/

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Carna επί του ΠΑΟΚ με 88-79-Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Carna ...

Πρώτη νίκη στο 2017 για τους «μελανόλευκους», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της A1 Basket League

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα Carna επί του ΠΑΟΚ στην Περιβόλα. Οι «μελανόλευκοι» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη για το 2017, επικρατώντας του δικεφάλου με 88-79.

Ο Απόλλωνας με αυτήν την νίκη ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, στην πολύ δύσκολη προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, στην πρώτη του εμφάνιση με τους «μελανόλευκους» είχε 20 πόντους, τους 25 από αυτούς στο δεύτερο ημίχρονο που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ του Απόλλωνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 56-46, 88-79.

Απόλλωνας Πατρών (Σκουρτόπουλος): Χίκι 12 (4), Βεργίνης 13, Κουζέλογλου 7, Καλινόσκι 7, Ρέινς 9, Στόκτον 4, Διαμαντάκος 5, Σλαφτσάκης 11 (2), Μπάβτσιτς, Μπαρτ Τζ. 20 (3).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 17 (1), Σάιμπερτ 10 (2), Πέινερς 15 (1), Κλάντον 6, Χρυσικόπουλος 4, Τσόχλας 3 (1), Μακ Φάντεν 17 (4), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

18:58 Τέλος της αναμέτρησης στην Περιβόλα. Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα με 88-79 επί του ΠΑΟΚ.

18:49 Στο +16 πλέον ο Απόλλωνας (78-62) που βρίσκεται πολύ κοντά στην σπουδαία νίκη.

Πάρτι από τον Στιβ Μπαρτ που έχει φτάσει αισίως στους 18 πόντους.

18:29 Στο +13 (65-52) ο Απόλλωνας 7 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Παίρνει μπροστά για τα καλά ο Στιβ Μπαρτ. Από κοντά και ο Σλαφτσάκης με 6 συνεχόμενους πόντους.

18:29 Στο +10 (56-46) θα κλείσει τη γ' περίοδο ο Απόλλων Πατρών, που δείχνει να είναι πιο κοντά στη νίκη.

Ένα αποτέλεσμα που θα τον βοηθήσει σημαντικά για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

Ο Στιβ Μπαρτ έχει φτάσει τους 8 πόντους στην πρώτη εμφάνιση με τους «μελανόλευκους».

18:22 Στο +8 ο Απόλλωνας 3’ και 16΄΄ πριν την λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Στην μέγιστη διαφορά τους, οι «μελανόλευκοι» προηγούνται με 49-41 του ΠΑΟΚ.

18:10 Δυνατά έχει μπει ο Απόλλωνας και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βεργίνης στέλνει την διαφορά στην ανώτατη τιμή της (44-36), δύο λεπτά μετά την αρχή της 3ης περιόδου.

17:58 Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ:Χίκεϊ 12 (4), Βεργίνης 8 (2), Κουζέλογλου 5, Καλινόσκι 2, Ρέινς 5, Στόκτον, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης, Μπάβτσιτς, Μπαρτ Τζούνιορ 5 (1).

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 10 (1), Σάιμπερτ 5 (1), Πέινερς 4, Κλάντον 6, Χρυσικόπουλος 4, Τσόχλας, ΜακΦάντεν, Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: 7/14 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 6/10 βολές, 13 ριμπάουντ (10+3), 4 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα.

ΠΑΟΚ: 10/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/12 βολές, 16 ριμπάουντ (12+4), 6 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα.

Ημίχρονο: Άρης - Προμηθέας  40-27

17:52 Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο του 2ου δεκαλέπτου και μεγάλο πρωταγωνιστή των Χίκεϊ, που έφτασε τους 12 πόντους, ο Απόλλωνας προηγείται στο ημίχρονο του ΠΑΟΚ με 41-34.

17:45 Χαμηλός ο ρυθμός στο παιχνίδι, κάτι που ευνοεί μέχρι στιγμής τον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος βρίσκεται στο +3 (30-29 στο 17'38'').

Με 10/24 εντός παιδιάς και για τις δύο ομάδες, είναι λογικό το χαμηλό σκορ.

17:38 Ο Απόλλωνας διατηρεί μια διαφορά 4 έως 6 πόντων στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου.

Πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου οι «μελανόλευκοι» προηγούνται με 27-21 του ΠΑΟΚ.

17:26 Ο Απόλλωνας με πρωταγωνιστές τους Χίκεϊ και Βεργίνη (6 και 5 πόντους αντίστοιχα) κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στην Περιβόλα προηγούμενος με 19-15 του ΠΑΟΚ.

17:12 Καλή εκκίνηση για τον Απόλλωνα σε μια ακόμη αναμέτρηση. Τρία λεπτά μετά το πρώτο τζάμπολ, οι «μελανόλευκοι» προηγούνται με 9-4.

17:05 Τζάμπολ στην σπουδαία αναμέτρησης της Περιβόλας.

Με μικρή καθυστέρηση ξεκίνησε ο αγώνας στην Πάτρα, αφού οι φίλοι του Απόλλωνα έριξαν χαρτάκια στο παρκέ στο τζάμπολ.

Οι αρχικές πεντάδες:

Απόλλωνας: Χίκεϊ, Βεργίνης, Κουζέλογλου, Καλινόσκι, Ρέινς.

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης, Μαργαρίτης, Σίμπερτ, Πέινερς, Κλάντον.

Ο Απόλλωνας Carna υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στην Περιβόλα με μοναδικό στόχο την νίκη. Οι «μελανόλευκοι» βρίσκονται τη δεδομένη στιγμή σε δεινή βαθμολογική θέση και χρειάζονται μια μεγάλη εντός έδρας νίκη.

Συνολικά 15 φορές, όλες για την κανονική περίοδο, έχουν αναμετρηθεί ο Απόλλων με τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα. Οι Θεσσαλονικείς έχουν επικρατήσει τα εννέα από αυτά τα παιχνίδια ενώ έξι νίκες έχουν μείνει στους γηπεδούχους.

Ο Απόλλων έχει δύο συνεχόμενες νίκες τα τελευταία χρόνια στην Περιβόλα και ελπίζει να τις τριτώσει.