/

Α1 μπάσκετ: Εντυπωσιακός ο Απόλλων Carna-Επικράτησε του Λαυρίου στην Περιβόλα

Α1 μπάσκετ: Εντυπωσιακός ο Απόλλων Carna...

Οι μελανόλευκοι ξύπνησαν μετά το 10λεπτο και επικράτησαν 90-73

Ο Απόλλων Πάτρας νίκησε το Λαύριο με 90-73 και μάλιστα πήρε και ικανοποιητική διαφορά η οποία μπορεί να του φανεί χρήσιμιη.

Μέχρι το 15' το Λαύριο ήταν καλύτερο και βρισκόταν μπροστά στο σκορ στην Περιβόλα. Από 'κει και πέρα, όμως, ο Απόλλων Πατρών βρήκε τα πατήματά του στην επίθεση, ανέκτησε τα ηνία του ματς κι όσο κυλούσε ο χρόνος, όλο και περισσότερο ξέφευγε.

Για 28' το ματς ήταν ντέρμπι, ωστόσο στη συνέχεια ο Απόλλων βρήκε καλάθια στον αιφνιδιασμό και κατάφεραν να «χτίσουν» διψήφια διαφορά πόντων την οποία και κράτησαν μέχρι τέλους.

Οι μελανόλευκοι με το 90-73 πέτυχαν την 4η νίκη τους και αισθάνονται κάπως καλύτερα σε αντίθεση με το Λαύριο το οποίο έχει μόλις 2 νίκες με ένα ματς λιγότερο (μένουν 27'' και χάνει από την Κηφισιά με 3 πόντους).

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με σκορ 22-29 στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, και από το 15' (31-35) και μετά, οι γηπεδούχοι μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο και αντέδρασαν, έχοντας για πρωταγωνιστή τον "δαιμόνιο" Ντίλαρντ.

Από την στιγμή που προηγήθηκαν με 49-44 έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη. Στο 30' προηγήθηκαν 67-60, αρχίζοντας να παίρνουν διαφορά από τον αντίπαλο τους, την οποία και εκτόξευσαν στην τέταρτη περίοδο.

Όταν βρήκαν ρυθμό, παίζοντας και καλή άμυνα, πήγαν στο +16 (76-60) στο 33', μετρώντας ένα σερί 9-0, σημειώνοντας και μεγάλα σουτ, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σάντλερ.

Ο Ντίλαρντ με 20 πόντους και ο Βεργίνης με 17 ηγήθηκαν του Απόλλωνα που είχαν εξίσου διψήφιους τους Μέιερ (12π.) και με 10 τους Σάντλερ, Τζαουάρα και Αργυρόπουλο.

Οι ηττημένοι δεν πήραν πολλές βοήθειες από τον πάγκο τους, με τον Κρουμπάλι να σταματά στους 15 πόντους και τους Μπάρλο-Γιανγκ στους 13.

Τα Δεκάλεπτα: 22-29, 49-45, 67-60, 90-73

Απόλλωνας Πατρών(Μέξας): Βεργίνης 17, Πάλμπλαντ 2, Ντίλαρντ 20, Μέιερ 12, Γουντς 6 (7ρ.), Αργυρόπουλος 10, Μαστρογιαννόπουλος, Τζαουάρα 10, Πελεκούδας, Κουζέλογλου 3, Σάντλερ 10

Λαύριο(Σερέλης): Μπολντς 12, Γιανγκ 13, Κρουμπάλι 15, Γιαννακόπουλος 3, Μπάρλος 13, Χάμιλτον 8, Σακελλαρίου 7, Περράκης 2, Κακλαμανάκης, Μπέμπης

Μπάσκετ: Βαριά ήττα για τον Απόλλωνα Carna με 82-50 από τον Άρη