/

Μπάσκετ: Εύκολη νίκη του Προμηθέα με 81-57 επί της Κύμης-Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος»

Μπάσκετ: Εύκολη νίκη του Προμηθέα με 81-...

Για την 24η αγωνιστική της Α1 Basket League

Την μεγαλύτερη νίκη του για την πρώτη του χρονιά στην Α1 πέτυχε ο Προμηθέας. Οι «νεοφώτιστοι» επικράτησαν με 81-57 της Κύμης στο «Δ. Τόφαλος», δίνοντας χείρα βοηθείας και στον Απόλλωνα.

Εντυπωσιακοί οι «νεοφώτιστοι», κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από την ομάδα της Εύβοιας, η οποία παίζει την κατηγορία την επόμενη αγωνιστική με τον Απόλλωνα.

Σε τρομερή κατάσταση οι Γκίκας (20π.) και Μουρ (17π. 6 ρ. 6 ας. 3 κλ.) για τον Προμηθέα, ενώ στην πιο ουσιαστική του συμμετοχή ο Ντίκερσον, έδωσε σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-31, 59-45, 81-56.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Γκίκας 20 (3), Πέττας, Φαγιέ 5 (1), Σαρικόπουλος 2, Μουρ 17 (3), Παπαντωνίου 11 (3), Τζάξεν, Γράβας, Τσάμης 3 (1), Ντίκερσον 3, Τζόουνς 9 (1), Τόντιτς 11 (1).

ΚΥΜΗ: Καντί 4, Τσούπκοβιτς 3 (1), Κοστόφ 7 (1), Πάλμπλαντ 3 (1), Όρτον 6, Τουντζιαράκης 4, Σχίζας 1, Σιγκούνας 15 (2), Κατράνας 1, Κωνσταντακόπουλος 3, Σταμάτης 7 (1), Ντίξον 2.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

18:40 Φινάλε στην αναμέτρηση με τον Προμηθέα να παίρνει μια εύκολη νίκη 81-57 επί της Κύμης.

18:31 Με Γκίκα και Μουρ ο Προμηθέας φτάνει την διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (70-50), 5 λεπτά πριν το φινάλε, και ουσιαστικά βάζει τέλος στην διεκδίκηση της νίκης.

18:18 Με τον Προμηθέα να κυριαρχεί και να βάζει τις βάσεις για την νίκη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Προμηθέας προηγείται με 59-45 της Κύμης.

18:11 Με ένα προσωπικό σόου του Νίκου Γκίκα ο Προμηθέας κάνει ένα σερί 11-0 και προηγείται 50-36, 3’ και 50’’ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

18:04 Μουδιασμένα έχουν μπει οι δύο ομάδες και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα πρώτα 3 λεπτά έχει σημειωθεί μόνο ένας πόντος, κι αυτός για την Κύμη, που έχει μειώσει σε 39-32.

Αστοχία και πολλά λάθη για τις δύο ομάδες.

17:43 Με τον Μακένζιε Μουρ να σκοράρει σε νεκρό χρόνο, ο Προμηθέας κλείνει το ημίχρονο στο +8 (39-31)

Ο Μουρ με 12 πόντους είναι πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ενώ από τους φιλοξενούμενους, ο Σιγκούνας έρχεται από τον πάγκο και έχει 11 πόντους στην ανατροπή που επιχειρεί η Κύμη.

17:38 Η Κύμη κάνει ένα σερί 9-0 και πλησιάζει στους 5 (30-25), 3,5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17:32 Χαμηλή παραγωγικότητα και για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Προμηθέα να έχει πετύχει 6 πόντους και η Κύμη 5 (30-16), μετά από 4 λεπτά.

17:21 Ο Προμηθέας επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του, μετά το 4ο λεπτό και προηγείται με 24-11 της Κύμης στο 1ο δεκάλεπτο.

17:15 Πρώτη φορά σε διψήφια τιμή η διαφορά.

Με τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου, ο Προμηθέας προηγείται με 21-9, 2’ και 20’’ πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

17:08 Μουδιασμένο ξεκίνημα για τον Προμηθέα, που έχει όμως σε δεμονισμένη κατάσταση των Μακένζι Μουρ(έχει ήδη 7 πόντους). Οι «νεοφώτιστοι προηγούνται με 15-7 στο πρώτο 5λεπτό.

17:02 Τζάμπολ στην αναμέτρηση.

Οι αρχικές πεντάδες:

Προμηθέας: Γκίκας, Φαγιέ, Πέττας, Μουρ, Σαρικόπουλος

Κύμη: Καντί, Τζούκοβιτς, Κοστόφ,Πάλμπλαντ,  Όρτον

Ο Προμηθέας υποδέχεται την Κύμη στο «Δ. Τόφαλος». Η αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1 Basket League.

Οι «νεοφώτιστοι» κάνουν αποφασιστικό βήμα για την είσοδό τους στην οχτάδα, στην πρώτη συμμετοχής την ιστορία τους στην Α1, ενώ ταυτόχρονα, με νίκη «βοηθάνε» τον συντοπίτη τους Απόλλωνα, στην δύσκολη μάχη για την παραμονή του.