/

Α1 μπάσκετ: Νίκησε και εξακολουθεί να ελπίζει για πλέι οφ το Λαύριο

Α1 μπάσκετ: Νίκησε και εξακολουθεί να ελ...

Η ομάδα της Αττικής επικράτησε με 75-70 του Άρη

Το Λαύριο DHI δημιούργησε διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο (60-50 στο 28’) και επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 75-70. Η αναμέτρηση ήταν η τελευταία εντός έδρας του Λαυρίου για την κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League.

Με τη νίκη τους οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να ελπίζουν στην είσοδο τους στα πλέι οφ, ενώ οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στην πέμπτη θέση, καθώς έχουν μειονέκτημα στην ισοβαθμία από τον ΠΑΟΚ, ενώ την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου παίζουν Άρης – ΑΕΚ και ο «Δικέφαλος του Βορρά» στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Το Λαύριο DHI τερματίζει στην όγδοη θέση εφ’ όσον νικήσει τον Απόλλωνα Πάτρας Carna για την τελευταία αγωνιστική και ο Προμηθέας ηττηθεί μεθαύριο Δευτέρα (10/4) από τον Ολυμπιακό στην Πάτρα και από τον Κόροιβο στην Ήλιδα για την τελευταία αγωνιστική.

Πρωταγωνιστές της νίκης των γηπεδούχων ήταν ο Ντεμάριους Μπολντς (22 πόντοι), ο Μιχάλης Περράκης (12 πόντοι με 4/6 τρίποντα) και η άμυνα τους, που ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε 21 λάθη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (39-38) με την άμυνα του Λαυρίου DHI να αναγκάζει τον Άρη να κάνει 10 λάθη (έναντι 6), αλλά τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (3/12) και τους «κίτρινους» πολύ αποτελεσματικούς κοντά στο καλάθι (9/15 δίποντα).

Η πρώτη περίοδος ήταν πολύ παραγωγική και ο Άρης με σερί 8-0 σε διάστημα κάτι παραπάνω τους ενός λεπτού με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ουίλ Κάμινγκς, ξέφυγε με 23-19 με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Με τρίποντο του Μιχάλη Περράκη σχεδόν με την εκπνοή της πρώτης περιόδου το Λαύριο DHI μείωσε στον πόντο (23-22).

Οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Περράκη και δύο καλάθια του Δημήτρη Κακλαμάνη, προσπέρασαν με 29-26, 6’ και 50’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κίτρινοι» με τέσσερις πόντους του Βασίλη Ξανθόπουλου ισοφάρισαν σε 30-30 στο 16’ και το Λαύριο DHI τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (39-38) μετά από καλάθι του Ντεμάριους Μπολντς με 4’’ να απομένουν για την λήξη.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 50-44, 5’ και 52’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ύστερα από σερί 6-0 σε διάστημα 24’’, τρίποντο του Περράκη, μια βολή του Μπολντς από τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη και κάρφωμα του Σον Έβανς.

Νέο σερί 7-0 σε διάστημα λιγότερο του ενάμιση λεπτών με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Περράκη, έδωσε στο Λαύριο DHI διψήφιο προβάδισμα (60-50) με 2’ και 2’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Άρης αντεπιτέθηκε στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 8-2 σε διάστημα σχεδόν τεσσάρων λεπτών με έξι πόντους του Ουίλ Κάμινγκς πλησίασε στους τρεις (64-61), 4’ και 26’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο βολές του Άσλεϊ Χάμιλτον και τρίποντο του Στήβεν Γκρέϊ, και προηγήθηκαν με 8 (71-63), με 2’ και 7’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Μπολντς με δύο βολές «σφράγισε» τη νίκη του Λαυρίου DHI (73-65), 37’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-38, 60-53, 75-70.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Νίξον 1, Χάμιλτον 11, Σάμλερ, Έβανς 8, Γκρέι 9(2), Στεφανίδης, Αθανασούλας 6 (1), Περράκης 12(4), Κακλαμανάκης 6, Μπολντς 22.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Κάμινγκς 25(2), Ζάρας 8(2), Μούρτος 6, Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιτς 3, Καββαδάς 8, Ντραγκίσεβιτς 11(1).

Α1 μπάσκετ: Δύσκολα η ΑΕΚ τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ