/

Πρεμιέρα με νίκη για την Παναχαϊκή στο Κύπελλο Ελλάδας - Κέρδισε 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Κοινοποίηση
Tweet

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Νικηφόρα ξεκίνησε η Παναχαϊκή τις επίσημες υποχρεώσεις της για τη νέα χρονιά. Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στην Αγυιά, για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου.

Χρυσός σκόρερ για την Παναχαϊκή ο Χρήστος Ελευθεριάδης, που ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε πέρσι.

Ο πρώτος σκόρερ των «κοκκινόμαυρων» την περασμένη χρονιά, πέτυχε και το πρώτο γκολ της νέας σεζόν με εκτέλεση πέναλτι στο 79ο λεπτό.

Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Λυμπέρης Στεργίδης, που έδωσε άλλη πνοή στην Παναχαϊκή με την είσοδό του στο παιχνίδι, λίγα λεπτά νωρίτερα.

Η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη σε όλη την αναμέτρηση, δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και μετά το αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο, κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «κοκκινόμαυροι» που αναπτύσσονταν κυρίως από αριστερά, με τον κορυφαίο της αναμέτρησης Μπουτζίκο, δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ και θα μπορούσαν να έχουν και μεγαλύτερο σκορ.

Ο σκόρερ Ελευθεριάδης κάνει ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και συμπαρασέρνει και τους υπόλοιπους μεσοεπιθετικά, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ηλίας Πολίμος, πέρα από τον Λυμπέρη Στεργίδη που μπαίνοντας έδωσε πνοή και στην δεξιά πλευρά.

Η Παναχαϊκή με αυτή την νίκη, ξεκίνησε νικηφόρα την σεζόν και ανέβηκε στην κορυφή του 8ου ομίλου με 3 βαθμούς, περιμένοντας την εξέλιξη της βραδινής αναμέτρησης ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Λάρισα.

20:09 Τέλος στην αναμέτρηση! Μεγάλη νίκη για την Παναχαϊκή στην πρεμιέρα του Κυπέλλου!

20:04 Η Παναχαϊκή κρατάει άνετα την κατοχή της μπάλας καθώς συμπληρώσαμε τα 90 λεπτά.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων!

19:57 Η Παναχαϊκή κλείνει της αλλαγές της

Ο Φουρλάνος περνάει στη θέση του Γκέσιου.

Η Αναγέννηση έκλεισε τις αλλαγές τις μετά το γκολ, με τον Σταματάκη να περνάει στη θέση του Πλακούβου.

19:53 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή στο 79ο λεπτό

Ο Ελευθεριάδης εκτελεί το πέναλτι και κάνει το 1-0 για τους «κοκκινόμαυρους».

Ο περσινός πρώτος σκόρερ της Παναχαϊκής, βάζει και το πρώτο γκολ της νέας σεζόν.

19:51 Πέναλτι για την Παναχαϊκή σε μαρκάρισμα στον Στεργίδη

19:48 Μεγάλη φάση για την Παναχαϊκή.

Ο Στεργίδης σέντραρε από δεξιά μετά από πολύ καλά οργανωμένη επίθεση των «κοκκινόμαυρων», ο Γκέσιος έπιασε την κεφαλιά, αλλα η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκέκα.

Αλλαγή για την Αναγέννηση. Ο Χατζάρας πέρασε στη θέση του Τζέκου.

19:46 Η Παναχαϊκή έχει την πλήρη κατοχή της μπάλας και παίζει την Αναγέννηση στο μισό γήπεδο, προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνά της.

19:40 Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή.

Ο νεαρός Μαρούρας περνάει καταχειροκροτούμενος στην θέση του Μουστακόπουλου, που αποθεώνεται επίσης.

Ο κόσμος της Παναχαϊκής αναγνωρίζει το ταλέντο και την προσπάθεια των δύο νεαρών.

19:38 Λάθος το Μπιτσάκου, ο Τζέκος βγαίνει απέναντι στον Βρονταρά, αλλά πλασάρει από μακριά και ο γκολκίπερ της Παναχαϊκής μπλοκάρει άνετα.

19:32 Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή στο 59ο λεπτό.

Ο Λυμπέρης Στεργίδης μπαινει στη θέση του Αποστολόπουλου.

Αλλαγή και για την Αναγέννηση. Ο Μασούρας πήρε την θέση του Καρίκι.

19:27 Καταπληκτικό παιχνίδι από τον Μπουτζίκο. Νέα μεγάλη φάση για την Παναχαϊκή.

Ο ακραίος μπακ των «κοκκινόμαυρων» κόβει για τον Ελευθεριάδη που σεντράρει, αλλά ο Αποστολόπουλος δεν προλαβαίνει να εκτελέσει.

Φοβερός και ο Πολίμος, περνάει όποιον βρει μπροστά του, αλλά σουτάρει ψηλά άουτ.

Η Παναχαϊκή μπαίνει φουριόζα στο δεύτερο μέρος.

19:22 Η Παναχαϊκή απειλεί ξανά.

Ο Ελευθεριάδης σεντράρει ο Γκίνο την κεφαλιά αυτή τη φορά, μπλοκάρει ο Γκέκας.

19:20 Καλή φάση με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος, για την Παναχαϊκή.

Ο Ελευθεριάδης σέντραρε από αριστερά, και πάλι, ο Μπιτσάκος έπιασε τη  κεφαλιά αλλά ο Γκέκας πλάσαρε εύκολα.

19:19 Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος με την Παναχαϊκή στη σέντρα.

Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες ξεκινάει η επανάληψη.

Πολύ όμορφο παιχνίδι παρακολουθούμε στην πρεμιέρα της σεζόν στην Αγυιά, με την Παναχαϊκή να είναι ισόπαλη 0-0 με την Αναγέννηση Καρδίτσας, στο ημίχρονο.

Οι Θεσσαλοί μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, αλλά σταδιακά οι «κοκκινόμαυροι» ανέβηκαν, πήραν τα ηνία του αγώνα και δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Γκέκα.

Κοινός παρονομαστής των επιθετικών προσπαθειών της Παναχαϊκής είναι η αριστερή πλευρά, καθώς όλες οι φάσεις των «κοκκινόμαυρων» ήρθαν από εκεί με τον Μπουτζίκο να είναι σε μεγάλη μέρα.

Πολύ καλός είναι και ο έτερος μπακ των γηπεδούχων, Πολίμος, ενώ αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες παίρνει και ο Γκίνο.

Η Παναχαϊκή πρέπει να βελτιωθεί στην τελική πάσα και κυρίως στην τελική προσπάθεια για να πάρει την αναμέτρηση, ενώ πρέπει να προσέξει πολύ στα μετόπισθεν, καθώς η Αναγέννηση έδειξε πολύ επικίνδυνη στο ανοιχτό γήπεδο.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο μέρος.

19:02 Λήξη πρώτου ημιχρόνου στην Αγυιά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες χωρίς γκολ.

19:00 Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή.

Σέντρα πάλι από τα αριστερά, μονοκόμματο σου του Γκέσιου, μπλοκάρει εντυπωσιακά ο Γκέκας.

18:52 Νευρικό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά με αρκετά φάουλ στη μεσαία γραμμή

18:41 Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή.

Σέντρα του Μπουτζίκου από αριστερά, ο Γκίνο πιάνει το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

Αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες από τον Γκίνο που παίζει σε μια θέση που δεν τον έχουμε συνηθίσει, πίσω από τον επιθετικό.

18:40 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Γκέσιο να μην προλαβαίνει την μπάλα, όντας μόνος του απέναντι από τον Γκέκα.

18:33 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Πολίμο.

Η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

18:31 Ανεβαίνει η Παναχαϊκή στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργεί ευκαιρίες με την πίεσή της.

Πρώτο κόρνερ στο 14’, πέρασε ανεκμετάλλευτο, το ίδιο και το καλό φάουλ του Φωτάκη στο 16’.

18:24 Πρώτη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 9’. Σέντρα από το Μπουτζίκο, ο Γκίνο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

18:23 Περίπου 50 οπαδοί από την Καρδίτσα ταξίδεψαν στην Πάτρα και έχουν πάρει τη θέση τους στη θύρα 1.

18:21 Ο ήλιος βγήκε στην Αγυιά με τον κόσμο πλέον να έχει φτάσει τους 2.000.

Στο γήπεδο και οι ακαδημίες της Παναχαϊκής.

18:19 Δυναμικά έχει μπει η Αναγέννηση στην αναμέτρηση.

Περιπετειώδης φάση με τον Μπουτζίκο να διώχνει και να «κρεμάει» τον Βρονταρά, που διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

18:16 Ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Αναγέννηση στη σέντρα.

18:10 Την σημερινή αναμέτρηση θα διαιτητεύσει ο Μαρκαντωνάτος, συνδέσμου Ηλείας, με βοηθούς τους Καραλή και Κωσταντόπουλο.

18:08 Οι αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): 18.Βρονταράς, 2.Πολίμος, 29.Μπουτζίκος, 32.Μακρυδημήτρης, 15.Μπιτσάκος, 8.Φωτάκης, 4.Γκίνο, 22.Μουστακόπουλος, 9.Ελευθεριάδης, 16.Αποστολόπουλος, 23.Γκέσιος

Αναγέννηση Καρδίτσας (Βαζακας): 99.Γκέκας, 23.Κωνσταντινόπουλος, 24.Ποζατζίδης, 4.Ρουσσάκης, 5.Κισκαμπάνης, 6.Karriqi, 7.Πλακούβος, 26.Sountoura, 9.Τζέκος, 10.Μπιτέλης, 11.Παπαευθυμίου

18:05 Καλησπέρα από την Αγυά. Λίγος κόσμος στο γήπεδο 10 λεπτά πριν ξεκινήσει το παιχνίδι.

Αρκετός κόσμος απ’ έξω, έρχεται τελευταία στιγμή αψηφώντας τον καιρό.

Η Παναχαϊκή επιστρέφει στις επαγγελματικές διοργανώσεις και υποδέχεται στην Αγυιά την Αναγέννηση Καρδίτσας, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου. Αυτό είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας χρονιάς για την Παναχαϊκή.