/

Α1 μπάσκετ: Ήττα για τον Κόροιβο στα Τρίκαλα

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 71-59

Τα Τρίκαλα Bc Aries επέστρεψαν στις επιτυχίες ύστερα από σχεδόν τρεις μήνες (στις 28 Οκτωβρίου είχαν επικρατήσει εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 87-78 για την τέταρτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League) με εμφατική νίκη στην θεσσαλική πόλη επί του Κοροίβου (71-59). Με τη χθεσινή τρίτη συνολικά νίκη τους στο πρωτάθλημα, τα Τρίκαλα Bc Aries πήραν... βαθιά βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα στην προσπάθεια τους να παραμείνουν στην Α1 Basket League.

Καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το σερί 21-0 της θεσσαλικής ομάδας σε διάστημα οκτώμιση λεπτών στο πρώτο ημίχρονο με 9 πόντους του Μιχάλη Λούντζη. Το 8-6 υπέρ των φιλοξενούμενων των πρώτων 3’ και 30’’ αγώνα μετατράπηκε σε 27-8 με 7’ και 10’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κόροιβος έμεινε χωρίς σκορ για κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά.

Με πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του ΣονΝτρέ Τζόουνς, τα Τρίκαλα Bc Aries, που είχαν βρει ρυθμό, προηγήθηκαν και με 22 πόντους (36-14), 1’ και 43’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με 13 πόντους με τρία τρίποντα του Μάρκους Πόσλεϊ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 13 (56-43) στην τρίτη περίοδο, αλλά το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 7-0 της θεσσαλικής ομάδας. Η διαφορά ανέβηκε στους 20 (63-43) στο 32’ και τα Τρίκαλα Bc Aries διασφάλισαν τη νίκη τους.

Οι Λούντζης, Μάρκο Τέγιτς, Τζόουνς και Ξαβιέ Τέϊμς ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Από τον Κόροιβο προσπάθησε περισσότερο ο Πόσλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 58-43, 71-59.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σλαφτσάκης 5 , Τέγιτς 17 (7 ριμπάουντ, 8/9 δίποντα), Τέιμς 4, Χατζηνικόλας, Καλόγιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Φιλντς 7.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 10 , Κον 6, Σκουλίδας 4 (6 ριμπάουντ), Φλόρβεους, ΝτιΚόζι 6, Πόσλι 15 (3), Μιλεντίγιεβιτς,  Σαχπατζίδης 6 (8 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 10 (8 ριμπάουντ).

Α1 μπάσκετ: Ζορίστηκε στην Κύμη η ΑΕΚ-Μεγάλες νίκες για Κολοσσό και Φάρο