Η Παναχαϊκή τα κατάφερε, 1-0 τον Διαγόρα και του χρόνου στη Β' Εθνική!

Κοινοποίηση
Tweet

Εξασφάλισε ανέλπιστα όσο και άνετα την παραμονή της στα πλέι οφ, υποβιβάζοντας τον ΠΑΟ Β

Μεγάλη νίκη που την κρατάει στην Super League 2 πέτυχε στις καθυστερήσεις η Παναχαϊκή που επικράτησε με 1-0 του ήδη σωμένου Διαγόρα.

Μετά τον Ολυμπιακό Β' και ο Παναθηναϊκός Β' υποβιβάζεται στην Γ' Εθνική.

Με τέρμα του Ντε Τόμας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Παναχαϊκή πέτυχε νίκη σωτηρίας κόντρα στον ήδη σωμένο Διαγόρα επικρατώντας με 1-0. Με το τρίποντο αυτό οι Πατρινοί έμειναν στην κατηγορία καθώς έφτασαν τους 27 βαθμούς, όσους και οι Ροδίτες στα Play Out του Νοτίου Ομίλου. Επίσης έριξαν και τον Παναθηναϊκό Β', ο οποίος μετά τον Ολυμπιακό Β' υποβιβάζεται στην Γ' Εθνική, μιας και με 2 αγωνιστικές να παραμένουν δεν έχει πλέον ούτε μαθηματικές ελπίδες.

Στα του αγώνα οι δύο ομάδες κοιτούσαν να κρατήσουν το μηδέν, με τους γηπεδούχους να χτυπάνε στο τέλος. Συγκεκριμένα κέρδισαν πέναλτι, το εκτέλεσε ο Ντε Τόμας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Ένα αποτέλεσμα που όπως αναφέραμε κράτησε τους Πατρινούς στην κατηγορία και έριξε στην Γ' τον Παναθηναϊκό Β'.

Παναχαϊκή – Διαγόρας 1-0

Σκόρερ: 93′ Ντε Τόμας

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Ζέκχοβ, Μασούρας, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Προύντζος, Μπάρετ, Χριστόπουλος, Τραορέ, Ντε Τόμας, Καραγιάννης

Διαγόρας (Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Α. Μασούρας, Λούκιτς, Τσάβος, Τσιαντούλας, Μανιάς

11. Ολυμπιακός Β' 17

*Από τον Ολυμπιακό έχουν αφαιρεθεί 10 βαθμοί από πέρσι, κάτι που σημαίνει ότι στην επιμέρους βαθμολογία των play out είναι -5.