/

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Carna με 73-68 επί του Ηρακλή στο ντέρμπι της Περιβόλας - ΦΩΤΟ

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Carna ...

Για την 4η αγωνιστική της Α2

Μεγάλη νίκη πήρε ο Απόλλωνας Πάτρας στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ. Οι «μελανόλευκοι» επικράτησαν με 73-68 του Ηρακλή, που γνώρισε την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Απόλλωνας έκανε ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο, στηριζόμενος σε «χαμηλά» σχήματα και προηγήθηκε μέχρι και με +11(65-54), αλλά ο «γηραιός» με την εμπειρία του έφερε το παιχνίδι στο καλάθι.

Οι «μελανόλευκοι» ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, έβαλαν τις βολές και πήραν τη μεγάλη νίκη, εφαλτήριο για μια καλύτερη συνέχεια στη σεζόν.

Απόλλωνας (Παπαδόπουλος): Άκερ 6, Μαστρογιαννόπουλος 2, Ματαλόν 31(4), Τσιάρας 7(1), Αποστολίδης 8(2), Γόντικας 8, Παπαβασιλόπουλος, Κουρέπης 2, Χείλαρης 3(1), Κιτσούλης 6(1).

18:21 Ο Απόλλωνας συνεχίζει να προηγείται του πρωτοπόρου Ηρακλή στο ντέρμπι της Α2.

Οι «μελανόλευκοι» στο τελείωμα του τρίτου δεκαλέπτου έχουν ένα ισχνό προβάδισμα 53-52, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των φιλοξενούμενων, με πολύ δυναμική απόδοση μέχρι στιγμής.

Περίπου 20 οπαδοί του Ηρακλή βρίοσκονται στην Περιβόλα, δίνοντας τον δικό τους παλμό.

17:48 Ο Απόλλωνας παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ και στηριζόμενος στην πολύ καλή του άμυνα, προηγείται του Ηρακλή με 32-29 στο ημίχρονο του ντέρμπι της Περιβόλας.

Υπότο βλέμμα 700 και πλέον Πατρινών φιλάθλων του μπάσκετ, ο Απόλλωνας πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνισή του για τη φετινή χρονιά με πρωτοστάτες τους Τσιάρα, Ματαλόν αλλά και τη φούρια του νεοφερμένου Άκερ.

Αν οι “μελανόλευκοι” λύσουν το θέμα που έχουν στα ριμπάουντ, θα πάρουν τη μεγάλη νίκη.

Πριν ξεκινήσει το 2o ημίχρονο, ο Κώστας Πετρόπουλος παρέλαβε από τον Γιάννη Βερβιτα την ετήσια φανέλα του Απόλλωνα Carna

Πριν ξεκινήσει το 2o ημίχρονο, ο Κώστας ...

17:23 Ο Απόλλωνας προηγείται με 19-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, του ντέρμπι με τον Ηρακλή στην Περιβόλα.

Πολύ καλός επιθετικά ο Απόλλωνας, στο ντεμπούτο του Άκερ, με αρκετές αδυναμίες στο ριμπάουντ που δεν του επιτρέπουν να ξεφύγει.

Οι φωτογραφίες είναι από τη σελίδα του Απόλλωνα στο facebook

Α2 μπάσκετ: Ο Απόλλωνας υποδέχεται (17:00) τον Ηρακλή για το απόλυτο στην έδρα του