/

Α1 μπάσκετ: Νίκη ανάσα για τον Κόροιβο που ανεβαίνει

Α1 μπάσκετ: Νίκη ανάσα για τον Κόροιβο π...

Η ομάδα της Αμαλιάδα επικράτησε με 87-76 των Τρικάλων

Ένα ακόμα καθοριστικό ματς στην Αμαλιάδα «καθάρισε» ο Κόροιβος. Με κορυφαίο τον Γκότσερ επιβλήθηκε 87-76 των Τρικάλων και συνήλθε μετά την ήττα από την ΑΕΚ, αφήνοντας τον αντίπαλο στον πάτο της Α1.

Τα Τρίκαλα με τον Μπιρούτα προηγήθηκαν με 12-14 στο σκορ στο 6', αλλά ακολούθως ο Κόροιβος αντέδρασε με ένα εντυπωσιακό 14-0 σερί (26-14), με το 29-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Φαν Όστρουμ έφτασε στο +20 (42-22) στο 15', με την ομάδα της Αμαλιάδας να έχει κυριαρχήσει στην αναμέτρηση, με το 51-38 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λίποβι μείωσε σε 51-44, με τον Μπράουν να "γράφει" το 60-49 στο 26'.  Ακολούθως τα Τρίκαλα αντέδρασαν, πλησιάζοντας στο σκορ με τον Χότον (62-60), με το 64-60 να είναι το σκορ στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (78-68) στο 38', με τον Κόροιβο να φτάνει στο τέλος στην νίκη με σκορ 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-38. 64-60, 87-76

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 11, Γκότσερ 29, Σπυριδονίδης 6, Πόλαρντ 9, Χαλ 8, Μιλουτίνοβιτς 11, Μιχάλογλου, Φαν Όστρουμ 13, Σαχπατσίδης, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 9, Μπιρούτα 20, Τσαγκαράκης 8, Μπάρλου 14, Χότον 2, Μανωλόπουλος 13, Λίποβι 9, Άτιτς, Πουλιανίτης 2, Καλές, Βαρυτιμιάδης.

Α1 μπάσκετ: "Αυτοκτόνησε" ο Προμηθέας-Ήττα στην παράταση από τον ΠΑΟΚ