/

Α1 μπάσκετ: Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Αλεξάνδρειο

Α1 μπάσκετ: Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκ...

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 88-70 του Άρη

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί του στη Basket League έδωσε ο Παναθηναϊκό Superfoods, καθώς νίκησε στο Αλεξάνδρειο τον Άρη με 88-70 και παραμένει πρώτος και αήττητος στη βαθμολογία, μετά από οκτώ αγωνιστικές. Οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 13 εύστοχα τρίποντα ισοφαρίζοντας την καλύτερη φετινή τους επίδοση.

Από την άλλη ο Άρης που έπαιξε δίχως τρεις από τους ξένους του (Πέτογουεϊ, Μοράντ, Βον) είχε μόλις 6/20 πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. με τα τρίποντα να είναι εκείνα που επί της ουσίας έκριναν την τελική διαφορά.

Ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός Superfoods από το ξεκίνημα του αγώνα εκμεταλλεύτηκε την περιφερειακή του γραμμή σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που επέλεξαν να εκδηλώσουν τις περισσότερες επιθέσεις τους κοντά στο καλάθι και ιδιαίτερα με τον Μπένσον.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ από την αρχή όμως ο Άρης ήταν σταθερά κοντά στο σκορ με το +5 του 14-19 ένα λεπτό πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά που είχε ο Παναθηναϊκός.

Ένα γρήγορο 5-0 των «πρασίνων» στις αρχές του δευτέρου μέρους τους έφερε για πρώτη φορά στο +9 (17-26) αλλά γρήγορα ο Άρης πλησίασε με τον Μπελ να μειώνει σε 23-28 στο 14'. Στο 16' ο Μπένσον με 2/2 βολές μείωσε σε 27-32 όμως στο επόμενο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός Superfoods έτρεξε ένα σερί 8-0 ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+13 με το σκορ 27-40).

Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ρίβερς με εύστοχο τρίποντο έστειλε το προβάδισμα της ομάδας του στο +16 και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 32-48.

Ο Άρης προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να μειώσει τη διαφορά με τον Ουίβερ να κάνει το σκορ 42-52 στο 24' όμως οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 12 πόντους ενώ με το εύστοχο τρίποντο του Ντένμον το σκορ έγινε 49-64 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο με τους Παναγιώτη Γιαννάκη και Τσάβι Πασκουάλ να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους. Στο 35' με τρίποντα από τους Μήτογλου και Παππά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +22 (52-74) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που έχτισε.

Ένα λεπτό πριν από το φινάλε, ο Μπελ με δύο τρίποντα κατέβασε τη διαφορά μειώνοντας σε 70-86 με το τελικό σκορ (70-88) να το διαμορφώνει ο Όγκαστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 32-48, 49-64, 70-88

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μποχωρίδης 11 (1), Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 2,  Χρηστίδης 4, Μούρτος, Αθηναίου 12 (1), Βασιλόπουλος 7, Γουίβερ 2, Μπένσον 18, Μπελ 11 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (3), Ρίβερς 9 (3), Παππάς 6 (2), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 8, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 6, Ογκαστ 8, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 18 (3), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 5 (1)

Α1 μπάσκετ: Συνεχίζει ακάθεκτο το Λαύριο-Επιστροφή στις νίκες για τον Κολοσσό