/

Επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή-Εύκολο απόγευμα και νίκη 3-0 επί του Τσικλητήρα Πύλου

Επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή-Ε...

Για την 22η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής

Επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή και συνάμα στις καλές εμφανίσεις. Εύκολο απόγευμα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, για τους «κοκκινόμαυρους», που επικράτησαν στην Αγυιά του Τσικλητήρα με 3-0.

Έπειτα από μια περίοδο ντερμοφαρίσματος οι «κοκκινόμαυροι» πλέον στα δυο τελευταία παιχνίδια με Βάρδα και τον Τσικλητήρα Πύλου έχει κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις. Αυτό που έλειψε στο προηγούμενο παιχνίδι ήταν το σκοράρισμα.

Σήμερα τα πράγματα για την Παναχαϊκή πήγαν κατ’ ευχήν, παρά το πρώτο ημίχρονο που θύμιζε τις τελευταίες αναμετρήσεις.

Η Παναχαϊκή δημιούργησε πολλές φάσεις από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Τσικλητήρα στο δεύτερο ημίχρονο και να σκοράρει μάλιστα τρεις φορές, έχοντας και πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τελευταίο οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου δεν σταμάτησαν να τρέχουν και να δημιουργούν ευκαιρίες.

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Γιάννης Μπουρλάκης ήταν εξαιρετικός, ενώ για πρώτη φορά φέτος είδαμε να χρησιμοποιείται Σιαλμάς και Σπανός στο ίδιο σχήμα.

Ο Δημήτρης Σιαλμάς πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου στην θέση του Λυμπέρη Στεργίδη και βοήθησε τα μέγιστα στην επιθετική λειτουργία της ομάδας, επιστρέφοντας στις θετικές εμφανίσεις.

Οι «κοκκινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ με τον Φωτάκη, που ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ ακολούθησαν οι δύο πρώτοι σκόρερ της Παναχαϊκής.

Ο Σιαλμάς με κεφαλιά έκανε το 2-0 και ο Ελευθεριάδης με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος έκανε το 3-0 στο πρώτο μισάωρο του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Παναχαϊκή είχε και δύο δοκάρια με τους Φωτάκη στο πρώτο ημίχρονο και Σπανό στο δεύτερο, στο 5λεπτο «φωτιά» για τους «κοκκινόμαυρους» ανάμεσα στα δύο πρώτα γκολ.

Για άλλη μια φορά ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα, και πάνω από 2.500 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο για να υποστηρίξουν την Παναχαϊκή.

Πλέον η Παναχαϊκή έπειτα και από την σημερινή της νίκη είναι πολύ κοντά στην επίτευξη του στόχου της, που είναι η άνοδος στην Β’ Εθνική, αλλά και σιγά-σιγά ετοιμάζεται να επιστέψει εκεί που αξίζει!

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

16:50 Τέλος στην αναμέτρηση στην Αγυιά.

Εύκολο απόγευμα για την Παναχαϊκή και επιστροφή στις νίκες με 3-0 απέναντι στον Τσικλητήρα Πύλου.

16:45 Έχει κατεβάσει ρυθμούς οι Παναχαϊκή στα τελευταία λεπτά.

Οι «κοκκινόμαυροι» μετά την επιστροφή στις νίκες, σκέφτεται ήδη την αναμέτρηση της επόμενη αγωνιστικής στο Λουτράκι.

16:42 Κλείνει της αλλαγές της και η Παναχαϊκή.

Ο Πολυχρόνης επανέρχεται μετά από καιρό, και παίρνει τη θέση του Σπανού.

Αλλαγή προσώπων στην κορυφή της επίθεσης για το τελευταίο δεκάλεπτο.

16:38 Τα αποτελέσματα του 3ου ομίλου στο 75ο λεπτό:

ΑΟ Χαλκίς – ΑΕ Ερμιονίδας  2-1 (41' Ανέστης, 59' Εμέκα / 35' Παπαϊωάννου)

ΠΑΟ Βάρδας – ΑΟ Λουτράκι  0-1 (32' Διαμαντής πεν)

Φωστήρας – Παναργειακός  1-2 (5' Κρολ - 39' Καλογέρης, 43' Παπουτσής)

Δόξα Μεγαλόπολης – Παναρκαδικός  1-0 (54' Παναγιωτίδης)

ΑΟ Θήβα – Αιολικός 0-3 (41' Κεσίδης, 72'-88' Μουδούρογλου) ΤΕΛΙΚΟ

ΑΟ Ζευγολατιού – Αστέρας Αμαλιάδας  0-0

Ρεπό : Αχαϊκή

16:35 Κλείνει τις αλλαγές του ο Τσικλητήρας Πύλου.

Ο Μπίζος στην θέση του Μανίκου.

16:31 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή.

Ο Ελευθεριάδης που κέρδισε το πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση, και δεν αστόχησε, πλασάροντας στην αριστερή γωνία του Κόκκαλη. 3-0 για την Παναχαϊκή στο 73'.

Ελευθεριάδης και Σπανός έφτασαν τα 9 γκολ. Μάχη για τον πρώτο σκόρερ των «κοκκινόμαυρων».

16:30 ΠΕΝΑΛΤΙ για την Παναχαϊκή.

Ο Ελευθεριάδης ανατράπηκε στην περιοχή από τους αμυντικούς του Τσικλητήρα.

16:29 Κίτρινη κάρτα στον Μπουρλάκη για θέατρο.

Αμφισβητούμενη η φάση στην περιοχή της Πύλου, υπάρχει μαρκάρισμα στον μεσοεπιθετικό της Παναχαϊκής.

16:27 Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά τον ξέφρενο ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο.

Προσπαθεί να απειλήσει στην αντεπίθεση ο Τσικλητήρας Πύλου.

16:22 Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή.

Ο Μπιτσάκος παίρνει την θέση του τραυματία Φωτάκη.

Ο αρχηγός και πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, βγαίνει κουτσαίνοντας. Δείχνει να έχει τράβηγμα στο δεξί του πόδι.

Αλλαγή και για τον Τσικλητήρα.

Ο Σβίγγος περνάει στην θέση του Τσάτσου.

16:16 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή με τον Σιαλμά στο 60’.

Ο έμπειρος επιθετικός κάνει το 2-0 μετά από σέντρα του Μπουρλάκη, στο κόρνερ που ακολούθησε.

16:16 ΔΟΚΑΡΙ! Μεγάλη φάση για την Παναχαϊκή στην επόμενη φάση.

Ο Σπανός γύρισε πολύ ωραία, πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε και βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Δεύτερο δοκάρι για την Παναχαϊκή.

16:13 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή!

Ο Φωτάκης στο 54ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Τσικλητήρα, πλασάρει σε κενή εστία, μπροστά από το πέναλτι και ανοίγει το σκορ.

16:12 Πρώτη αλλαγή και για τον Τσικλητήρα.

Ο Γεωργόπουλος στην θέση του Ρήγα.

16:10 Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη της Πύλου της Παναχαϊκής.

Την σέντρα του Κερμενίδη, μπλοκάρει ο Βρονταράς.

16:02 Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος με την Παναχαϊκή στην σέντρα.

Αλλαγή για την Παναχαϊκή, στην θέση του Λυμπέρη Στεργίδη περνάει ο Δημήτρης Σιαλμάς.

Φορτώνει την επιθετική του γραμμή ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος, στην προσπάθεια της Παναχαϊκής να πετύχει ένα τέρμα που θα «ανοίξει» το παιχνίδι.

16:00 Τα αποτελέσματα του ημιχρόνου για τον 3ο όμιλο:

ΑΟ Χαλκίς – ΑΕ Ερμιονίδας  1-1 (41' Ανέστης / 35' Παπαϊωάννου)

ΠΑΟ Βάρδας – ΑΟ Λουτράκι  0-0

Δόξα Μεγαλόπολης – Παναρκαδικός  0-0

15:55 Η Παναχαϊκή είναι απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο. Οι «κοκκινόμαυροι» έχουν την κατοχή με συντριπτικά ποσοστά, και η ομάδα της Πύλου κατάφερε να περάσει με την μπάλα το κέντρο, όλες κι όλες τρεις φορές.

Η Παναχαϊκή παρόλα αυτά δεν έχει καταφέρει να μετουσιώσει την καθολική της υπεροχή σε μεγάλες ευκαιρίες, καθώς ο Τσικλητήρας είναι στημένος όλος στο 1/4 του γηπέδου.

Οι «κοκκινόμαυροι» θέλουν ένα γκολ για να καταφέρουν να ξεπεράσουν την ψυχολογική πίεση που τους δημιουργεί η αφλογιστία της τελευταίες αγωνιστικές.

Αναμένεται με αγωνία το δεύτερο ημίχρονο, για να δούμε αν θα καταφέρει η Παναχαϊκή να επιστρέψει στις νίκες.

Πάνω από 2.500 φίλαθλοι πλέον στο γήπεδο της Αγυιάς. Ο κόσμος στηρίζει έμπρακτα την προσπάθεια της Παναχαϊκής.

15:47 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Αγυιά. Παναχαϊκή και Τσικλητήρας Πύλου είναι ισόπαλοι με 0-0.

15:46 Καλό σουτ του Φωτάκη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Κόκκαλη.

15:43 Καλή κεφαλιά του Ελευθεριάδη από σέντρα Τσαφταρίδη, η μπάλα καταλήγει-πάλι-λίγο άουτ.

15:37 Νέα μεγάλη φάση για την Παναχαϊκή.

Ο Ελευθεριάδης άνοιξε στον Πολίμο, αυτός έστρωσε στον Στεργίδη, που έκανε την προβολή πάνω τον Κόκκαλη.

Δεν την «θέλει» την Παναχαϊκή τον τελευταίο καιρό.

15:34 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή, από το κόρνερ.

Ο Σπανός βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, αλλά πλάσαρε λίγο άουτ.

15:34 Ωραίο σουτ του Φωτάκη, η μπάλα κοντράρει και βρίσκει στο δοκάρι.

Νέο κόρνερ για την Παναχαϊκή.

15:33 Ο Φωτάκης βγάζει πολύ όμορφη πάσα στον Σπανό, αυτός κατεβάζει όμορφα για τον Ελευθεριάδη, η μπάλα κοντράρει και πάλι και καταλήγει κόρνερ.

Ο Μπουρλάκης κάνει απευθείας, η μπάλα λίγο άουτ.

15:30 Από φάουλ του Φωτάκη, ο Ελευθεριάδης χάνει το κοντρόλ ενώ βρισκόταν μόνος του από αριστερά με πρόσωπο στην εστία.

15:21 Ωραίο άνοιγμα του Ελεθεριάδη στον Σπανό, ο επιθετικός των «κοκκινόμαυρων» επιχειρεί να κρεμάσει τον Κόκκαλη, αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

Όμορφη φάση για την Παναχαϊκή.

15:20 Κεφαλιά του Σπανού, λίγο άουτ, στο 20ο λεπτό.

Πολύ όμορφη σέντρα από τον Στεργίδη.

15:18 Πολύ κόσμος για μια ακόμη αναμέτρηση, στην Σκεπαστή, με τους οργανωμένους να δίνουν πολύ όμορφο χρώμα στην αναμέτρηση και να «τραγουδούν» από το πρώτο λεπτό.

15:17 Ωραία ατομική ενέργεια του Μπουρλάκη στο 16’, κακό τελείωμα, η μπάλα βρίσκει στους αμυντικού του Τσικλητήρα και απομακρύνεται.

Ελεύθερη κεφαλιά του Ελευθεριάδη στην συνέχεια της φάσης, η μπάλα καταλήγει άουτ.

15:14 Συνεχόμενα κόρνερ για την Παναχαϊκή.

Οι «κοκκινόμαυροι» προσπαθούν να ανοίξουν την άμυνα του Τσικλητήρα και με μακρινά σουτ.

15:11 Μεγάλη ευκαιρία με τον Ελευθεριάδη στο 11ο λεπτό, για την Παναχαϊκή.

Ο επιθετικός της Παναχαϊκή πήρες τις κόντρες και σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

15:07 Ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή να κάνει το κλασσικό της «σφίξιμο» στον αντίπαλο, με πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο.

Οι «κοκκινόμαυροι» έχουν την απόλυτη κατοχή στα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Τσικλητήρα.

15:01 Ξεκίνημα στην αναμέτρηση, με την ομάδα της Πύλου στην σέντρα.

14:58 Οι αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή(Οφρυδόπουλος): Βρονταρά, Τσαφταρίδη, Πολίμο, Μακρυδημήτρη, Λουμπαρδέα, Γκίνο, Φωτάκη, Μπουρλάκη, Ελευθεριάδη, Στεργίδη, Σπανός.

Τσικλητήρας Πύλου(Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Μανίκος, Σεντεμέντες, Καραμπάς, Ρούσσης, Ζαχαρόπουλος, Ρήγας, Κυριαζόπουλος, Γραμματικόπουλος, Τσάτσος, Κερμενίδης.

Την αναμέτρηση θα διαιτητεύσει ο Μιχαϊλίδης Βιωτίας, με βοηθούς τους Φίλο και Παγούρα.

14:56 Όμορφος ποδοσφαιρικός καιρός και σήμερα στην Αγυιά.

Συρρέει σιγά-σιγά και ο κόσμος στην εξέδρες. Πάνω από 1.000 φίλαθλοι του ποδοσφαίρου στο γήπεδο, μεταξύ τους και ταξιδευτές από την Πύλο.

Η Παναχαϊκή υποδέχεται στην Αγυιά τον Τσικλητήρα Πύλου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Μοναδικός στόχος για τους «κοκκινόμαυρους» είναι η επιστροφή στις νίκες, για να διατηρήσει ή και να αυξήσει την διαφορά από τους διώκτες τους.