το σκορ έγινε 38-21 στο 18', για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 38-24.

Είναι δε χαρακτηριστικό ότι μέχρι εκείνο το σημείο, ο Μπολντς είχε τους 12 από τους 21 πόντους των φιλοξενουμένων.

Το Λαύριο πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Γιανγκ και τον Τζόνσον στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έτσι η κατάσταση άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-35 στο 26' και σε 47-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Γιαννακόπουλος μείωσε σε 54-53 στο 34' και έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι, αφού ο Προμηθέας έδειχνε αγχωμένος από την εξέλιξη που πήρε το παιχνίδι.

Η αναμέτρηση έγινε θρίλερ, το Λαύριο ισοφάρισε σε 59-59 με τονβ Χάμιλτον στα 30'' και όλα κρίθηκαν σε μια λεπτομέρεια.

Ο Κίκι Κλαρκ πήρε την μεγάλη απόφαση και με τρίποντο στα 14'', έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στον Προμηθέα. Εκανε το 62-59 κι από εκεί και πέρα όλα ήταν στο χέρι των γηπεδούχων.

Ο Περάκης έκανε το 62-61, ο Μουρ με 2/2 βολές το 64-61 στα 2'' και ο Τζόνσον δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση αφού αστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 38-24, 47-41, 64-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Βετούλας): Κλαρκ 15(1), Πέττας, Φαγιέ 9(3), Τζόνσον 10, Μουρ 9, Αντερσον 6(2), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 2, Γερομιχαλός 2, Τσάμης 6(1), Σαρικόπουλος 5

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 2, Γιανγκ 17, Αθανασούλας 4, Κοκ 1, Μπονλτς 17(1), Τζόνσον 16, Στεφανίδης, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2, Κακαλαμανάκης

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα.

17:32 Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πορμηθέα να προηγείται με 15-12 του Λαυρίου. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η πατρινή ομάδα είχε το προβάδισμα καταφέρνοντας να το κρατήσει και στη λήξη του.

17:55 Ο Προμηθέας προηγείται στο ημίχρονο με 38-24 του Λαυρίου. Η πατρινή ομάδα έχει καταφέρει να επιβάλλει το ρυθμό της ελέγχοντας τον αγώνα.

18:35 Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο τρίτο δεκάλεπτο και με 21 πόντους έναντι εννέα των γηπεδούχων μείωσαν τη διαφορά σε 47-45.

18:50 Σε ένα δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ ο Προμηθέας κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.