/

Μουντομπάσκετ: Ρωσία-Ακτή Ελεφαντοστού 72-66

Νίκη της Ρωσίας στο δεύτερο σημερινό παιχνίδι του ομίλου της εθνικής μας

Τη δεύτερη νίκη της πέτυχε η Ρωσία σε τρεις αγώνες στον Γ΄ όμιλο του Μουντομπάσκετ. Οι παίκτες του Μπλατ άφησαν πίσω το προχθεσινό αρνητικό αποτέλεσμα απέναντι στη διοργανώτρια Τουρκία επικρατώντας με, 72-66, της Ακτής Ελεφαντοστού που παρ' ολίγον όμως να "κλέψει" τους δύο βαθμούς στο τέλος, με 9 σερί πόντους του Γκάι Έντι.

Οι Αφρικανοί -με τον Παπέ Αμαγκού ν' αγωνίζεται πρώτη φορά- έκαναν 14 κλεψίματα (μόλις 1 η Ρωσία), ενώ υπέπεσαν και σε 10 λιγότερα λάθη (12 έναντι 22 της αντιπάλου τους). Οι Ρώσοι που είχαν πρώτο σκόρερ τον Μοζγκόφ με 19π., θα περιμένουν να μάθουν το αποτέλεσμα του αποψινού αγώνα Ελλάδα-Τουρκία (21:00), καθώς την 5η και τελευταία ημέρα απέναντι στην Ελλάδα θα κριθεί η θέση που θα καταλάβουν. Αύριο στις 16:00 η Ρωσία αντιμετωπίζει την Κίνα, ενώ η ομάδα της Αφρικής θα βρεθεί αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στις 18:30.

Το καλό ξεκίνημα της Ακτής Ελεφαντοστού, 2-6, δεν αιφνιδίασε τη Ρωσία. Με 5 πόντους από τον Αλεξάντερ Καούν, την μπάλα να περνά στη ρακέτα και στον Τιμοφέι Μοζγκόφ, οι Ρώσοι απάντησαν με σερί 7-0, προηγήθηκαν 12-8 και 17-12 στο 10΄. Στη δεύτερη περίοδο, τα δύο τρίποντα του Σεργκέι Μόνια και ένα από τον Καούν επέτρεψαν στο σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ να οικοδομήσει διαφορά ακόμη και +14ων πόντων, 32-18. Αυτή θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν δεν υποτιμούσαν τους Αφρικανούς που είχαν ήδη 7 κλεψίματα στο ημίχρονο και αν δεν είχαν υποπέσει οι ίδιοι σε 11 λάθη. Ο Μαμαντού Λαμιζανά πέτυχε 12 πόντους στο ά μέρος, οι Ρώσοι σταματούσαν με φάουλ τους αθλητικούς παίκτες του Ντεσαρζάν που ευστόχησαν σε 9/11 βολές έναντι... 1/1 για τη Ρωσία. Το τρίποντο του Γκάι Έντι, 34-24, ήταν η αρχή σερί 9-0 της Ακτής Ελεφαντοστού που μείωσε 34-30, με την εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Μέχρι το 40-40 με καλάθι του Ασί, όπλο των Αφρικανών τα κλεψίματα και τον αιφνιδιασμό, αλλά και τον Μουλουκού Ντιαμπατέ να τρυπά τη ρωσική άμυνα είχε δικαίωμα στο όνειρο για νίκη η Ακτή Ελεφαντοστού. Ο ΝΒΑερ Τιμοφέι Μοσκόφ σημείωσε 9 πόντους στην 3η περίοδο, η ομάδα του πήρε αμυντικά ριμπάουντ και 6 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και ξέφυγε 53-44 στο 30΄. Οι Ρώσοι, όμως δεν έδειξαν σοβαρότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο... Αν και προηγήθηκαν 68-55, με δύο βολές του Τιμοφέι Μοζγκόφ, δέχτηκαν σερί 11-0 με τον Γκάι Έντι να πετυχαίνει τους 9 από τους 11 πόντους.

Το 68-66, με εναπομείναντα χρόνο, 18,8΄΄ τρομοκράτησε τον Μπλατ και τους παίκτες του, με τον Φριτζόν πάντως να παίρνει το 5ο φάουλ του Γκάι Έντι και να ευστοχεί στις δύο βολές, 70-66. Το αμυντικό ριμπάουντ του Σεργκέι Μόνια στην επόμενη επίθεση της Ακτής Ελεφαντοστού έδειχνε πως ο αγώνας είχε κριθεί, αλλά ο ίδιος έκανε λάθος πάσα, ο Μουλουκού Ντιαμπατέ έκλεψε την μπάλα την πάσαρε στον Ερικ Ταπέ, ο οποίος δεν τη συγκράτησε. Ο Φριτζόν με δύο ακόμη εύστοχες βολές από φάουλ του Μοχάμεντ Κονέ, διαμόρφωσε από τη γραμμή του φάουλ το τελικό, 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-30, 53-44, 72-66

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρότσα (Πορτογαλία), Σάντσες (Βενεζουέλα).

ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 8 (2), Κολέσνικοφ, Μπίκοφ 5, Φριτζόν 9 (1), Καούν 13, Πονκρασόφ 4, Μόνια 6 (2), Κβοστόφ 6 (2), Βορόνοφ 2, Μοζγκόφ 19

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (Ραντοάλντ Ντεσαρζάν): Αμπουό 2, Ντιαμπατέ 10, Αμαγκού, Κονατέ 6, Λαμιζανά 14, Εν'Ντιαγέ, Ασί 4, Καλέ, Ταπέ, Έντι 14 (2), Κονέ 16