/

Α1 μπάσκετ: Διπλό παραμονής για το Λαύριο στην Χαλκίδα

Α1 μπάσκετ: Διπλό παραμονής για το Λαύρι...

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 86-81 της Κύμης

Τεράστιο «διπλό», με το οποίο αναπτέρωσε τις ελπίδες παραμονής του στην Α1, σημείωσε στη Χαλκίδα το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 86-81 της Κύμης, πανηγυρίζοντας τη μόλις δεύτερη, αλλά πολύτιμη, επιτυχία μακριά από το «σπίτι» της.

Κορυφαίος των νικητών ο Πάντερ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ από τους γηπεδούχους πάλεψε ο Αντεγκμπόγιε με 20, αλλά χαμένες τρεις πολύτιμες βολές στα τελευταία κρίσιμα 36΄΄.

Η Κύμη ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο, κυρίως χάρη στον Ελ Αμίν και τον Τουντζιαράκη. Προηγήθηκε, λοιπόν, με 23-17 στο 8' και έδειξε να ελέγχει την κατάσταση.

Ομως κάπου εκεί η εικόνα του ματς άλλαξε. Το Λαύριο με επί μέρους σκορ 1-11 πέρασε μπροστά με 24-28 στο 11', με τρίποντο από τον Μπολντς.

Σε όλη την υπόλοιπη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα, χάρη στην ομαδική τους δουλειά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο, σκόραραν για το Λαύριο και οι 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Σερέλη. Στο 19' η διαφορά έφτασε και στους έξι πόντους (36-42), για να ολοκληρωθεί τοπ πρώτο μέρος με 38-42.

Το Λαύριο έφτασε στο +7 (38-45, 40-45), αλλά η Κύμη αντέδρασε άμεσα. Ο Αντεκμπόγιε και ο Τσούπκοβιτς έδωσαν το σύνθημα, ακολούθησαν οι υπόλοιποι και στο 26' το σκηνικό ανετράπη κι έγινε το 54-49.

Μόνο που το Λαύριο έδειξε γιατί θεωρείται μια ομάδα που ποτέ δεν παραιτείται. Εκανε τη δική του αντεπίθεση και κάπως έτσι η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 57-59.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με μεγάλο τρίποντο ο Πάντερ έγραψε το 69-73 στο 36' και στο 39' με ακόμα ένα σημαντικό σουτ το 74-79.

Η Κύμη μείωσε σε 78-79, αλλά ο Νίξον με τρίποντο στα 11' έγραψε το 79-83 και ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 38-42, 57-59, 81-86

ΚΥΜΗ: Αντεγκμπόγιε 20 (5/13 σουτ, 10/13 βολές), Τσούπκοβιτς 15 (3), Κοστόφ, Ελ Αμίν 16 (2), Τουτζιαράκης 2 (10 ριμπ.), Σχίζας 5, Σιγκούνας, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 3 (1), Πάμπλαντ, Όρτον.

ΛΑΥΡΙΟ: Χάμιλτον 6, Πάντερ 23 (4/4 τρίπ.), Γκρέι 9 (1), Στεφανίδης 3, Κακλαμανάκης 3, Αθανασούλας 3 (1), Περράκης 3 (1), Μπολντς 12 (1), Έβανς 7, Νίξον 8 (1), Γιαννακόπουλος 9 (1).