Φούτμπολ Λιγκ: Εντυπωσιακό πέρασμα της Παναχαϊκής με 3-0 από την Καλλιθέα

Φούτμπολ Λιγκ: Εντυπωσιακό πέρασμα της Π...
Μάτσας Ηλίας

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Η Παναχαϊκή με μεγάλη εμφάνιση από τους Μωραΐτη και Αποσολόπουλο πέτυχε σπουδαίο διπλό στην Καλλιθέα. Οι «κοκκινόμαυροι» με εντυπωσιακή εμφάνιση πέρασαν σαν «σίφουνας» με 0-3 από το «Ελ Πάσο».

Η Παναχαϊκή έκανε το 2 στα 2 και μάλιστα με τον πιο πειστικό τρόπο, περνώντας από την έδρα της Καλλιθέας.

Οι «κοκκινόμαυροι» ήταν πιο ουσιαστικοί στο πρώτο μέρος, που ήταν ισορροπημένο και προηγήθηκαν με 1-0 μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και σκόρερ τον Μωραΐτη.

Η Παναχαϊκή μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «κοκκινόμαυροι» με κινητήριους μοχλούς τους Αποστολόπουλο και Μωραΐτη και χωρίς κανένα σχεδόν να υστερεί, δεν επηρεάστηκαν καθόλου από το γεγονός ότι έπαιζαν με πάνω από μισή ώρα με παίχτη λιγότερο, πέτυχαν δύο γκολ και δημιούργησαν φάσεις για ακόμα περισσότερα.

Ο Μπουτζίκος άφησε τους Πατρινούς με 10 παίχτες, παίρνοντας στο 59ο λεπτό δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα από πίσω, σε επιθετικό της Καλλιθέας.

Η Παναχαϊκή στην επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Εργοτέλη στην Αγυιά και μετά το πολύ δυνατό ξεκίνημα στη χρονιά, και κυρίως τις σπουδαίες εμφανίσεις, δημιουργεί από νωρίς πίεση στα φαβορί της κατηγορίας.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης ήταν ο σοβαρός του Μπιτσάκου στο πρώτο μέρος. Ο νεαρός αμυντικός των «κοκκινόμαυρων» οδηγήθηκε με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του χτυπήματος στο δεξί του πόδι.

Νέος πονοκέφαλος για τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο ήταν και η αποχώρηση του Γκίνο στο πρώτο ημίχρονο με τραυματισμό.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Ελ Πάσο»:

16:55 Τέλος στην αναμέτρηση της Καλλιθέας. Η Παναχαϊκή παίρνει σπουδαίο διπλό με 3-0 και κάνει το 2 στα 2

16:51 Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα, 3 τα λεπτά των καθυστερήσεων

6:40 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή

Ο Αποστολόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ κάνει το 3-0 για τους «κοκκινόμαυρους» και δύο τα προσωπικά του τέρματα, παρόλο που παίζει με 10 παίχτες, πάνω από 20 λεπτά

16:34 Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα «απορροφάει» η Παναχαϊκή την πίεση της Καλλιθέας στα τελευταία λεπτά καθώς μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

16:24 Κλείνει τις αλλαγές της η Παναχαϊκή

Ο Φουρλάνος παίρνει την θέση του Αργυρόπουλου

Αλλαγή στην αλλαγή για τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο, που προσπαθεί να διαφυλάξει τα μετόπισθεν της Παναχαϊκής μετά την αποβολή του Μπουτζίκου

16:10 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Πολίμος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έκανε την επέμβαση του αγώνα

16:06 Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στην Καλλιθέα

Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Μάκο πέρασε στην θέση του Μήλιου

Σε ένα περιπετειώδες πρώτο ημίχρονο στην Καλλιθέα, η Παναχαϊκή προηγείται με 1-0 της τοπικής ομάδας. Οι «κοκκινόμαυροι» κάνοντας μια ακόμα μεστή εμφάνιση και χωρίς να είναι καλύτεροι από τους γηπεδούχους κατάφεραν να βγάλουν φάσεις και να πετύχουν και το μοναδικό μέχρι ώρας τέρμα της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Μπιτσάκου, που οδηγήθηκε στο νοσοκομείο, μετά από σκληρό μαρκάρισμα αντιπάλου του στο δεξί πόδι.

Η Παναχαϊκή έχει κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς ούτε ο Γκίνο κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με την Καλλιθέα να έχει οριακά την κατοχή, σε ένα παιχνίδι κυρίως κέντρου με λίγες αλλά καλές ευκαιρίες.

Με ιδιαίτερη αγωνία αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο, για να δούμε αν η Παναχαϊκή θα μπορέσει να κρατήσει το σκορ και να πετύχει ένα σπουδαίο «διπλό»

15:51 Λήξη ημιχρόνου στην Καλλιθέα με την Παναχαϊκή να προηγείται της τοπικής ομάδας με 1-0.

15:47 Καλό σουτ του Στεργίδη από πάσα του Αργυρόπουλου, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Δικαιολογημένα μετά τον τραυματισμό του Μπιτσάκου

15:42 Νέα διακοπή στην αναμέτρηση για τραυματισμό του Βρονταρά

15:38 Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Γκίνο που ξεκίνησε την αναμέτρηση, παρά το προβλήματα που είχε, δεν «άντεξε» και ο Αργυρόπουλος παίρνει την θέση του.

Ιδιαίτερα άτυχοι οι «κοκκινόμαυροι» στη σημερινή αναμέτρηση, χάνουν δύο βασικά γρανάζια πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

15:34 Σοβαρότερος από ότι φαινόταν εξ αρχής, δείχνει να είναι ο τραυματισμός του Αλέξανδρου Μπιτσάκου

Ο νεαρός αμυντικός οδηγείται με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του στο δεξί πόδι

15:27 Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή, αναγκαστική

Ο Μπουτζίκος περνάει στη θέση του τραυματία Μπιτσάκου

15:24 Σκληρό μαρκάρισμα στον Μπιτσάκο.

Έχει διακοπεί εδώ και λίγα λεπτά η αναμέτρηση για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον νεαρό αμυντικό

15:20 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή στο 20ό λεπτό

Ο Μωραΐτης, μετά από σέντρα του Στετργίδη και τραγικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ανοίγει το σκορ για τους «κοκκινόμαυρους»

15:16 Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο δεκάλεπτο στην Καλλιθέα

Από μία τελική για τις δύο ομάδες

15:04 Οι αρχικές εντεκάδες:

Καλλιθέα (Τροίζι): Κορωνάκης, Παπαγγελής, Κάτσικας, Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Μίγγος, Χοτζάλι, Πάμπλο Βισίνιους, Ξόμπλιος, Καντέ

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Μακρυδημήτρης Πολίμος, Σωτηράκος, Γκίνο, Μπιτσάκος, Φωτάκης, Μουστακόπουλος, Αποστολόπουλος, Στεργίδης, Μωραίτη

15:02 Σέντρα στην αναμέτρηση

Ταξίδεψαν και Πατρινοί φίλαθλοι για να στηρίξουν την Παναχαϊκή

Με τη δεύτερη, παραλλαγής, εμφάνιση αγωνίζεται σήμερα η Πανχαϊκή. Σεφτές και για την εντυπωσιακή φανέλα.

Η Παναχαϊκή κάνει στην Καλλιθέα σεφτέ και στις εκτός έδρας αναμετρήσεις για τη νέα χρονιά. Οι «κοκκινόμαυροι» φιλοξενούνται από την τοπική ομάδα για τη 2η αγωνιστικής της Φούτμπολ Λιγκ.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου θα παρουσιαστεί στην Αττική με αρκετές και σημαντικές απουσίες, με στόχο το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα απέναντι στον νεανικό σύνολο της Καλλιθέας.

Η Παναχαϊκή πέτυχε μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα απέναντι στα Τρίκαλα, ενώ και η Καλλιθέα απέσπασε λευκή ισοπαλία στην Κρήτη από τον Εργοτέλη.

Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το thebest.gr

Φουτμπολ Λιγκ: Για το πρώτο «διπλό» στην Καλλιθέα η Παναχαϊκή-Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής