/

Α1 μπάσκετ: Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη και διατήρησε το απόλυτο ο Παναθηναϊκός

Α1 μπάσκετ: Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη και...

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 89-66 του Πανιωνίου

Την 5η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες της Stoiximan.gr Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός Superfoods με 89-66 επί του Πανιωνίου Βίκος Cola που παραμένει χωρίς επιτυχία. Οι «πράσινοι» βρήκαν την ευκαιρία να δώσουν ανάσες στους βασικούς τους ενόψει της δύσκολης εβδομάδας που ακολουθεί στην Ευρωλίγκα, με τους Ντένμον, Όγκουστ, Αντετοκούνμπο και Μήτογλου να έρχονται από τον πάγκο προσφέροντας λύσεις.

Οι «πράσινοι» βρήκαν αντίσταση από τους γηπεδούχους που έπαιξαν για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό τους, μόνο στη δεύτερη περίοδο. Άρχισαν με διάθεση να πιέσουν στην άμυνα και βρίσκοντας εύκολα σκορ κυρίως από την περιφέρεια προηγήθηκαν με 29-13 στο 9ο λεπτό και 32-14 στο τέλος της περιόδου έχοντας 12/17 σουτ εντός παιδιάς (4/11 ο Πανιώνιος Βίκος Cola).

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο. Έκλεισε τη ρακέτα της βγάζοντας άμυνες και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατά κύριο λόγο με διεισδύσεις,  «έτρεξε» στα πρώτα τέσσερα λεπτά σερί 14-6 με το οποίο μείωσε στους 10 (28-38), Στο ημίχρονο ωστόσο η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα για τον Παναθηναϊκό Superfoods (40-52).

H διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων όμως ήταν εμφανής και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καμία διάθεση να αμφισβητηθεί. Με τους παίκτες που θεωρητικά χαρακτηρίζονται «ρεζέρβες» (ο Θανάσης Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με πέντε καρφώματα) να αρπάζουν την ευκαιρία που τους δόθηκε, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ φρόντισε να διευρύνει το προβάδισμα της για να φτάσει με συνοπτικές διαδικασίες στο τελικό 89-66.

Στα μισά της 3ης περιόδου ήταν μπροστά με 64-46 και στο τέλος της με 74-52, κάτι που δεν άλλαξε ούτε στην εξέλιξη της 4ης (60-81 στο 35΄).

Τα δεκάλεπτα: 14-32, 40-52, 52-74, 66-89.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μίχαλος 5 (1), Σακελλαρίου 8 (1), Τσούπκοβιτς 12 (2), Σαρικόπουλος 10 ), ΜακΝίλι 6, Μολφέτας, Καμπερίδης 3 (1), Χέντερσον 5 (1), Γούντσον 13 (3), Ραλλάτος, Δίπλαρος 3, Κράβιτς 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 21 (4), Γκιστ 2, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 13 (3), Ρίβερς 3 (1), Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 4, Αντετοκούνμπο 11, Μήτογλου 4.

Α1 μπάσκετ: Επιστροφή στην Ελληνική πραγματικότητα για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό