Μπάσκετ: "Αυτοκτόνησε" ο ΠΑΟΚ στην Ουγγαρία

Μπάσκετ: "Αυτοκτόνησε" ο ΠΑΟΚ ...

Ηττήθηκε από την Ζολνόκι Ολάι με 69-78

«Έγκλημα και τιμωρία» για τον ΠΑΟΚ στην Ουγγαρία, που έχασε ένα δικό του παιχνίδι και είδε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup να μειώνονται αισθητά.

Ο «Δικέφαλος» ηττήθηκε από την Ζολνόκι Ολάι με 69-78, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του στη διοργάνωση, στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε για την 6η αγωνιστική στον 5ο όμιλο.

Χαρακτηριστικό της κατάρρευσής τους είναι ότι οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στο 30΄ με διαφορά 14 πόντων και στο τέλος έχασαν με 9, που σημαίνει ότι η αντίπαλός τους κάλυψε συνολική διαφορά 23 πόντων σε ένα δεκάλεπτο (!) ή διαφορετικά σκόραρε 37 πόντους στο ίδιο διάστημα!!!

Πρωτεργάτης της ανατροπής για την Ζολνόκι ήταν ο Βοϊβόντα, που πέτυχε τους 13 από τους 15 συνολικά πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ από τον ΠΑΟΚ «επέπλευσε» ο Βασιλειάδης με 11 πόντους.