/

"Μαύρη μέρα" για τον Απόλλωνα- Νίκη χωρίς αντίκρυσμα επί του Λαυρίου και υποβιβασμός

"Μαύρη μέρα" για τον Απόλλωνα-...

Οι "μελανόλευκοι" επικράτησαν με 72-61 για την 26η και τελευταία, αγωνιστική της Α1 Basket League

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας να μείνει στην κατηγορία. Οι «μελανόλευκοι» έκαναν το χρέος τους την Μ. Πέμπτη και επικράτησαν του Λαυρίου στην Περιβόλα με 72-61, αλλά το «δώρο» που περίμεναν από τον Προμηθέα δεν ήρθε.

Οι «νεοφώτιστοι» ηττήθηκαν με 66-62 στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο, που κέρδισε τελικά την παραμονή του και έχασαν κι αυτοί την είσοδό τους στην οχτάδα την τελευταία αγωνιστική.

Ο Απόλλωνας λοιπόν υποβιβάζεται στην Α2, μετά από 5 χρόνια συνεχόμενης παρουσίας τους στα σαλόνια της Α1,  πληρώνοντας στην ουσία την πολύ κακή τους εικόνα εκτός έδρας, που δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οι ήττες από την υποβιβασμένη Λευκάδα αλλά και από τους κύριους ανταγωνιστές τους, Κόροιβο και Κύμη, στοίχησαν στους «μελανόλευκους» λίγο περισσότερο.

Αναμένεται με αγωνία η επόμενη μέρα στον Απόλλωνα, που θα βρει την ομάδα στην δεύτερη κατηγορία, με την ελπίδα όλων, να επιστρέψει άμεσα εκεί που ανήκει.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης με το Λαύριο

18:52 Ο Απόλλωνας έκανε το καθήκον του, επικράτησε με 72-61 του Λαυρίου, αλλά υποβιβάστηκε στην Α2.

18:48 Καθάρισε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, που προηγείται 67-57 του Λαυρίου, 1 λεπτό πριν το τέλος.

Με το μυαλό πλέον στην Αμαλιάδα.

18:42 Στο +10 (60-50) ξανά ο Απόλλωνας, 3 λεπτά πριν το τέλος.

18:34 Στον ίδιο ρυθμό ανοίγει και την τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας, που προηγείται με 59-50, 5 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

18:26 Ο Απόλλωνας έσφιξε την άμυνά του και επανάφερε την διαφορά σε ψηλά επίπεδα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 50-41 του Λαυρίου.

18:14 Απαντάει με ένα 10-0 το Λαύριο, που μειώνει στο 41-38, 5 λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

18:09 Διατηρεί το προβάδισμά του ο Απόλλωνας στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι «μελανόλευκοι» είναι μπροστά με 41-28 του Λαυρίου, 3 λεπτά μετά το ξεκίνημα της 3ης περιόδου.

18:00 Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου στην Περιβόλα:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Χίκεϊ 2, Μπαρτ 11 (3), Διαμαντάκος 2, Κουζέλογλου 7 (7 ριμπ.), Καλινόσκι, Στόκτσον 2, Βεργίνης, Σλαφτάκης, Ρέινς 11.

ΛΑΥΡΙΟ: Χάμιλτον 6, Έβανς, Γκρέι 4, Στεφανίδης, Μπολντς 4, Αθανασούλας 1, Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Νίξον.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: 9/19 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 5/7 βολές, 21 ριμπάουντ (14+7), 7 ασίστ, 5 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΛΑΥΡΙΟ: 8/16 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/7 βολές, 20 ριμπάουντ (16+4), 5 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα.

17:46 Ημίχρονο στην Περιβόλα με τον Απόλλωνα να προηγείται 35-23, μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο 5λεπτο στην δεύτερη περίοδο.

Οι «μελανόλευκοι» έβαλαν τις βάσεις για την μεγάλη νίκη που χρειάζονται και πλέον το παιχνίδι είναι στα χέρια τους, περιμένοντας και το αποτέλεσμα του αγώνα στην Αμαλιάδα.

Πρωταγωνιστές για τον Απόλλωνα ο Στιβ Μπαρτ και ο Καντάριαν Ρέινς με 11 πόντους.

17:34 Συνεχίζεται το «πάρτι» του Απόλλωνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «μελανόλευκοι» έφτασαν το σερί τους στο 14-1 και προηγούνται 27-10, 6 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

17:30 Εκπληκτικό ξεκίνημα του Απόλλωνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, που με ένα επιμέρους 7-0 σε 1,5 λεπτό, έφτασε το σκορ στο +11(20-9)

17:25 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στην Περιβόλα, με τις δύο ομάδες να είναι σαφώς επηρεασμένες από την σπουδαιότητα της αναμέτρησης και είναι εξαιρετικά άστοχες μέχρι στιγμής.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 5-0, ο Απόλλωνας απάντησε και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 13-9.

17:17 Συνεχίζεται η μεγάλη μάχη στην Περιβόλα, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Απόλλων και Λαύριο είναι ισόπαλοι 9-9, τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

17:12 Μουδιασμένο ξεκίνημα από τις δύο ομάδες στην αναμέτρηση με το Λαύριο να προηγείται με 5-2 στα πρώτα 3 λεπτά.

17:05 Τζάμπολ στην κατάμεστη Περιβόλα, με χιλιάδες χαρτάκια να πέφτουν στο παρκέ.

Ολιγόλεπτη διακοπή με το ξεκίνημα.

17:03 Οι αρχικές πεντάδες:

Απόλλων: Χίκεϊ, Μπαρτ, Καλινόσκι, Κουζέλογλου, Διαμντάκος

Λαύριο: Χάμιλτον, Έβανς, Γκρέι, Μπολντς, Στεφανίδης

Το σημαντικότερο παιχνίδι της φετινής σεζόν δίνει ο Απόλλωνας Πάτρας Carna στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α1 Basket League. Οι «μελανόλευκοι» υποδέχονται το Λαύριο στην Περιβόλα, με μοναδικό στόχο την νίκη και θα έχουν τα αυτιά τους στην Αμαλιάδα, περιμένοντας την νίκη του συντοπίτη, Προμηθέα.

Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης στο thebest.gr

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας παίζει στην Αμαλιάδα με τον Κόροιβο - Δείτε την εξέλιξη του αγώνα

Μπάσκετ: Πέφτει η "αυλαία" της κανονικής περιόδου στην Α1 Εθνική