/

Επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή-Επιβλητική εμφάνιση και 5-0 επί του Ζευγολατιού

Επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή-Ε...

Η πιο πειστική εμφάνιση των «κοκκινόμαυρων» για το 2017

Η Παναχαϊκή επέστρεψε στις νίκες, τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και τα πολλά γκολ. Οι «κοκκινόμαυροι» σε ένα άνετο απόγευμα “συνέτριψαν” το Ζευγολατιό με 5-0 στην Αγυιά, για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι «κοκκινόμαυροι» πήραν από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστές τους Σπανό και Ελευθεριάδη δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα στην άμυνα των Κορίνθιων.

Καταλυτική ήταν και η επανεμφάνιση του αρχηγού, Γιώργου Φωτάκη μετά την τιμωρία για κάρτες. Ο έμπειρος μέσος κυριάρχησε στον χώρο του κέντρου και δημιουργούσε το παιχνίδι για την Παναχαϊκή.

Οι «κοκκινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Γιάννη Σπανού στην επανεμφάνισή του στην βασική εντεκάδα της Παναχαϊκής. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίχτης είχε δοκάρι με ευθύβολο σουτ μετά από σέντρα του Ελευθεριάδη.

Ο τελευταίος, 10 λεπτά αργότερα, με προβολή πρόλαβε την έξοδο του Μητσόπουλου και έγραψε το 2-0 για την Παναχαϊκή.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε το υπόλοιπο ημίχρονο, ενώ φορτσάτη ξεκίνησε η Παναχαϊκή και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 47ο λεπτό ο Ελευθεριάδης ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του με πολύ όμορφο μονοκόμματο σουτ στα όρια της περιοχής, ύστερα από σέντρα του Βλάχου.

Εφτά λεπτά μετά ο Γιάννης Σπανός ζευγάρωσε και τα δικά του τέρματα μετά από όμορφη ενέργεια του Στεργίδη και πλασέ από κοντά.

Η Παναχαϊκή δεν σταμάτησε εκεί, συνέχιζε να πιέζει και μετά από 20 λεπτά μπήκε ίσως το πιο ωραία τέρμα της αναμέτρησης.

Η Παναχαϊκή κυκλοφόρησε πολύ όμορφα την μπάλα, ο Ελευθεριάδης έκανε πολύ όμορφη κάθετη για το Στεργίδη, ο ακραίος χαφ των «κοκκινόμαυρων» γύρισε την μπάλα και ο Μαστραντωνάκης προ κενής εστίας πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Παναχαϊκή.

Οι «κοκκινόμαυροι» πραγματοποίησαν την πιο πειστική τους εμφάνιση για την νέα χρονιά και ξέφυγαν ακόμα πιο πολύ στην κορυφή. Η Παναχαϊκή απέχει πλέον 8 βαθμούς από την δεύτερη Βάρδα και 10 βαθμούς από την Ερμιονίδα που πραγματοποίησε το ρεπό της έπεσε στην Τρίτη θέση.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στην Αγυιά.

16:47 ΤΕΛΟΣ στην αναμέτρηση. Επιβλητική νίκη για την Παναχαϊκή με 5-0 επί του Ζευγολατιού.

16:42 Νέες ευκαιρίες με κεφαλιά του Μωραΐτη και σουτ από καλή θέση του Μαστραντωνάκη, για την Παναχαϊκή.

Δεν σταματάει να πιέζει η Παναχαϊκή, στην πιο πειστική της εμφάνιση για το 2017.

Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο γήπεδο, με τους οπαδούς των «κοκκινόμαυρων» να τραγουδούν.

16:31 Κεφαλιά του Μωραΐτη από σέντρα του Στεργίδη, η μπάλα λίγο άουτ.

Πιέζει η Παναχαϊκή που βρίσκει χώρους και δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες.

16:30 Δοκάρι για την Παναχαϊκή με το Τσαφταρίδη στο 75ο λεπτό. Ως μη γενόμενη η φάση, καθώς ο ακραίος μπακ της Παναχαϊκής ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Νέα μεγάλη εύκαιρα για την Παναχαϊκή στο επόμενο λεπτό, και πάλι σε θέση οφσάιντ, ο Μωραΐτης αυτήν την φορά.

16:27 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή.

Πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια για του «κοκκινόμαυρους» με την μπάλα να καταλήγει στον Στεργίδη, αυτός γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Μαστραντωνάκης προ κενής εστίας έκανε το 5-0!

16:23 Καλό σουτ από τον Γκίνο στο 68ο λεπτό. Η μπάλα πέρασε λίγο άουτ μετά από καλή προσπάθεια του μέσου της Παναχαϊκής και σουτ έξω από την περιοχή.

Τελευταία αλλαγή για την Παναχαϊκή.

Ο Μαστραντωνάκης περνάει στην θέση του Μπουρλάκη.

16:16 Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή στο 61ο λεπτό.

Ο Μωραΐτης περνάει στην θέση του Γιάννη Σπανού.

Φοβερό ντεμπούτο του 26χρονου επιθετικού στην επανεμφάνισή του στα «κοκκινόμαυρα», με 2 γκολ και ένα δοκάρι.

16:12 Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή στο 57ο λεπτό.

Ο Τσαφταρίδης περνάει στην θέση του Αδαμόπουλου. Αλλαγή προσώπων και όχι θέσεων για τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο.

16:08 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή!

Ο Γιάννης Σπανός ζευγάρωσε τα τέρματά του και έκανε το 4-0 για την Παναχαϊκή με ωραίο πλασέ από κοντά ύστερα από ωραία ενέργεια και σέντρα του Μπουρλάκη.

16:02 Απίστευτη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 52ο λεπτό.

Ο Ελευθεριάδης με εντυπωσιακή ενέργεια ελευθερώθηκε μέσα στην περιοχή αλλά οι αμυντικοί του Ζευγολατιού πρόλαβαν και έστειλαν την μπάλα κόρνερ πριν εκτελέσει ο δις σκόρερ για την Παναχαϊκή.

16:02 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου, ο Ελευθεριάδης έπειτα από σέντρα του Βλάχου, με ένα εκπληκτικό γυριστό Έκανε το 3-0 για τους «κοκκινόμαυρους».

16:00 Εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο στην Αγυιά με 2 αλλαγές για το Ζευγολατιό.

15:55 Αποτελέσματα ημιχρόνου του 3ου ομίλου.

Παναρκαδικός-Αιολικός  1-1 (36' Κυριακόπουλος / 6' Λάλας) ΤΕΛΙΚΟ

Τσικλητήρας-Φωστήρας  1-0

ΠΑΟ Βάρδας-Δόξα Μεγαλόπολης  0-0

ΑΟ Χαλκίς-ΑΟ Θήβα  0-0

ΑΟ Λουτράκι-Αχαϊκή  1-1 (16' Τζορμπατζίδης / 23' Αναγνωστόπουλος)

Παναργειακός-Αστέρας Αμαλιάδας  0-3

15:45 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Αγυιά.

Χωρίς να κρατηθούν καθυστερήσεις, ο Παναγιωτόπουλος σφύρξε την λήξη του πρώτου μέρους.

Η Παναχαϊκή επιστρέφει στα γκολ και στο όμορφο ποδόσφαιρο στην Αγυιά, κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ξεχωρίζει στο ντεμπούτο του στην βασική ενδεκάδα, ο Γιάννης Σπανός με ένα γκολ κι ένα δοκάρι, αλλά και ο αρχηγός, Γιώργος Φωτάκης στην επιστροφή του στην ενδεκάδα μετά την τιμωρία του λόγω καρτών.

15:38 Συνεχίζει να κυριαρχεί η Παναχαϊκή στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Ζευγολατιού.

Πάνω από 2.500 φίλαθλοι στην Αγυιά αυτήν την στιγμή.

Έληξε το παιχνίδι στην Τρίπολη: Παναρκαδικός-Αιολικός 1-1

15:27 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή.

Ο Ελευθεριάδης με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από καταπληκτική μπαλιά του Φωτάκη κάνει το 2-0 για τους «κοκκινόμαυρους».

15:17 ΔΟΚΑΡΙ για την Παναχαϊκή με τον σκόρερ, Γιάννη Σπανό ύστερα από την σέντρα του Ελευθεριάδη και μονοκόμματο σουτ.

15:16 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή από τον Γιάννη Σπανό.

Στο ντεμπούτο του στην αρχική εντεκάδα, ο Γιάννης Σπανός με όμορφη κεφαλιά ανοίγει νωρίς το σκορ στην Αγυιά.

Την σέντρα έκανε ο Αδαμόπουλος από εκτέλεση φάουλ από δεξιά.

15:09 Πρώτο καλό σουτ στην αναμέτρηση για την Παναχαϊκή. Στο 9ο λεπτό ο Φωτάκης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Μητσόπουλος μπλόκαρε με ευκολία.

15:08 Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Παναχαϊκή να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

15:00 Έναρξης της αναμέτρησης στην Αγυιά.

Η Παναχαϊκή Συμμαχία τίμησε πριν την έναρξη της αναμέτρησης τον «Νουρέγιεφ» του Ελληνικού μπάσκετ, Κώστα Πετρόπουλο. Την τιμητική πλακέτα παρέδωσε ο τεχνικός διευθυντής των «κοκκινόμαυρων», Κώστας Κατσουράνης.

14:54 Οι αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή(Οφρυδόπουλος): Βρονταράς. Βλάχος, Αδαμόπουλος, Γκίνο, Μακρηδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης(αρχηγός), Ελευθεριάδης, Μπουρλάκης, Σπανός.

Ζευγολατιό(Τσιάμης): Μητσόπουλος, Ατματσίδης, Ποτήρης, Σιγάλας, Ντούνης, Μαλαχάτης, Παινέσης, Σενάι, Χρυσαφίδης, Διαμαντόπουλος, Ζανεάλρης.

Την αναμέτρηση διευθύνει ο Παναγιωτόπουλος, συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας, με βοηθούς τους Καλύβα και Λυσσάρη.

14:52 Όμορφος ποδοσφαιρικός καιρός σήμερα στην Αγυιά. Ήδη έχουν συγκεντρωθεί πάνω από 1.000 φίλαθλοι των «κοκκινόμαυρων» παρά το τσουχτερό κρύο που έχει στις εξέδρες, παρά τον ήλιο.

Να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει η Παναχαϊκή, η οποία υποδέχεται στην Αγυιά το Ζευγολατιό. Ο αγώνας πραγματοποιείται στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Η Παναχαϊκή έχει την ευκαιρία να ξεφύγει κι άλλο στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς η Ερμιονίδα(που βρίσκεται στην δεύτερη θέση) πραγματοποιεί το ρεπό της.