/

Α1 μπάσκετ: Άνετη νίκη των Τρικάλων επί του ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν εντός έδρας με 87-78 του "δικεφάλου"

Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τέσσερις παίκτες τους να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων, τα Τρίκαλα BC Aries επικράτησαν με άνεση του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League με 87-78. Ο Μάρεϊ με 23, ο Λούντζης με 17 και ο Τέγιτς με 16 πόντους ηγήθηκαν των νικητών. Ο Μαργαρίτης με 21 πόντους προσπάθησε για τον Δικέφαλο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με διαφορετική φιλοσοφία. Τα Τρίκαλα BC Aries εκτελούσαν κυρίως από την περιφέρεια (ο Λούντζης σημείωσε οχτώ πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά) ενώ ο ΠΑΟΚ έψαχνε σκορ από κοντά με τους ψηλούς του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-8 στο 5΄ όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -2 (19-17).

Οι Θεσσαλοί αποκτώντας μεγαλύτερη ισορροπία στο παιχνίδι τους με την είσοδο του Τέγιτς και την άνοδο του Χέιλ και επέβαλλαν τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με διψήφιες διαφορές (32-22 στο 14΄ και 37-25 στο 16΄).

Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του πέραν των αμυντικών αδυναμιών του, έχανε και αρκετές βολές (9/16 στο ημίχρονο). Όταν βελτιώθηκε όμως στο πρώτο μισό του γηπέδου, κατάφερε να μειώσει (41-35 στο 18΄ και 42-38 στο 19΄). Στο τέλος του ημιχρόνου τα Τρίκαλα BC Aries είχε ένα αξιόλογο προβάδισμα (47-40).

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο στην 3η περίοδο, τα Τρίκαλα BC Aries με σερί 6-0 έστειλαν τη διαφορά στους 13 (53-40) ενώ στο 23΄ 14 πόντοι χώριζαν τις δύο ομάδες (58-44) όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 12-4 έγιναν γρήγορα απειλητικοί (62-56 στο 26΄).

Η επιστροφή όμως των γηπεδούχων από το τάιμ άουτ, τους βρήκε να αντιδρούν με σερί 7-0 για να βρεθούν ξανά μπροστά με 13 (69-56) και στο 30΄ είχαν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη (69-59).

Τα κοντά σχήματα δεν άλλαζαν την κατάσταση για τον ΠΑΟΚ αφού τα Τρίκαλα BC Aries συνέχισαν να σκοράρουν με άνεση. Στο 32΄ η διαφορά πήγε στους 15 (76-61) και παρότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης την έριξε στους 8 στο 36΄ (78-70), δεν είχε τρόπο επιστροφής αφού δεν μπορούσε να σταματήσει τον Μάρεϊ.

Το τελικό 87-78 ήρθε ως επιστέγασμα της εξαιρετικής απόδοσης των Θεσσαλών που σημείωσαν τη 2η νίκη τους στο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 47-40, 69-59, 87-78

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Μέξας): Τζόουνς 5, Λούντζης 17 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 10 (1), Φέισι 6, Μάρεϊ 23 (9/16 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Ρος 2, Τέγιτς 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καλογιαννίδης, Βασιλειάδης 8 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καρράς 2, Μαργαρίτης 21 (9/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καστσίβελης 11 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόουνς 8, Ντίλαρντ 4 (2/7 σουτ), Κλάσεν 7 (4 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 10 (6 ριμπάουντ), Ζάρας, Τρις 5 (1/5 σουτ).

Α1 μπάσκετ: Μεγάλη νίκη του Κολοσσού επί της ΑΕΚ