/

Α1 μπάσκετ: Εύκολο πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Κύμη με εντυπωσιακό Σίνγκλετον

Α1 μπάσκετ: Εύκολο πέρασμα του Παναθηναϊ...

O Αμερικανός των «πρασίνων» τελείωσε το παιχνίδι με 35 πόντους

Με τον Κρις Σίνγκλετον σε εξαιρετική βραδιά ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε νικηφόρα από την Εύβοια με 90-73 κόντρα στην Κύμη για την έκτη αγωνιστική και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα της Stoiximan.gr Basket League. O Αμερικανός των «πρασίνων» τελείωσε το παιχνίδι με 35 πόντους, που αποτελεί την καλύτερη φετινή επίδοση στη λίγκα, έχοντας 5/6 βολές, 6/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα και ακόμα 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι που συνεχίζουν δίχως νίκη στη φετινή σεζόν, στάθηκαν πολύ καλά στο πρώτο μέρος, όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είδαν τους πρωταθλητές να ανοίγουν τη διαφορά και να ξεφεύγουν στο σκορ.

Οι δύο ομάδες ήταν από την αρχή του αγώνα αρκετά εύστοχες με αποτέλεσμα το σκορ να ανέβει γρήγορα σε υψηλά επίπεδα αλλά και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Στο 4ο λεπτό η Κύμη προηγήθηκε με 14-11 μετά από τρίποντο του Σμιθ όμως οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με ένα σερί 11-0 σε ενάμισι λεπτό (5π. ο Σίνγκλετον και 4π. ο Όγκαστ) με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 14-22.

Λίγο πριν από το φινάλε της περιόδου ο Λεκαβίτσιους με 2/2 βολές έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (20-30) με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-30.

Στη δεύτερη περίοδο η Κύμη βρήκε λύσεις, ειδικά κοντά στο καλάθι και μετά από ένα επιμέρους σκορ 10-2 μετέτρεψε το 25-33 του 13' σε 37-35 στο 18' με τον ΜακΓκι να δίνει σημαντικές λύσεις στην επίθεση.

Σε αυτό το διάστημα οι «πράσινοι» είχαν 1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2 λάθη μη μπορώντας να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους στα ριμπάουντ. Παρόλα αυτά ο παναθηναϊκός Superfoods με τρεις πόντους του Καλάθη έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 40-37.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι νταμπλούχοι έτρεξαν στο πρώτο δίλεπτο ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 37-49. Η Κύμη προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ όμως με τον Σίνγκλετον να είναι σε εξαιρετική επιθετική βραδιά ο Παναθηναϊκός Superfoods διατηρούσε την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 52-63 στο 28' όμως ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος 71-54 έχοντας σκοράρει 31 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός Superfoods κατάφερε να πάει τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους (πρώτη φορά στο 34' με τον Παππά να κάνει το 60-80) με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στην τελική επικράτηση με 90-73 και συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας σε αντίθεση με την ομάδα της Κύμης που μετρά έξι ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερεαφόρ 6 (1), Γερομίχαλος 2, Τσαγκαράκης 4 (1), Τζόουνς 11, Γλυνιαδάκης 3, Σακελλαρίου 4 (1), ΜακΓκι 16, Μητσιμπόνας, Μπάρλος 3, Σμιθ 13 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 35 (6), Ρίβερς, Μποχωρίδης, Παππάς 10 (2), Ντένμον 8 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 13, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 8, Καλάθης 5, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 1.

Α1 μπάσεκτ: Σπουδαίο διπλό του ΠΑΟΚ στο Ρέθυμνο