/

Μπάσκετ: Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε η ΑΕΚ από την συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ

Μπάσκετ: Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε η ΑΕΚ...

Η Ένωση ηττήθηκε στο Μονακό με 95-87

Ο εκνευρισμός της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα την αποβολή του Γιούρι Ζντοβτς στο 27΄ για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές, απέφερε τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό της Ένωσης. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν στη Γαλλία να υπερασπιστούν το +1 του ΟΑΚΑ (69-68) και μετά την ήττα τους με 95-87 από τη Μονακό, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στη φάση των «16» του Basketball Champions League, αποχαιρέτησαν το ευρωπαϊκό όνειρο.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βασιλειάδης (15π.), Ντίξον (14π.) και Μαυροειδής (10π.).

Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» στερήθηκαν την πολύτιμη εμπειρία του Ούκιτς (6π.), ο οποίος είχε «εγκλωβιστεί» από την αντίπαλη άμυνα. Από τους νικητές, οι οποίοι σούταραν με το εντυπωσιακό 51% στα δίποντα, «έλαμψαν» οι Σούλερ (20π.) και Μποστ (18π.).

Με σταθερή αξία στην επίθεση τον Μαυροκεφαλίδη και άξιους συμπαραστάτες του τους ΜακΓκραθ, Ντίξον και Λαρεντζάκη, οι οποίοι προσέφεραν και στην άμυνα, η ΑΕΚ κατάφερε στη δεύτερη περίοδο να απαντήσει στην παραγωγικότητα που παρουσίασε η Μονακό στο πρώτο δεκάλεπτο (30-19) και στο 15΄ να ισοφαρίσει σε 36-36.

Ωστόσο, οι απαραίτητες ανάσες που χρειαζόταν ο Μαυροκεφαλίδης υποχρέωσαν τον Ζντοβτς να τον τραβήξει στον πάγκο, με τη Μονακό να πατάει και πάλι... γκάζι και με επιμέρους σκορ 11-4 να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (47-40).

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε... καταδικαστική για την Ένωση, η οποία μετά την αποβολή του Γιούρι Ζντοβτς στο 27΄ για διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές και με το σκορ στο 61-51 έμεινε... ακέφαλη.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με ένα σερί 7-0 για το 68-51 και το +17 αποδείχθηκε μη αναστρέψιμο για την ΑΕΚ, που έδειχνε χαμένη...

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 47-40, 75-61, 95-87

ΜΟΝΑΚΟ (Βενσάν Κολέ): Ντέιβις 8, Μποστ 18 (2), Ράιτ 9 (6 ασ.), Σι 12, Γκλαντιρ 11 (1), Αμπούντου 2, Φοφανά 2, Κάρεν-Μέντλεϊ 10, Σούλερ 20 (3), Ουατάρα 3 (1).

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 6, ΜακΓκράθ, Ελόνου 10, Σάκοτα 9 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Ντίξον 14 (2), Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεϊ, Μαυροειδής 10, Μαυροκεφαλίδης 18 (12 ρ.)

Μπάσκετ: Για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ οι «δικέφαλοι»