/

Α1 μπάσκετ: Δύσκολα η ΑΕΚ τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ

Η Ένωση επιβλήθηκε με 82-81 των Ροδιτών

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League η ΑΕΚ που επικράτησε με 82-81 του Κολοσσού Η Hotels στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα της Ρόδου έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει μία θέση μέσα στην πεντάδα και πλέον στην τελευταία αγωνιστική θα επιδιώξει ένα καλό πλασάρισμα εν όψει των πλέι οφ.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως η ομάδα της Ρόδου που έψαχνε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 13-2 μετά από το πρώτο πεντάλεπτο, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 19-12.

Στο 13' ο Χολ με δικό του καλάθι έστειλε τη διαφορά στο +9 (16-25) για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο σε αυτό το σημείο... ανέλαβε δράση ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Με επτά συνεχόμενους πόντους του κράτησε την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (23-27 στο 15') με τους Ρόδιους να έχουν σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 40-34.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και εν τέλει με δύο τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Σάκοτα έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 26' (48-48), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ούκιτς με 1/2 βολές έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ΑΕΚ (52-51) έπειτα από πολύ ώρα.

Με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο ενάμισι λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 60-55. Αυτή τη βραχεία κεφαλή η ΑΕΚ κατάφερε να τη διατηρήσει σε όλη την τέταρτη περίοδο με τον Κολοσσό H Hotels να μειώνει σε 68-67 με 3:29 για το τέλος με τον Τσούκου.

Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήταν ένα επιμέρους σκορ 7-1 που την έφερε στο +8 (76-68) με 1:51 για το τέλος. Ο Μαυροκεφαλίδης με 2/2 βολές έκανε το 81-76 στα 27'' αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν τρεις φορές να σκοράρουν παίρνοντας ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ.

Εν τέλει ο Σαλούστρος με βολές μείωσε σε 81-78 στα 16''. Ο Μακ Γκραθ με μία βολή έκανε το 82-78 ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Χολ μείωσε σε 82-79 με τον Τσούκου να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ μετά από τη χαμένη βολή του συμπαίκτη του και να γράφει το τελικό 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 34-40, 60-55, 82-81

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 4, Λαρεντζάκης 6, Νιούλεϊ, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 14, ΜακΓκραθ 3, Ελόνου 6, Σάκοτα 21, Βασιλειάδης 2, Χαριτόπουλος, Ντίξον 18.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 8 (6ρ.), Ρέλεφορντ 15 (7ρ.), Βασιλόπουλος 11 (4ασ., 3κλ.), Χολ 18 (8ασ.), Τσούκου 6, Αγγελάκος, Αχονεν 10, Παπαδάκης 1, Γουάτσον 2, Γεωργαλλής 3.

Α1 μπάσκετ: Ήττα του Κόροιβου στην Πυλαία-Τα «ρέστα» του για την παραμονή με τον Προμηθέα