/

Α1 μπάσκετ: Νίκη οχτάδας του Λαυρίου επί του Ρεθύμνου

Α1 μπάσκετ: Νίκη οχτάδας του Λαυρίου επί...

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε εύκολα 73-62 των Κρητικών

Λαύριο έτοιμο για οχτάδα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε εύκολα 73-62 του Ρεθύμνου και το προσπέρασε στη βαθμολογία, καθώς κάλυψε τη διαφορά του πρώτου ματς και έτσι εδραιώθηκε στην 7η θέση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, φτάνοντας στο +8 (13-5) στο 4', ενώ ακολούθως ο Χάμιλτον με τρίποντο και ο Κακλαμανάκης, έφεραν το Λαύριο  στο +11 (19-8) στο 7'. Το σκορ της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα της νοτιοανατολικής Αττικής να προηγείται με 22-11.

Το Λαύριο ήταν ιδιαίτερα εύστοχο στην περιφέρεια, μετρώντας 4/6 τρίποντα στην αναμέτρηση, με τον Κακλαμανάκη να εκτοξεύει την διαφορά στο +19 (33-14) στο 16'.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας και στο +20 (41-21) στο 19', με το 41-24 να είναι το σκορ της περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Φιτζπάτρικ μα τον Τάλτον μείωσαν σε 50-41 στο 27', με το Λαύριο να χάνει σουτ, αλλά να συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό. Ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο μείωσε σε 54-48, το οποίο και ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Τάλτον μείωσε σε 64-54 στο 35', αλλά το Λαύριο έλεγξε τον ρυθμό, διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα του και στο τέλος έφτασε στην νίκη με 72-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 72-62

Λαύριο (Σερελής): Χάμιλτον 11, Πάντερ 10, Γκρέι 4, Στεφανίδης 6, Κακλαμανάκης 17, Έβανς 11, Τσίρος, Αθανασούλας, Περράκης 2, Μπολντς 7, Γιαννακόπουλος 1, Ντίξον 4.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Άρνολτ 15, Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 14, Γιαννόπουλος 13, Κράβιτς 3, Κόττας, Ράζης 2, Χριστοδούλου 2, Σάφτεναρ 7, Καμπερίδης.