#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Ευρωεκλογές 2024

/

Α1 μπάσκετ: "Αυτοκτόνησε" ο Απόλλων Carna στα Τρίκαλα-Ήττα στο τέλος με 65-60 - Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Α1 μπάσκετ: "Αυτοκτόνησε" ο Απ...

Οι μελανόλυεκοι προηγούνταν σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση

Ο Απόλλων με ένα «τραγικό» τέταρτο δεκάλεπτο και απόλυτο επιθετικό μπλακ-άουτ γνώρισε την ήττα στα Τρίκαλα με 65-60. Είναι η δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Δεκάλεπτα: 19-19, 30-33, 46-50, 65-60

ΤΡΙΚΑΛΑ: Κάφεϊ 6, Μπιρούτα 9 (1), Τσαγκαράκης 16 (4), Μπάρλοου 13 (2), Χότον 2, Μανωλόπουλος, Λίποβι 5 (1), ΜακΜίλαν 10 (1), Καλλές 4, Βαρυτιμιάδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Ράσελ 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 6, Τσιάρας 4 (1), Καλινόσκι 10 (0/6 τρίπ.), Χίκεϊ, Βεργίνης 9 (1/6 τρίπ.), Σλαφτσάκης 5, Μπάβτσιτς 15 (3), Βίτκοβατς 3 (1).

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης:
(Κάνετε ανανέωση της σελίδας για να δείτε τις νεότερες εξελίξεις)

18:26 Τα Τρίκαλα κάνουν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 15-4, προηγείται του Απόλλωνα με 61-54, 5 λεπτά πρίν το τέλος.

18:15 Σταθερά μπροστά ο Απόλλων Carna στα Τρίκαλα. Προηγείται της τοπικής ομάδας 46-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Αντεπίθεση διαρκείας από τους παίκτες του Κώστα Μέξα, που απέκτησαν προβάδισμα 10 πόντων λίγο πριν την ολοκλήρωση του γ' δεκαλέπτου (39-49 στο 27'43'') αλλά τα Τρίκαλα δεν αφήνουν τους μελανόλευκους να ξεφύγουν, έτσι μείωσαν στους 4(46-50) στο κλείσιμο του δεκαλέπτου.

18:02 Ξεκίνησαν δυναμικά τα Τρίκαλα το δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας σε 35-35 αλλά ο Απόλλων έχει ανακτήσει το σταθερό του προβάδισμα στο 25’ και προηγείται με 39-43.

17:40 Ημίχρονο στα Τρίκαλα: Σταθερά μπροστά στο σκορ ο Απόλλων Πατρών, που μέχρι στιγμής "φορτώνει" πολύ παιχνίδι κοντά στο καλάθι -και δικαιώνεται.

Οι γηπεδούχοι δεν λένε να αφήσουν την ομάδα του Κώστα Μέξα να νιώσει ασφάλεια στο παιχνίδι και ακολουθούν κατά πόδας.

Οι μελανόλευκοι, μη έχοντας τον επιθετικό πλουραλισμό του πρώτου δεκαλέπτου έκλεισαν την άμυνά τους κι έτσι βρέθηκαν να προηγούνται με 30-33 στο ημίχρονο του ντέρμπι των Τρικάλων.

*Η απουσία της στατιστικής υπηρεσίας από την αναμέτρηση δυσκολεύει τις προσπάθειες για εύρεση αναλυτικότερων στατιστικών.

17:30 Σταθερό προβάδισμα για τον Απόλλωνα στα Τρίκαλα κατά το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι μελανόλευκοι «κόλλησαν» στην επίθεση σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο αλλά στο 15’ προηγούνται με 24-28 των Θεσσαλών.

17:20 Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος του δεκαλέπτου και τρίποντη «καταιγίδα» ο Απόλλων Carna κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο ισόπαλος 19-19, ενώ πριν δεχτεί το τρίποντο της ισοφάρισης στα τελευταία δευτερόλεπτα, έτρεχε ένα σερί 11-0.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης για τους «μελανόλευκους» είναι η απόλυτη ευστοχία τους στα σουτ εντός παιδιάς(8/8).

17:15 Παρά το δυναμικό του ξεκίνημα, ο Απόλλων Carna βρίσκεται πίσω στο σκορ με 14-8, 3 λεπτά πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο.