/

Μεγάλη νίκη για την Αχαϊκή στο ντέρμπι της Αχαΐας-Δεύτερη ήττα για την Παναχαϊκή-Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Μεγάλη νίκη για την Αχαϊκή στο ντέρμπι τ...

Η ομάδα της Κάτω Αχαΐας επικράτησε με 1-0 των "κοκκινόμαυρων"

Η Παναχαϊκή γνώρισε την δεύτερη της ήττα στην σεζόν από την ψυχομένη Αχαϊκή στο τοπικό ντέρμπι της Κάτω Αχαΐας. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 1-0, με εντυπωσιακό γκολ του Ντάζου στο 7ο λεπτό.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο στην Κάτω Αχαΐα με φιλάθλους και των δύο ομάδων, πραγματοποιήθηκε το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στην Αχαϊκή και την Παναχαϊκή.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του παιχνιδιού στο 7ο λεπτό.

Ο Ντάζος με εντυπωσιακό τρόπο έκανε το 1-0 για την Αχαϊκή, ενώ έμελλε να γίνει και ο πολυτιμότερος παίχτης του παιχνιδιού, καθώς έσωσε ουκ ω λίγες φορές την εστία της Αχαϊκής από βέβαιη παραβίαση.

Η Παναχαϊκή από εκείνο το σημείο πήρε τα ηνία του παιχνιδιού κλείνοντας την Αχαϊκή στα καρέ της και δημιουργώντας πολλές και κλασσικές ευκαιρίες, με κύριους εκφραστές τους Σιαλμά, Ελευθεριάδη αλλά και τον αρχηγό της Νίκο Λουμπαρδέα.

Η Αχαϊκή δεν απείλησε ξανά στο υπόλοιπο του παιχνιδιού αλλά παίζοντας εξαιρετικά έξυπνα και ψυχωμένα κατάφερε να πετύχει μια σπουδαία ψυχολογικά αλλά και βαθμολογικά, νίκη.

Η Παναχαϊκή από την άλλη δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ για μία ακόμη αναμέτρηση, όμως παρά την περίοδο ντεφορμαρίσματος που περνάει(όπως άλλωστε δήλωσε και ο τεχνικός της διευθυντής Κώστας Κατσουράνης) ευτύχησε να δει και τις ομάδες που την ακολουθούν να στραβοπατάνε και έτσι διατήρησε την διαφορά ασφαλείας από Ερμιονίδα, Βάρδα και Παναρκαδικό, τουλάχιστον στους 7 βαθμούς.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

16:55 Λήξη της αναμέτρησης στην κάτω Αχαΐα.

Μεγάλη νίκη για την Αχαϊκή κόντρα στην Παναχαϊκή στο Αχαϊκό ντέρμπι.

Δεύτερη ήττα για την Παναχαϊκή στην σεζόν.

Τελικά αποτελέσματα από τον 3ο όμιλο:

Παναργειακός-Παναρκαδικός 2-1

Ζευγολατιό-ΠΑΟ Βάρδας 0-0

Αστέρας Αμαλιάδας-Ερμιονίδα 0-0

16:47 Σιαλμάς και Ελευθεριάδης αστοχούν με εντυπωσιακές προσπάθειες στο 87ο λεπτό. Πιέζει η Παναχαϊκή.

16:44 Τρομερή ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 85ο λεπτό!

Μετά από σουτ του Μωραΐτη, ο Δρακόπουλος έδιωξε και ο Ελευθεριάδης δεν μπόρεσε να πλασάρει προ κενής εστίας.

16:40 Ο Μωραΐτης στην θέση του Δημητρίου στο 80ο λεπτό.

Κλείνουν οι αλλαγές για την Παναχαϊκή.

16:38 Ετοιμάζεται και ο Μωραΐτης για την Παναχαϊκή.

Όλα για όλα από τον Σωκράτη Οφρυσόπουλο.

16:35 Πιέζει ο χρόνος πλέον την Παναχαϊκή καθώς μπαίνουμε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Η Αχαϊκή έχει κοντρολάρει τον ρυθμό της αναμέτρησης και οι «κοκκινόμαυροι» έχουν ώρα να απειλήσουν.

16:32 Στο 70ο λεπτό στον 3ο όμιλο της Γ΄Εθνικής:

ΑΟ Ζευγολατιού-ΠΑΟ Βάρδας  0-0

Αστέρας Αμαλιάδας-ΑΕ Ερμιονίδας  0-0

Παναργειακός-Παναρκαδικός  1-1

16:28 Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή.

Ο Μαστραντωνάκης στο 62’ περνάει στην θέση του Μπουρλάκη.

16:26 Νέο σουτ από τον Λουμπαρδεά. Η μπάλα ψηλά άουτ.

16:23 Ανεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο η Παναχαϊκή, όπως και στο πρώτο μέρος και πιέζει για την ισοφάριση.

16:18 Πρώτη καλή στιγμή για την Αχαϊκή μετά το γκολ.

Ο Αναγνωστόπουλος στο 55ο λεπτό απείλησε με σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Βρονταρά

16:14 Κακό σουτ από τον Νίκο Λουμπαρδέα.

Ο αρχηγός της Παναχαϊκής βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στο 52ο λεπτό αλλά σούταρε μακριά άουτ.

16:12 Ντεμπούτο για τον Γιάννη Σπανό με την Παναχαϊκή στον νέο του κύκλο στους «κοκκινόμαυρους».

Στο 52ο λεπτό ο 27χρονος επιθετικός περνάει στην θέση του Λυμπέρη Στεργίδη.

Τονώνει την επιθετική του γραμμή ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος.

16:08 Έχουν σηκωθεί για προθέρμανση όλοι οι επιθετικογενείς παίχτες της Παναχαϊκής, Μαστραντωνάκης, Μωραΐτης και Σπανός.

Σε πολύ κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.

16:05 Εκκίνηση στο δεύτερο μέρος στην Κάτω Αχαΐα χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

Στην σέντρα η Αχαϊκή.

Η Παναχαϊκή έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, από την Αχαϊκή με γκολ του του Ντάζου στο 7ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο κει έπειτα οι «κοκκινόμαυροι» έχουν πάρει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν αρκετές μεγάλες φάσεις στην εστία της Αχαϊκής χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν.

Το δεύτερο ημίχρονο στην Κάτω Αχαΐα αναμένεται με μεγάλη αγωνία.

15:48 Ημίχρονο στην Κάτω Αχαΐα, με την Παναχαϊκή να χάνει νέα ευκαιρία στην τελευταία φάση. Ο αρχηγός Νίκος Λουμπαρδέας σούταρε αλλά ο Δρακόπουλος ήταν και πάλι στην  θέση του.

Αποτελέσματα 3ου ομίλου στο ημίχρονο:

Ζευγολατιό-Βάρδα 0-0

Παναργειακός-Παναρκαδικός 0-0

15:45 Νέα καλή στιγμή για την Παναχαϊκή στο 44'.

Ο Δρακόπουλος μπλοκάρει το σουτ του Σιαλμά. Σε ετοιμότητα ο αρχηγός της Αχαϊκής.

15:44 ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 43ο λεπτό.

Από παράλληλη σέντρα του Μπουρλάκη, η μπάλα περνούσε σιγά σιγά μπροστά από την εστία της Αχαϊκής, με τον Δρακόπουλο εξουδετερωμένο, και κανέναν «κοκκινόμαυρο» να μην μπορεί να την στείλει στα δίχτυα.

15:41 Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 39ο λεπτό.

Ο Σιαλμάς βρέθηκε ελεύθερος στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ που επιχείρησε κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

15:35 Νέα καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 33ο λεπτό.

Ο Ελευθεριάδης με μακρινό σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Δρακόπουλο, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Φωνάζουν οι οπαδοί των «κοκκινόμαυρων στην προσπάθειά τους να βοηθήσουν την ομάδα  να φτάσει στην ισοφάριση.

15:31 Πιέζουν οι «κοκκινόμαυροι» δημιουργώντας μεγάλες φάσεις μπροστά στην εστία της Αχαϊκής.

15:30 Ο Μπουρλάκης εκτελεί νέο κόρνερ και ο Λουμπαρδέας μόνος του στην περιοχή στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Ακόμη μια πολύ καλή στιγμή.

15:28 Ακυρωθέν ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή στο 27’.

Πολύ όμορφο πλασέ από τον μέσο της Παναχαϊκής αλλά ο διατητής ακυρώνει το γκολ. Πιθανότατα για επιθετικό φάουλ. Δεν έχει διαευκρινηστεί ακόμα.

15:26 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 25ο λεπτό.

Ο Σιαλμάς βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον Ελευθεριάδη. Ο Ντάζος της Αχαϊκής έδιωξε με υπερένταση.

15:15 Δείχνει σοκαρισμένη η Παναχαϊκή από το γρήγορο γκολ που δέχθηκε. Οι παίχτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου προσπαθούν  να ανασυνταχθούν στον αγωνιστικό χώρο και να δείξουν την ανωτερότητά τους.

15.10 Η Αχαϊκή προηγείται με το "καλημέρα" της Παναχαϊκής, όπου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο μόλις λεπτό με διαγώνιο σουτ του Ντάζου.

15:05 Κατάμεστο το γήπεδο της Kάτω Aχαΐας, όπου βρίσκονται και αρκετοί φίλαθλοι των κοκκινόμαυρων.

Οι αρχικές εντεκάδες:

Αχαϊκή: Δρακόπουλος, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Πετρόπουλος, Ρίλντι, Κωνσταντινόπουλος, Δριμάλας, Λαμπρόπουλος, Κωστούλας, Γεωργόπουλος, Αναγνωστόπουλος

Παναχαϊκή: Βρονταράς, Βλάχος, Αδαμόπουλος, Δημητρίου, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Γκίνο, Ελευθεριάδης, Μπουρλάκης, Σιαλμάς

Η Παναχαϊκή αντιμετωπίζει την Αχαϊκή στην Αχαγιά με μοναδικό στόχο την νίκη, που θα την διατηρήσει στην κορυφή της βαθμολογίας με απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της. Το Αχαϊκό ντέρμπι διεξάγεται στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

(Ανανεώνετε την σελίδα για το νεότερα σκορ και εξελίξεις)