#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Νάσος Νασόπουλος Αιγιάλεια Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Γιώργος Λάνθιμος Ρούλα Πισπιρίγκου Ομόφυλα Ζευγάρια

/

Νέο σοκ για την Παναχαϊκή - Ήττα με 2-0 στο Άργος - Πλησιάζουν Βάρδα και Ερμιονίδα

Νέο σοκ για την Παναχαϊκή - Ήττα με 2-0 ...

Τρίτη ήττα για τους «κοκκινόμαυρους» στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη αυτήν την εβδομάδα

Η Παναχαϊκή γνώρισε την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα (και οι 3 εκτός έδρας) και δεύτερη συνεχόμενη αυτήν την εβδομάδα, στο Άργος. Ο ψυχωμένος Παναργειακός επικράτησε με 2-0 των «κοκκινόμαυρων» και τους έβαλε σε περιπέτειες.

Η Παναχαϊκηή σαφώς επηρεασμένη από την απώλεια του Κυπέλλου, μεσοβδόμαδα αλλά και κουρασμένη από τα 120 λεπτά του τελικού, δεν «μπήκε» ποτέ στην αναμέτρηση του Άργους.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη οργανωμένη αντεπίθεσή τους, μόλις στο 18ο λεπτό με το  Καρέλη  κι ενώ είχαν προειδοποιήσει λίγο νωρίτερα με τετ α τετ του Καλογέρη.

Από εκείνο το σημείο ο Παναργειακός διαχειρίστηκε το παιχνίδι ιδανικά και ήταν επικίνδυνος σε ΚΑΘΕ αντεπίθεσή του.

Η Παναχαϊκή από την άλλη, και μετά το σοκ του γρήγορου γκολ, διατηρούσε μια φλύαρη υπεροχή, χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει ουσιαστικά επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Τσέλιου.

Οι «κοκκινόμαυροι» βέβαια δημιούργησαν και έχασαν κάποιες, σπουδαίες μεν, αλλά μεμονωμένες ευκαιρίες.

Έτσι κύλησε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι με τον Παναργειακό να κάνει το 2-0 με τον Καλογέρη (που πήρε την ρεβανς για την μεγάλη χαμένη ευκαιρία του πρώτου μερους) στο 65ο λεπτό και στην ουσία να βάζει σφραγίδα στην νίκη της ομάδας τους.

Καθώς η Παναχαϊκή από εκείνο το σημείο και μετά, άδεια από δυνάμεις και ψυχικά αποθέματα δεν κατάφερε να δημιουργήσει σχεδόν καμία σημαντική ευκαιρία για να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Η Παναχαϊκή δεν κατάφερε λοιπόν να ξεπεράσει το σοκ της απώλειας του Κυπέλλου, γνωρίζοντας ακόμα μια απώλεια, ενώ μετά την σπουδαία νίκη του ΠΑΟ Βάρδας στην Μυτιλήνη αλλά και την επιστροφή της Ερμιονίδας στα θετικά αποτελέσματα, έχει να διαχειριστεί και την διαφορά που μειώνεται στους 5 βαθμούς από τους διώκτες της.

Γκολ: Καρέλης 18’, Καλογέρης 65’

Παναργειακός (Δουβίκας): Τσέλιος, Καστρίτης, Βιδάλης, Σιάτρας, Τσασινόπουλος, Ζαχαράκης, Παπουτσής (90’ Φίλης), Καλύβας, Καρέλης (68’ Ραχίμ), Καλογέρης, Παναγιωτόπουλος (88’ Κουρούμα)

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Βλάχος, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Μακρυδημήτρης, Μπιτσάκος (46’ Αργυρόπουλος), Φωτάκης, Μπουρλάκης, Ελευθεριάδης, Στεργίδης (68’ Μαστραντωνάκης), Σπανός (46’ Σιαλμάς)

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

16:56 Τέλος το παιχνίδι στο Άργος. Παναργειακός – Παναχαϊκή 2-0.

Η Παναχαϊκή γνωρίζει την δεύτερη ήττα της μέσα σε λίγες μέρες και την τρίτη στο πρωτάθλημα, με τον ΠΑΟ Βάρδας και την Ερμιονίδα να πλησιάζουν.

Παναρκαδικός-ΑΟ Χαλκίς  0-1

16:50 Στα τελευταία λεπτά είμαστε στο Άργος, η Παναχαϊκή δεν μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για να σημειώσει κάποιο γκολ και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Κακή ψυχολογία και κούραση μετά την απώλεια του τελικού, δεν έχουν αφήσει ενέργεια στους ποδοσφαιριστές των «κοκκινόμαυρων», που πλέον δεν μπορούν ούτε να αντιδράσουν.

Με τον ΠΑΟ Βαρδας να προηγείται πλέον στην Μυτιλήνη, η διαφορά πέφτει στους 5 βαθμούς.

16:41 Ο Βρονταράς με διπλή προσπάθεια κρατάει το 2-0.

Ο Ραχίμ σε μια ακόμη αντεπίθεση του Παναργειακού, κάνει ότι θέλει την άμυνα της Παναχαϊκής, αλλά αστοχεί με διπλή προσπάθεια.

16:39 Κρατάει το 2-0 για τον Παναργειακό ο Τσέλιος στο 76'.

Μεγάλη ευκαιρία χαμένη για την Παναχαϊκή να μειώσει το σκορ, με τον Θύμιο Αργυρόπουλο.

16:36 Νέα ευκαιρία για τον Παναργειακό στην αντεπίθεση.

Ο Παναγιωτόπουλος, μετά από ενέργεια του Καλογέρη από αριστερά, σουτάρει πάνω στον Βρονταρά.

16:35 Ολοκλήρωσε την ανατροπή η Αχαϊκή, μείωσε το Λουτράκι στην Ερμιονίδα.

Αχαϊκή-Δόξα Μεγαλόπολης 3-1

Αιολικός-ΠΑΟ Βάρδας  1-1

ΑΕ Ερμιονίδας-ΑΟ Λουτράκι  3-2

16:33 Νέα χαμένη ευκαιρία για την Παναχαϊκή.

Ο Σιαλμάς πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ελευθεριάδη, η μπάλα περνάει αρκετά άουτ.

16:29 Η Παναχαϊκή κλείνει της αλλαγές της.

Ο Μαστραντωνάκης περνάει στην θέση του Στεργίδη.

Όλα για όλα από τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο, στην προσπάθεια της Παναχαϊκής για την μεγάλη ανατροπή.

16:28 Προσπαθεί να απαντήσει η Παναχαϊκή αλλά την κεφαλιά του Ελευθεριάδη, μπλοκάρει ο Τσέλιος.

16:27 Η Παναχαϊκή έχει κλείσει τον Παναργειακό στα καρέ του, δεν έχει όμως το καθαρό μυαλό κι έτσι κάθε αντεπίθεση των γηπεδούχων «μυρίζει» γκολ.

Έτσι ήρθε και το 2-0 για την ομάδα του Άργους, που αντιμετωπίζει πολύ έξυπνα τους «κοοκκινόμαυρους».

16:26 Ο Καλογέρης κάνει το 2-0  για τον Παναργειακό.

Η Παναχαϊκή πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα.

16:22 Εντωμεταξύ στα υπόλοιπα του 3ου ομίλου.

Ισοφαρίζει η Αχαϊκή σε 1-1 την Δόξα Μεγαλόπολης, ενώ η Ερμιονίδα κάνει το 3-1 απέναντι στο Λουτράκι, μεταφέροντας ακόμα μεγαλύτερη πίεση στην Παναχαϊκή για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Αχαϊκή-Δόξα Μεγαλόπολης  1-1

ΑΕ Ερμιονίδας-ΑΟ Λουτράκι  3-1

16:20 Προσπαθεί να ξυπνήσει τους παίχτες του ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος.

Οι ποδοσφαιριστές της Παναχαϊκής δείχνουν να έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους.

16:11 Προσπαθεί να επιτεθεί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Παναχαϊκή.

Ένα γκολ θέλουν οι «κοκκινόμαυροι» για να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

16:03 Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Δύο αλλαγές για την Παναχαϊκή, στην προσπάθεια του Οφρυδόπουλου να ξυπνήσει μεσοεπιθετικά την ομάδα.

Ο Σιαλμάς στην θέση του Σπανού και ο Αργυρόπουλος στην θέση του Μπιτσάκου.

15:52 Η Παναχαϊκή οφείλει να γίνει πιο ουσιαστική στο δεύτερο ημίχρονο, μετουσιώνοντας την ανωτερότητά της σε γκολ, αν θέλει να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από το Άργος.

Οι «κοκινόμαυροι» ψάχνουν τα πατήματά τους και στην άμυνα, όπου πραγματοποιούν την πιο ασταθή αμυντικά, εμφάνισή τους φέτος. Ο Παναργειακός βρίσκεται με μεγάλη ευκολία στην πλάτη της άμυνας της Παναχαϊκής και δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις.

Με εξαιρετικό ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο στο Άργος.

Τα αποτελέσματα του ημιχρόνου στις υπόλοιπες αναμετρήσεις του 3ου ομίλου:

Αχαϊκή-Δόξα Μεγαλόπολης  0-1

ΑΟ Ζευγολατιού-Τσικλητήρας  0-0

ΑΕ Ερμιονίδας-ΑΟ Λουτράκι  2-1

15:48 Λήξη στο πρώτο ημίχρονο στο Άργος.

Ο γηπεδούχος Παναργειακός προηγείται της Παναχαϊκής με 1-0.

15:45 Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναργειακό να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Ο Παναγιωτόπουλος έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής της Παναχαϊκής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

15:38 Ευκαιρία για την Παναχαϊκή.

Ο Σπανός έπιασε καλή κεφαλιά από σέντρα του Φωτάκη, αλλά μπλόκαρε ο Τσέλιος του Παναργειακού.

15:37 Προσπαθεί να επιτεθεί η Παναχαϊκή.

Ο Παναργειακός έχει δώσει στην αναμέτρηση, τον ρυθμό που τον βολεύει, χωρίς να κινδυνεύει.

15:33 Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του 3ου ομίλου:

Αχαϊκή-Δόξα Μεγαλόπολης  0-0

Αστέρας Αμαλιάδας-Φωστήρας  0-0

Αιολικός-ΠΑΟ Βάρδας  0-0

Παναρκαδικός-ΑΟ Χαλκίς  0-1 (18' Βεζυρτζόγλου)

ΑΕ Ερμιονίδας-ΑΟ Λουτράκι  0-1

15:30 Η Παναχαϊκή πρέπει να βρει περισσότερο τα ψυχολογικά της πατήματα, για να μπορέσει να ξεπεράσει το σοκ.

Μετά την απώλεια του Κυπέλλου, την κούραση από τα 120 λεπτά του τελικού και το πολύ νωρίς που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο Άργος, οι «κοκκινόμαυροι» είναι σαφώς επηρεασμένοι.

Οι παίχτες της Παναχαϊκής πρέπει να ανεβάσουν την ψυχολογία τους και να ανακάμψουν, για μπορέσουν να κάνουν την ανατροπή στην αναμέτρηση και να μην μπλέξουν και σε βαθμολογικές περιπέτειες.

15:25 Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 25ο λεπτό.

Ο Μπιτσάκος έπιασε την κεφαλιά από σέντρα του Φωτάκη, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

15:22 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή να ισοφαρίσει.

Τρομερό σουτ του Σπανού από τα όρια της περιοχής, ο Τσέλιος διώχνει εντυπωσιακά με υπερένταση σε κόρνερ.

15:18 Γκολ για τον Παναργειακό που ανοίγει το σκορ.

Κακή αντίδραση της άμυνας της Παναχαϊκής, ο Καρέλης βρίσκεται αφύλαχτος στην περιοχή των κοκκινόμαυρων και με πολύ όμορφη προσπάθεια κάνει το 1-0 για τους δηπεδούχους.

15:17 Σε μια ακόμη εκτός έδρας αναμέτρηση, η Παναχαϊκή έχει τους οργανωμένους οπαδούς στο πλευρό της.

Την αναμέτρηση διαιτητεύει ο  Γ. Μαρκαντωνάτος (Ηλείας) με βοηθούς τους  Γ. Καραμέρος και Α. Κορδάτος (Ηλείας).

15:16 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή.

Ο Ελευθεριάδης ελίχθηκε μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Πολίμου, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ στο πολύ καλό σουτ του επιθετικού των «κοκκινόμαυρων».

15:14 Τρομερή ευκαιρία για τον Παναργειακό στο 14ο λεπτό.

Ο Καλογέρης βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Βρονταρά, πλάσαρε αλλά ο Βλάχος πρόλαβε και έκοψε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή της εστίας  της Παναχαϊκής.

15:14 Καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Οι αμυντικοί προλαβαίνουν και κόβουν επικίνδυνη πάσα του Μπουρλάκη.

15:11 Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.

Ιδιαίτερα δυσκολεύεται η Παναχαϊκή που αγωνίζεται περισσότερο με την «μπάλα κάτω» προσπαθώντας να παίξει κάθετο ποδόσφαιρο.

15:08 Η Παναχαϊκή έχει μπει δυνατά σε μία ακόμη αναμέτρηση, πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά και έχοντας την απόλυτη κατοχή.

Οι «κοκκινόμαυροι» θέλουν να αποδείξουν, μεταξύ άλλων, ότι η εμφάνιση του Κυπέλλου ήταν μια κακή παρένθεση.

15:06 Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι.

Ο Μπουρλάκης της Παναχαϊκής εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσέλιος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Η ενδεκάδα του Παναργειακού:

Τσέλιος, Καστρίτης, Βιδάλης, Σιάτρας, Τσασινόπουλος, Ζαχαράκης, Παπουτσής,Καλύβας, Καρέλης, Καλογέρης,Παναγιωτόπουλος

15:01 Σέντρα στην αναμέτρηση.

Η εντεκάδα της Παναχαϊκής:

Βρονταράς, Βλάχος, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Μακρυδημήτρης, Μπιτσάκος, Φωτάκης, Μπουρλάκης, Ελευθεριάδης, Στεργίδης, Σπανός.

Η Παναχαϊκή αγωνίζεται στο Άργος με τον τοπικό Παναργειακό, με σκοπό να αφήσει πίσω της τον αγώνα κυπέλλου με την Αχαϊκή και να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα. Η αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της εξ αναβολής 16ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.