/

Μπάσκετ: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα με 53-65 κόντρα στο Μαρούσι

Μπάσκετ: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον...

Μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας η πατρινή ομάδα

Ο Απόλλωνας πήρε μεγάλη νίκη με 53-65 κόντρα στο Μαρούσι σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α2 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών. Οι "μελανόλευκοι" βρίσκονται πλέον μόνοι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε ότι αφορά τον αγωνιστικό τομέα η πατρινή ομάδα ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο καταφέρνοντας να πάρει τελικά εύκολα τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 14-14, 35-29, 46-44, 53-65

ΜΑΡΟΥΣΙ: Ρεκουνιώτης 10, Μιχαλούτσος 4, Σουρλής 3, Παπαγεωργόπουλος 2, Σεριένκο 5, Στασινός 11, Μπάκας 4, Ξυδάς 2, Ντακουλιάς 2, Κανέλλης, Γκουαλτιέρι 3, Κανέλλης, Στούκας 3, Μιχαλούτσος 4.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Ακερ 16, Μαστρογιαννόπουλος 3, Ματαλών 3, Γόντικας 15, Τσιάρας 5, Εμρείδης, Αποστολίδης 2, Παπαβασιλόπουλος 5, Κιτσούλης 8, Κουρέπης, Χείλαρης 8.

18.45 Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο Απόλλωνας και προηγείται με 51-65 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

18.40 Ο Απόλλωνας κρατούσε το καλό για το τέλος και προηγείται με 51-58 τέσσερα λεπτά πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας.

18.30 Ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-51 κόντρα στο Μαρούσι έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

18:20 Ο Απόλλωνας έχει ισορροπήσει το παιχνίδι με τον Γόντικα να δίνει ενέργεια στους «μελανόλευκους», αλλά δεν έχει μπορέσει να επανέλθει στο προβάδισμα με το σκορ στο 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-44 για τους γηπεδούχους.

Στα 3 φάουλ εν τω μεταξύ έφτασε και ο Μάριος Ματαλών.

18:10 Στο ίδιο μήκος κινείται και το δεύτερο μέρος, με τον Απόλλωνα να μειώνει σε 36-34 αλλά το Μαρούσι απαντάει με δικό του σερί και τον Απόλλωνα να μένει με τον Ματαλών μέσα στο παιχνίδι.

42-39 το σκορ 4.30 πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτπυου.

Χωρίς ιδιαίτερο θέαμα το πρώτο ημίχρονο στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Το Μαρούσι με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο, κυρίως με σουτ τριών πόντων, προηγείται 35-29 του Απόλλωνα.

Χαμηλό το σκορ στο πρώτο μέρος, με το παιχνίδι να μην έχει ρυθμό, να κυριαρχούν οι άμυνες και η αστοχία κυρίως από τους γηπεδούχους.

Ο χαμηλός ρυθμός δείχνει να βολεύει τον Απόλλωνα, που είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο μέρος με τον Απόλλωνα, να πρέπει να διαχειριστεί εκτός των άλλων και τα γρήγορα φάουλ των «όπλων» του στην περιφέρεις, 3 ο Μαστρογιαννόπουλος και 2 ο Ματαλών.

17:45 Το σερί του Αμαρουσίου έφτασε στο 10-0, με τον Απόλλωνα να το σπάει με δυο βολές του Άκερ για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 35-29.

17:40 Το Μαρούσι απαντάει με δικό του σερί 8-0 και προηγείται 33-27 του Απόλλωνα, 1 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17:36 Ξανά μπροστά μετά από ώρα ο Απόλλωνας 27-25, με τρίποντο του Τσιάρα, 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17:32 Συνεχίζουν οι άμυνες να παίζουν τον κύριο λόγο στο παιχνίδι, με το Μαρούσι να προηγείται με 21-20 του Απόλλωνα, 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Πρόβλημα για τους «μελανόλευκους» τα 3 φάουλ του Μαστρογιαννόπουλου, σε συνδυασμό με τα 2 του Ματαλών.

17:22 Άκερ, Ματαλόν, Τσιάραας, Κιτσούλης και Χείλαρης ξεκινάνε το 2ο δεκάλεπτο για τον Απόλλωνα.

17:20 Με ένα σερί 7-0 το Μαρούσι πέρασε μπροστά 12-10, αλλά ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο 14-14.

17:15 Παιχνίδι με κλειστές άμυνες διεξάγεται στο κλειστού του Αγίου Κοσμά με τον Απόλλωνα να προηγείται 10-7, 4λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει το Μαρούσι για την 5η εξ αναβολής αγωνιστική της Α2 μπάσκετ. Δύσκολη αναμέτρηση για τους «μελανόλευκους» στο κλειστό του Αγίου Κοσμά, με στόχο το πρώτο διπλό.

Τρεις νίκες έχει μέχρι στιγμής ο Απόλλωνας, όλες στην Περιβόλα, δύο ήττες εκτός έδρας. Χωρίς κόσμο θα διεξαχθεί η σημερινή αναμέτρηση.