/

Α1 μπάσκετ: Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Άρη στο Αλεξάνδρειο

Α1 μπάσκετ: Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμ...

Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 80-55 των "κιτρίνων"

Νικητής έφυγε από τη «Nick Gallis Hall» ο Ολυμπιακός καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής επικράτησε με 80-55 του Άρη. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν για 11η διαδοχική χρονιά στην έδρα του Άρη στην κανονική περίοδο με την τελευταία τους ήττα να βρίσκεται μία δεκαετία πίσω, τον Μάρτιο του 2007.

Παράλληλα αυτή ήταν και η ευρύτερη νίκη του Ολυμπιακού στην έδρα του Άρη για την regular season της Stoiximan.gr Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιθετική πολυφωνία με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να βλέπει τους 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε να σκοράρουν. Από την άλλη οι γηπεδούχοι πλήρωσαν σε μεγάλο βαθμό την αστοχία τους καθώς τελείωσαν μόλις με 20/62 σουτ.

Οι «κίτρινοι» με δύο καλάθια των -άλλοτε παικτών του Ολυμπιακού- Τσαϊρέλη και Αθηναίου (τραυματίστηκε στο 17' και δεν επέστρεψε ξανά) προηγήθηκαν με 5-0 με του φιλοξενούμενους όμως να απαντούν με ένα σερί 7-0 που τους έδωσε το προβάδισμα με 5-7 στο 4'.

Έχοντας πολυφωνία στην επίθεσή τους οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 9-17 με τρίποντο του Παπαπέτρου στο 8' και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-22 με νέο τρίποντο του Μακ Λιν.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Στρέλνιεκς έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (14-24) ενώ με την άμυνά του να κρατά χαμηλά τους γηπεδούχους έτρεξε ένα σερί 7-0 κάνοντας το σκορ 16-33 στο 16'.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπελ με τρίποντο μείωσε σε 21-35 όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να αυξάνει το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στο +21 (24-45) με καλάθι του Μιλουτίνοφ.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 13/21 δίποντα και 5/9 τρίποντα έχοντας συνολικά 60% στα σουτ εντός παιδιάς σε αντίθεση με τον Άρη που σούταρε με 31% (9/29).

Ο Άρης βελτιώθηκε επιθετικά στην τρίτη περίοδο σημειώνοντας 15 πόντους σε ένα πεντάλεπτο -περισσότερους απ' ότι σημείωσε είτε στην πρώτη είτε στη δεύτερη περίοδο- μειώνοντας σε 39-54 στα μέσα του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι κατέβασαν κι άλλο τη διαφορά όταν στο 28' ο Μπένσον έκανε το σκορ 45-58, όμως οι Αγραβάνης και Μιλουτίνοφ με δικά τους καλάθια διαμόρφωσαν το 45-62 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Μέχρι και τα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Άρης προσπάθησε να μειώσει κι άλλο αλλά μετά από το 51-64 που έκανε ο Πέτγουεϊ στα 33:30 η συνέχεια άνηκε στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες έκαναν ένα επιμέρους 4-16 ως το φινάλε φτάνοντας στην τρίτηφετινή τους νίκη, με 80-55.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης, Βον 4, Τσαϊρέλης 11 (1), Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Αθηναίου 6 (1), Μοράντ, Βασιλόπουλος 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Γουίβερ 4, Μπένσον 5, Μπελ 9 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 7 (1), Τολιόπουλος 7 (2), Παπαπέτρου 11 (3), Αγραβάνης 12 (1), Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 6 (1), Παπανικολάου 6, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 6 (2), Μπόγρης 4, Τόμσον 6 (1)

Α1 μπάσκετ: Δοκιμασία για τον Ολυμπιακό στο Αλεξάνδρειο χωρίς τον Σπανούλη