/

Φούτμπολ Λιγκ: Πρεμιέρα με ισοπαλία στη Σπάρτη για τον Παναιγιάλειο

Φούτμπολ Λιγκ: Πρεμιέρα με ισοπαλία στη ...

Τα αποτελέσματα της ημέρας για την 1η αγωνιστική

Ο Παναιγιάλειος πήρε ισοπαλία (1-1) στη δύσκολη έδρα της Σπάρτης για την πρεμιέρα της Φούτμπολ Λιγκ. Οι «μελανόλευκοι» θα μπορούσαν να έχουν φύγει και με τη νίκη από την πρωτεύουσα της Λακωνίας αλλά ισοφαρίστηκαν 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η Σπάρτη είχε χαμένο πέναλτι στο 10ο λεπτό, όταν η εκτέλεση του Ράνου κατέληξε στο δοκάρι του Πολίτη και δύο λεπτά αργότερα ο Παναιγιάλειος λανοιξε το σκορ με τον Αλέξανδρο Αρναρέλλη.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελικό 1-1, στο 85’ με κεφαλιά του Χαράλαμπου Οικονομόπουλου.

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Ρέλλας (46΄Τσερκέζος), Παπαχρήστος, Ιντζίδης, Μπρους, Αρναρέλλης ( 82΄Γκουφας) Γκούμας, Στίκας, Κριστέτο, Γεωργακόπουλος (66΄Σταματής), Σκαρτσίλας

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της πρεμιέρας, νικηφόρα ξεκίνησε το εφετινό πρωτάθλημα της Football League για τον Απόλλωνα Πόντου και τη Δόξα Δράμας, με τους Καλαμαριώτες να φεύγουν νικητές 1-0 από τη Βέροια και τους Δραμινούς να καταβάλλουν την αντίσταση της Αναγέννησης Καρδίτσας με 2-0.

Ο αγώνας στην πρωτεύουσα της Ημαθίας κρίθηκε από το γκολ του Λεωνίδα Κυβελίδη στο 87ο λεπτό, ενώ την ιστορία στην αναμέτρηση της Δράμας έγραψαν τα τέρματα (13΄, 47΄) του Χοσέ Μαρία Κάσες.

Εργοτέλης και Καλλιθέα έμειναν στο 0-0 στο Ηράκλειο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες στο 49΄ μετά την κόκκινη κάρτα στον Κώστα Βασιλείου και τους Κρήτες να έχουν δύο δοκάρια, στο 18΄ με τον Μανώλη Ροβίθη και στο 50΄ σε εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Σταματάκου.