/

Μπάσκετ: Νέα εκτός έδρας ήττα για την ΑΕΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Μπάσκετ: Νέα εκτός έδρας ήττα για την ΑΕ...

Η Ένωση ηττήθηκε με 78-75 από την ΖΙεάλονα Γκότα στην Πολωνία

Αν και είχε τον έλεγχο για 26 λεπτά, η ΑΕΚ καταποντίστηκε στο φινάλε απέναντι στη Ζιέλονα Γκόρα και φεύγει από την Πολωνία ηττημένη με 78-75. Σχεδόν διπλάσια τρίποντα από δίποντα η «Ένωση».

Εξαιρετική στο ξεκίνημα του αγώνα, η ΑΕΚ έχτισε ένα μικρό προβάδισμα (2-12 στο 5') και το συντήρησε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε μέχρι τους 12 (19-31), πριν οι Πολωνοί κάνουν το ξέσπασμά τους για να μαζέψουν την κατάσταση και γράψουν το 31-37 του ημιχρόνου. Οι 15 πόντοι του Ντίξον και οι επτά ασίστ του Ούκιτς ήταν τα στατιστικά που ξεχώριζαν.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο σε μεγάλο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο Ζντοβτς έβλεπε τη Ζιελόνα να είναι πιο συγκεντρωμένη, προσπάθησε να "ξυπνήσει" τους παίκτες του, αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 48-48 στο 29' και με τρίποντο του Τζούρισιτς πήραν και το προβάδισμα στο φινάλε της περιόδου. O Ούκιτς ήταν μάλλον ο μόνος που είχε πεισμώσει, ισοφάρισε με τρίποντο (62-62) στο

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ: Φλόρενς 9(1), Βον 4, Μουρ 11(1), Ζαϊτσεφ 4, Ντραγκίσεβιτς 12, Κελάτι 4, Γκρουστσέσκι, Χρίτσανιουκ 1, Ζαμόισκι 3(1), Ντζούρισιτς 23 (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόσζαρεκ 7(1).

ΑΕΚ: Ούκιτς 16(3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σάκοτα 14(3), Μιλόσεβιτς 6(1), Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 22(4), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11(3).

Μπάσκετ: ΑΕΚ και Άρης συνεχίζουν τις μάχες τους στο Τσάμπιονς Λιγκ