/

Ηρωϊκή ισοπαλία της Παναχαϊκής στην Καλαμαριά-Τελείωσε με 9 παίχτες

Ηρωϊκή ισοπαλία της Παναχαϊκής στην Καλα...
Μάτσας Ηλίας

Ισόπαλες 0-0 οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ

Σε τροχιά δυάδας παρέμεινε η Παναχαϊκή που πήρε ηρωική ισοπαλία στην Καλαμαριά από τον Απόλλωνα Πόντου. Οι «κοκκινόμαυροι» έπαιξαν όλη την αναμέτρηση με παίχτη λιγότερο ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 9 παίχτες λόγω του τραυματισμού του Γκίνο.

Η Παναχαϊκή παρέμεινε στη δεύτερη θέση και παρόλο που δεν κατάφερε να πλησιάσει τον Άρη, κλείνει με θετικό πρόσημο τη χρονιά.

Καλύτερη ευκαιρία σε έναν μέτριο ποιοτικά αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους στο 79ο λεπτό, με τον παλιό μας γνώριμο, Λεωνίδα Κυβελίδη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Η καλύτερη ευκαιρία της Παναχαϊκής ήρθε 10 λεπτά περίπου νωρίτερα, με τον Ελευθεριάδη να νικιέται σε τετ-α-τετ από τον Λόπεθ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Καλί, Σαμαράς, Συμελίδης, Γ. Καλαϊτζίδης, Λιόνης (77' Κυβελίδης), Καλογέρης, Χασομέρης, Μπρίτο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Μπουτζίκος, Λουμπαρδέας, Στεργίδης (51' Σωτηράκος), Φωτάκης, Μακρυδημήτρης, Φουρλάνος, Σπανός (10' Σούλης), Ελευθεριάδης (84' Αποστολόπουλος).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

18:58 Τέλος στην αναμέτρηση.

Η Παναχαϊκή πήρε ηρωική ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Καλαμαριά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 9 παίχτες

95’ Κίτρινη στο Σούλη για καθυστέρηση

95’ Με το ασθενοφόρο οδηγείται στο νοσοκομείο ο Γκίνο

94’ Πολύ άστοχο το σουτ του Γεωργιάδη

90’ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση

89’ Μπλοκάρει ακόμα μια επικίνδυνη φάση στα καρέ του ο Σούλης

Εκτός αγωνιστικού χώρου ακόμα ο Γκίνο, με 9 συνεχίζει η Παναχαϊκή

87’ Σφαδάζει στον αγωνιστικό χώρο ο Γκίνο, ο οποίος υπέπεσε σε σκληρό φάουλ στον Σαμαρά και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα

83’ Κλείνει τις αλλαγές της η Παναχαϊκή

Ο Αποστολόπουλος περνάει στη θέση του Ελευθεριάδη

82’ Μπλοκάρει ο Σούλης μακρινή εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων

79’ Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Ο Κυβελίδης με σουτ μέσα από την περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι

78’ Πρώτη αλλαγή για την Καλαμαριά

Ο παλιός μας γνώριμος, Κυβελίδης περνάει στη θέση του Λιόνη

76’ Δεύτερη κίτρινη για την Καλαμαριά

Σκληρό φάουλ του Καλαϊτζίδη στον Φουρλάνο

73’ Ψαλιδάκι του Καλί για την Καλαμαριά μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα περνάει άουτ

70’ Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή να ανοίξει το σκορ

Ο Γκίνο έκλεψε την μπάλα, ο Φωτάκης έβγαλε με καταπληκτική κάθετη πάσα τον Ελευθεριάδη τετ-α-τετ αλλά ο επιθετικός των «κοκκινόμαυρων» νικήθηκε από τον Λόπεθ

65’ Σε παθητικό ρόλο έχει καθίσει η Παναχαϊκή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς να δείχνει διάθεση ανάλογη με το πρώτο ημίχρονο, να επιτεθεί

61’ Πρώτη κίτρινη και για την Παναχαϊκή

Ο Πολίμος κάνει σκληρό φάουλ έξω από την περιοχή

57’ Πρώτη κίτρινη στον αγώνα

Ο Καλογέρης τιμωρείται για σκληρό μαρκάρισμα στον Ελευθεριάδη. Το δεύτερο στην αναμέτρηση

55’ Ολιγόλεπτες διακοπές στο παιχνίδι με τον τραυματισμό του Φουρλάνο

53’ Κεφαλιά του Σαμαρά, μπλοκάρει εύκολα ο Σούλης

51’ Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Σωτηράκος παίρνει τη θέση του Στεργίδη

Γεμίζει την άμυνά του ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος

50’ Κεφαλιά του Μπρίτο, μπλοκάρει εύκολα ο Σούλης

*Συνεχώς ακούγονται οι λιγοστοί οπαδοί της Παναχαϊκής που ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη, δημιουργώντας όμορφη ατμόσφαιρα

18:08 Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στην Καλαμαριά

Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες

18:06 Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, όλα έτοιμα να επανεκκινήσει το παιχνίδι

Χωρίς τέρματα και συγκινήσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Καλαμαριά. Απόλλων Πόντου και Παναχαϊκή αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου, ψάχνοντας στην ουσία κενούς χώρους.

Το σημαντικότερο σημείο της αναμέτρησης μέχρι ώρας, είναι η αποβολή του Βρονταρά στο 7ο λεπτό, που καθόρισε και την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για επαφή με τα χέρια εκτός περιοχής, με το ριπλέι να δικαιώνει τον Βρονταρά και όχι τον διαιτητή που βιάστηκε να πάρει μια τόσο σημαντική απόφαση.

Η μόνη ομάδα που μπορεί να παίξει ποδόσφαιρο κυριαρχίας, αναγκάστηκε σε παθητικό ρόλο συνεχίζοντας με 10 παίχτες και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν την Παναχαϊκή παρά μόνο σε μία φάση.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο, για να δούμε αν η Παναχαϊκή θα καταφέρει να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Καλαμαριά.

17:49 Τέλος στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες χωρίς τέρματα

45’ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος

42’ Μακρινό σουτ του Φωτάκη με το αριστερό μετά από ιδανική αντεπίθεση της Παναχαϊκή, η μπάλα καταλήγει αρκετά άουτ

37’ Μεγάλη διπλή απόκρουση του Σούλη, αρχικά σε τετ-α-τετ του Συμελίδη και στη συνέχεια σε μακρινό σουτ του Λιόνης

Πιέζει η Καλαμαριά στα τελευταία λεπτά

28’ Η Παναχαϊκή προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο, να αναπτυχθεί στο γήπεδο αλλά προσέχει πολύ και τα νώτα της πλέον

Πολύ κακό στο θέαμα του παιχνιδιού έκανε η αποβολή τόσο νωρίς

21’ Έχει πάρει τα ηνία της αναμέτρησης ο Απόλλωνας με την  Παναχαϊκή να αμύνεται ιδανικά και να είναι πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις

16’ Νέα ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Στεργίδης βγήκε στην κόντρα αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί, και πλάσαρε αδύναμα πάνω στο Λοπεθ

13’ Κεφαλιά του Ελευθεριάδη από καλή θέση, διώχνει δύσκολα ο Λοπεθ

Με οφσάιντ σταματάει τη φάση ο επόπτης. Ούτε εδώ δικαιώνει το ριπλέι τον διαιτητή που έχει χάσει το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά

11’ Το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι εκτελέστηκε με πάσα και το σουτ που ακολούθησε κατέληξε ψηλά άουτ, στην πρώτη υποψία  ευκαιρίας στο παιχνίδι

10’ Αναγκαστική αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Σούλης παίρνει τη θέση κάτω από τα δοκάρια των κοκκινόμαυρων και ο Σπανός αποχωρεί από το γήπεδο

Μεγάλη αδικία για την Παναχαϊκή πάρα πολύ νωρίς στο παιχνίδι

7’ ΑΠΟΒΟΛΗ για την Παναχαϊκή

Ο Βρονταράς δέχεται την κόκκινη κάρτα για επαφή με τη μπάλα εκτός περιοχής σε αντεπίθεση της Καλαμαριάς

Το ριπλέι δεν δικαιώνει τον διαιτητή

6’ Η Παναχαϊκή έχει την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Καλαμαριά

4’ Ολοκληρώθηκαν τα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια στη Φούτμπολ Λιγκ με τον Άρη να μένει ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Παναιγιάλειο στο Αίγιο.

Αναλυτικά:

Παναιγιάλειος – Άρης 0-0

Αιγινιακός - Βέροια 1-1

Απόλλων Λάρισας - Εργοτέλης 3-2

17:02 Σέντρα στο παιχνίδι με την Παναχαϊκή να έχει  την πρώτη επίθεση

17:01 Με τα γαλάζια αγωνίζεται σήμερα η Παναχαϊκή απέναντι στα κοκκινόμαυρα των γηπεδούχων.

16:58 Η αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Μπουτζίκος, Φωτάκης, Φουρλάνος, Γκίνο, Ελευθεριάδης, Στεργίδης, Σπανός

Απόλλωνας (Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Καλί, Σαμαράς, Συμελίδης, Καλαϊτζίδης, Λιόνης, Καλογέρης, Χασομέρης, Μπρίτο

16:56 Κρύο στην Καλαμαριά με λιγοστούς οπαδούς να είναι στο γήπεδο, 5 λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης

Τον τελευταίο της επίσημο αγώνα για το 2017 δίνει σήμερα η Παναχαϊκή. Οι «κοκκινόμαυροι» φιλοξενούνται από τον Απόλλωνα Πόντου στην Καλαμαριά.

Η Παναχαϊκή θέλει να κλείσει θετικά τη χρονιά που θα την βρει στη δεύτερη θέση και να διατηρήσει την απόσταση από τους διώκτες της.