/

ΝΒΑ: Ρεκόρ καριέρας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο-Νέα ήττα για τους Μπακς

ΝΒΑ: Ρεκόρ καριέρας ο Γιάννης Αντετοκούν...

Ο διεθνής άσος πέτηχε 41 πόντους στην ήττα του Μιλγουόκι από τους Λέικερς

Εντυπωσιακός για άλλη μια φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, πάλεψε μόνος του απέναντι στους Λέικερς. Ο διεθνής άσος πέτυχε ρεκόρ καριέρας σε πόντους, όμως δεν ήταν αρκετό αυτό για να πάρει τη νίκη η ομάδα του.

Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε «πράγματα και θαύματα» και σημείωσε 41 πόντους, αλλά η ομάδα του Λος Άντζελες ήταν ασταμάτητη επιθετικά, προηγήθηκε ακόμη και με 27 πόντους στο β’ ημίχρονο και νίκησε τελικά τους Μπακς με 122-114.

Ο Αντετοκούνμπο είχε 11/20 σουτ και 18/21 ελεύθερες βολές, που επίσης είναι ρεκόρ καριέρας, πήρε 8 ριμπάουντ και έδωσε 6 ασίστ, ενώ είχε ακόμη τρία κοψίματα και δύο κλεψίματα της μπάλας, στα 41:33 λεπτά που αγωνίστηκε!

Μέχρι τώρα στην καριέρα του είχε σημειώσει 13 φορές πάνω από 30 πόντους και είχε ως ρεκόρ τους 39 πόντους κόντρα στην Ουάσινγκτον, πριν από 1,5 μήνα (29/12).

Πρώτος σκόρερ για τους Λέικερς ήταν ο Νικ Γιανγκ, που τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, ενώ άλλοι έξι πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Αυτή ήταν η έβδομη ήττα στα τελευταία οκτώ παιχνίδια για την ομάδα του Μιλγουόκι.