/

Φινάλε στα πανελλήνια νεανικά πρωταθλήματα σκάκι

Πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία κάτω των 12 ετών αναδείχθηκε ο Δημήτρης Στεφάνου

Oλοκληρώθηκαν τα Πανελλήνια Νεανικά πρωταθλήματα σκάκι στο Porto Rio με μεγάλη επιτυχία. Αξίζουν συγχαρητήρια στους διοργανωτές διότι για 6η συνεχόμενη χρονιά διοργανώνονται οι αγώνες στην Πάτρα χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία κάτω των 12 ετών αναδείχθηκε ο Δημήτρης Στεφάνου!

Μία ακόμα μεγάλη επιτυχία για τον 11χρονο σκακιστή της ΝΕΠ, στο Πανελλήνιο Νεανικό πρωτάθλημα.Φέτος αγωνίστηκε με μεγαλύτερα σε ηλικία παιδιά, αφού δεν έχει γίνει ακόμη 12 ετών.

Θυμίζουμε ότι ο Δημήτρης πέρσι κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος στην κατηγορία Κ-10 ετών, και πριν από μερικούς μήνες κατέκτησε το Πανελλήνιο Σχολικό πρωτάθλημα στην Ε΄ Δημοτικού.

Τρεις  ακόμη επιτυχίες είχαμε για την Ενωσή μας. Ο Δημήτρης Μακρίδης του Πύργου πήρε το χρυσό στα 10χρονα και ο Ανδρέας Σινούρης το χάλκινο στα 8χρονα. Τέλος, η Γεωργία Χριστοδούλου στα κορίτσια κάτω των 10 μπήκε στην πεντάδα.