/

Α1 μπάσκετ: Εντός προγράμματος ήττα για τον Κόροιβο από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Α1 μπάσκετ: Εντός προγράμματος ήττα για ...

Η ομάδα της Αμαλιάδας ηττήθηκε με 86-60 από την Ένωση

Η ΑΕΚ με εξαιρετική άμυνα, επιθετική πολυφωνία και έλεγχο του ρυθμού επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Κοροίβου (86-60), που προερχόταν από τρεις νίκες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της STOIXIMAN.GR Basket League. Για περισσότερο από ένα ημίχρονο στάθηκε αξιοπρεπώς η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου.

Η Ένωση κυριάρχησε από την αρχή έως το τέλος της συνάντησης με πέντε παίκτες να τελειώνουν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων: Κέλσι Μπάρλοου 14, Γιαννούλης Λαρεντζάκης 13, Μάικ Γκριν 12, Ντούσαν Σάκοτα 11 και Δημήτρης Μαυροειδής 10.

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, προπονητής της ΑΕΚ, στα τελευταία λεπτά έδωσε χρόνο συμμετοχής στην «νέα γενιά» της Ένωσης, τους Δημήτρη Μωραΐτη, Γιώργο Τσαλμπούρη και Γιάννη Αγραβάνη.

Η Ένωση προηγήθηκε με 26-19 στην πρώτη περίοδο με δύο τρίποντα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ένα του Μάικ Γκριν και ένα ακόμη του Κέλσι Μπάρλοου 10’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.

Με ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Ντούσαν Σάκοτα, η ΑΕΚ ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο σκορ (38-27), 3’ και 18’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Ο Γκριν με το δεύτερο τρίποντο του στον αγώνα, ανέβασε την διαφορά στους 16 (45-29) για την Ένωση, με 4’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο +16 (51-35) για την ΑΕΚ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος ύστερα από έξι πόντους του Μάνι Χάρις στα τελευταία τρία λεπτά.

Στην τρίτη περίοδο ο Κόροιβος προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός και με πρωταγωνιστή τον Τζαχί Κάρσον και τρίποντο του Διονύση Σκουλίδα μείωσε έως τους 10 πόντους (53-43) τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύερου ημιχρόνου.

Η Ένωση, ωστόσο, με κύριους επιθετικούς εκφραστές τους Σάκοτα, Μπάρλοου, δεν επέτρεψε να μειωθεί περισσότερο η διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14 πόντους (65-51).

Με σερί 6-0 με δύο καλάθια του Μαυροειδή και ένα του Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 20 (71-51) στο 32’. Ο ρυθμός της Ένωσης δεν μειώθηκε ούτε όταν ο Μανωλόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες.

Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μωραϊτή και τέσσερις του Τσαλμπούρη, η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 30 πόντων (86-56) με 1’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51, 86-60.

ΑΕΚ: Τζέιμς 1, Γκριν 12 (2), Χάρις 6, Λαρεντζάκης 13 (2), Ελονού 8, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11 (1), Τσαλμπούρης 4, Μπάρλοου 14 (2), Αγραβάνης, Μωραϊτης 5 (1), Μαυροειδής 10.

Κόροιβος: Κάρσον 12, Σκουλίδας 8 (2), Ρούντρι, Ντίκερσον 4, Ντικόσι 12, Πόσλεϊ 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 2, Σαχπατσίδης 4, Σπυριδονίδης 4, Μπεκρής, Χάινς 7.

Α1 μπάσκετ: Επιστροφή στην Ελληνική πραγματικότητα για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό